Skocz do zawartości

kształt skrzyni


bor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tu i tam można spotkać się z opiniami, że w przypadku zamkniętych obudów generalnie kształt nie ma większego wpływu na 'performance' głośnika; jednakże w tym przypadku wolałbym się upewnić u speców :wink: . Pacjent (przypuszczalnie u-dim 208sl - coś co zagra w tej objętości) miałby grać w skrzyni ok 8-10l, zakończonej od strony głośnika swoistym dystansem, tj. tunelem długości ok. 7-8cm, przekroju kwadratu bądź koła o boku/średnicy wewnętrznej wynoszącej ok. 19-19,5cm (w zależności od grubości płyty - wymiar zewnętrzny powinien być jak najmniejszy, celuję w 21cm). Ze względu na fakt, iż średnica kosza wynosi 188,3mm, sub nie bardzo będzie miał jak 'oddychać' wszerz.

 

Nie pozostanie to bez wpływu na bas? Pytam, gdyż np. dls uważa chyba inaczej.... http://dls.se/files/701/2/baffle_installation.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie pozostanie to bez wpływu na bas? Pytam, gdyż np. dls uważa chyba inaczej.... http://dls.se/files/...nstallation.pdf

 

A co ma jedno z drugim wspólnego ?

Czym innym jest kształt skrzyni , a czym innym tłumienie przepływu powietrza wokół kosza głośnika.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma jedno z drugim wspólnego ?

Miałem na myśli zbadanie, czy źle zaprojektowany kształt skrzyni (jak potencjalnie w tym przypadku) może wpłynąć na zaburzenie prawidłowego przepływu powietrza wokół kosza subwoofera i tym samym 'przełożyć' się negatywnie na odtwarzany dźwięk.

Przypuszczam że notka DLS'a od strony praktycznej przekłada się przede wszystkim na sposób montażu przetworników umieszczonych w drzwiach. Jednak 'zjawisko fizyczne' o którym tam mowa dotyczy zakresu tonalnego, który jest również odtwarzany przez subwoofer, stąd moje obawy. Załączam szkic aby pokazać, o co mi chodzi.

post-3500-011352200 1290798926_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma jedno z drugim wspólnego ?

Miałem na myśli zbadanie, czy źle zaprojektowany kształt skrzyni (jak potencjalnie w tym przypadku) może wpłynąć na zaburzenie prawidłowego przepływu powietrza wokół kosza subwoofera i tym samym 'przełożyć' się negatywnie na odtwarzany dźwięk.

Po części sam sobie odpowiedziałeś , kształt skrzynki nie ma znaczenie o ile nie zawiera elementarnych błędów które uniemożliwiają prawidłową prace głośnika .

Jak zaprojektujesz skrzynie o głębokości 3 cm to nie zamkniesz w niej głośnika.

Przypuszczam że notka DLS'a od strony praktycznej przekłada się przede wszystkim na sposób montażu przetworników umieszczonych w drzwiach. Jednak 'zjawisko fizyczne' o którym tam mowa dotyczy zakresu tonalnego, który jest również odtwarzany przez subwoofer, stąd moje obawy. Załączam szkic aby pokazać, o co mi chodzi.

Zwraca uwagę na zjawisko , lokalizacja przetwornika jest bez znaczenia .

 

EDIT

Tłumienie tego rodzaju jest pochodną kształtu kosza . Jeżeli jest wystarczająco "otwarty" do tyłu , to być może omawiane zjawisko , nie będzie istotna przeszkodą . W końcu powszechnie potępiane tuby ( obudowa walcowa ) to w istocie jedynie rura :wink2:

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...