Skocz do zawartości

wyprowadzenie sygnału z radia fabrycznego BMW


unihilator
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak więc jestem posiadaczem BMW E90 w którym mam zamontowane fabryczne radio BMW Professional-jest to radio beckera a wygląda tak:

 

http://www.zen104526.zen.co.uk/amp/amp-1.jpg

 

 

Postanowiełem nie wywalać tej jednostki gdyż na moje odczucia dźwięk jest bardzo przyzwoity.Problemem jest wyprowadzenie sygnału audio i do końca nie mogę się zdecydować w jaki sposób to zrobić,a myślałem o dwóch opcjach:

1.Zakupienie konwertera Genesis Hi-Low RCA

 

http://caraudiovideo.pl/allegro/genesishilow.jpg

 

2.Wyprowadzenie sygnału bezpośrednio z radia.

(nawet nie wiem ile może to kosztować...)

 

Skłaniam się bardziej ku rozwiązaniu 1.Czy ktoś mial z tym doczynienia?Warto się bawić w coś takiego?

A może ktoś ma podpowiedź na rozwiązanie systemu audio w E90? (wymiana radia nie wchodzi w grę)

Na chwilę obecną mam na stanie do podłączenia:

Alpine MRV-1005

Sonic 12

Być może w przyszłości pojawi się także jakaś 4 kanałówka do obsługi systemu przedniego.

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt obu rozwiązań może być zbliżony do siebie. Choć wyprowadzenie sygnału może być nawet sporo tańsze . Wszystko zależy kto to będzie robił . Za tym rozwiązaniem przemawia także lepsza jakość dźwięku i osobiście na nie bym się zdecydował .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się decydował tylko i wyłącznie na drugą opcję bo w przypadku pierwszej dużo tracisz na jakości - np. szumy i zniekształcenia fabrycznej końcówki mocy, jej pasmo przenoszenia oraz szereg innych wad które posiada.

Dla średnio zaawansowanego elektronika to dość łatwe do zrobienia - jeśli końcówki mocy są w radiu to trzeba je rozbebeszyć, poszukać największego scalaka na radiatorze i do niego schematu w sieci. W przypadku braku schematu też nie jest trudno bo zazwyczaj jest to końcówka 4 kanałowa - czyli zaopatrzasz się we wzmacniacz testowy (+ głośnik) z kabelkiem do wejścia i na czuja szukasz sygnału na 4 takich samych elementach, zazwyczaj będą 4 małe kondensatory na wejściu.

Nie jestem elektronikiem a tylko amatorem a wyprowadzałem sam sygnał w ten sposób z paru sprzętów (radia, amplituner itp.) i jest to łatwe dosyć.

Edytowane przez Jarosx9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problemem jest napięcia na wyciągniętym sygnale... Wyciągnięcie dwóch par RCA w ogóle odpada. Można wyciągnąć jedną parę a mimo to napięcie będzie małe. Grać będzie grało i myślę tak jak koledzy, że to lepsze rozwiązanie od szumofona-konwertera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grać będzie grało i myślę tak jak koledzy, że to lepsze rozwiązanie od szumofona-konwertera.

 

nie sądze...... polecam poczytać ten wątek http://www.tuningforum.pl/viewtopic.php?f=8&t=110851 i pisały to osoby, ktore "troche" sie w temacie znają.

 

wiec nie trzeba od razu wykorzystać konwertera tylko moze wzmak z opcją umozliwijąca podlączenie bezposrednio do wzmaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze poszukac gdzies w elektronice przejscia z 1V na 4V, zastosowac schemat, wsadzic dobre układy, i cieszyc sie napieciem 4-5V na wyjsciu rca.. Podejzewam ze wyjdzie to taniej i lepiej bo tutaj bysmy przetwarzali tylko jeden układ bezposrednio z 1v na 4V..

Bawiac sie przez układy wychodzace z radia to tak jakbysmy podnosili 1V na 10V ( niewiem ile dokladnie jest na wyjsciu beckera) aby pozniej znizyc znowy na 4V wyjscie rca. Tak czy siak lepiej jest (wg mnie) wyprowadzic ten 1V a pozniej pobawic sie we wzmocnienie na 4V.. Elektrode bym sobie odpuscił, dobrze poszukac w sklepach z elektroniką, czesto mozna spotkac kogos wiekowego co "naprawde" zna sie na sprzecie (jak ja ostatnio w szpitalu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Disaster - chodzi Ci o wzmacniacz z Hi Input ? A czym to się różni od konwertera ? Problemem jest sama końcówka mocy radia . Już wolał bym wykorzystać tzw line driver by podnieść napięcie na dorabianym RCA

 

Ale mnie sie o to nie pytaj bo ja sie na tym nie znam, tylko kazdy pisze ze Hi-power'y to takie beee i wogle. Sorry ale ja miałem wyciągniete RCA z fabrycznego radia i miałem tak....... az całe 2 dni i wypierd******* na zbity pisk. Nie twierdze ze dalej nie mam ale jak na moje gumowe ucho i poczatki z CA jak wsadzilem jakiegos starego pionka deh-3600mp to podziekowałem za fabryczne radio z wyciągnietym RCA. A jesli teraz by mi bardzo zależało na utrzymaniu fabrycznej jednostki to to co bym napewno zrobił to oddał to radio Gliwic z prosba o sprawdzenie czy da sie z niego wyciągnąc "użytecznego" Toslinka i jesli by sie dało to podpiąlbbym pod to procka i..... tyle w temacie.

 

I nie pytaj mnie sie jak, bo jak juz wspomniałem nie znam sie na tym ale napewno juz w wyciaganie RCA bym sie nie bawil.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój ALPINE niestety jest na tyle wiekowy że nie ma Hi Input-więc to rozwiązanie odpada.

 

Sprawdź czy w bagażniku nie siedzi oryginalny wzmacniacz BMW - pod podłogą lub za lewym nadkolem.

tego właśnie nie sprawdzałem, sadziłem że jest to dodatkowa opcja przy Logic7 którego nie mam.

 

szczerze to mam zamęt jak to ostatecznie zrobić....

sensowniejsze niby wydaje się wyciągnięcie tego RCA bezpośrednio z radia....

jednak nie jestem elektronikiem i raczej musiałbym komuś oddać radio...

Edytowane przez unihilator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesli teraz by mi bardzo zależało na utrzymaniu fabrycznej jednostki to to co bym napewno zrobił to oddał to radio Gliwic z prosba o sprawdzenie czy da sie z niego wyciągnąc "użytecznego" Toslinka i jesli by sie dało to podpiąlbbym pod to procka i..... tyle w temacie.

to chyba najrozsądniejsze co można zrobić biorąc pod uwagę jakość dźwięku. Przerabiał to ktoś już? jak to wypada w praktyce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja rozsądna ale niestety bardzo droga.

wyprowadzenie optyka to koszt rzedu 600 do 800

Procek ok 700zł

Do tego czasami sa potrzebne przeróbki procka i instalacji samochodowej.

Czyli ok 1,5 do 2 tys powinienies sie zamknąć.

 

Robil to koleś Marer we Wroclawiu.

Sam myslałem o tym zeby zrobic ale na razie kwota mnie odstrasza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiamy o BMW E90 więc jak to się mówi na biednego nie trafiło, a to ze względu na jakość wydaje się być najlepszym rozwiązaniem...choć ten Sonic 12...sam już nie wiem :P

raadek kiedyś wkleił linka to tak przerobionej mazdy6 ale nie mogę tego znaleźć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku BMW istnieje cosik takiego jak WDS online:

http://www.bmw-planet.com/diagrams/release/en/

bardzo przydatna sprawa przy modelach od e38 w górę.

 

Wzmacniacz w bagażniku w E9x występuje tylko w systemach Hifi i Top-hifi(hifi z dołożonym subem).

Z tego co widzę na schemacie to rozpoznać można to po średniakach w tylnych drzwiach. System Hifi z przodu ma 3 drogi.

 

 

Co za problem samemu wyprowadzić sygnał z przed końcówki?

Sam tak robiłem u kumpla w E38 w tunerze beckera(w wersjach z navi, końcówki mocy są razem z tunerem radiowym w bagażniku), śmiga to bez problemu. Za niedługo może założy wreszcie mocniejszy wzmacniacz(a ja odzyskam moją Yamahę :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...