Skocz do zawartości

Co to jest ? :D


pita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No ja poważnie mowie

 

Podpowie ktos lub da link gdzie mozna troche poczytac na temat zwrotek ?

 

Chyba jak na lekcji było o zwrotnicach to albo spałem albo w domu chory siedziałem :zabawa:

 

Ja to nie czaje jak moze być zwrotka do danego zestawu głosników

 

No co woofer podłaczam pod wyj. na woofer

tweeter na wyj. pod tweeter

 

To czemu zwrotka ma być bezuzyteczna ;p

Edytowane przez pita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj info na diyaudio.pl . W skrócie - zwrotnice robione są pod konkretny model glosnika. Maja za zadanie ustalić odpowiedni podział częstotliwości oraz skorygować np charakterystykę fazowa glosnika itp itd. Grać na pewno będzie grało. Ale jak - to już loteria. Gdyby było to tak poste to nikt nie robił by pomiarów i nie wydawał kupy szmalu na customowe zwrotki ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czyli co Dany głośnik który chodzi na danym pasmie może sie uszkodzic dlatego ze zwrotnica bedzie chodzić na innym pasmie ?

 

Czy jak ?

 

Pytam bo jestem ciekawy A tematu odnosnie zwrotek pasywnych nie czaje troche :D

 

To cecha wspólna , zarówno zwrotnic pasywnych jak tez aktywnych .

Jak podłączysz głośnik w innym pasmie, niz to dla niego dedykowane , to możesz uszkodzić przetwornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie chodzi o to że podział jest nie taki jak trzeba i głośniki będą pracowały w paśmie do przetwarzania którego nie są stworzone i mogą się uszkodzić.

 

No co woofer podłaczam pod wyj. na woofer

tweeter na wyj. pod tweeter

 

Niestety tak nie jest.

 

Każda zwrotnica jest projektowana pod konkretne głośniki - każdy z nich ma inną charakterystykę przenoszenia, a na niej górki dołki, każdy głośnik ma inną charakterystykę impedancji - bez tego nie da się zrobić poprawnej zwrotnicy, ponieważ jeśli DCR głośnika czyli rezystencja przy prądzie stałym wynosi 4ohm, to nie przy każdej częstotliwości ma on 4 ohm!! np. przy 2khz ma górkę której maksimum wynosi 14ohm i to musi być uwzględnione przy projektowaniu zwrotnicy. Bo jeśli akurat przy tej częstotliwości wypada podział a zwrotka jest policzona dla 4ohm to... nie jest trudno się domyślić że albo nie stłumi głośnika prawie wcale albo zupełnie nie tak jak tego oczekujemy.

Jak wspomniał waski - zwrotnica ma ogarnąć zestaw głośników tak aby grał w fazie i jak najbardziej równo - jeszcze raz powtarzam, każdy głośnik ma inną charkę przenoszenia i impedancji a także skuteczność. Na diyaudio.pl jest sporo artykułów na ten temat, poza tym wstępne przegryzienie się przez speaker workshop uzmysławia wiele - jak skomplikowany jest temat zwrotkowania :)

 

btw. dołączam przykładowe charakterystyki dwóch głośników.

 

http://diyakustyk.com/grafika/artzwrotki/impedancjabas.jpg

http://www.tonsilaudio.com/images/igdn_30-100-11_8ohm.jpg

Edytowane przez MB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...