Skocz do zawartości

zasilanie


Saint337
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio szykuje sobie maly warsztacik w piwnicy co by miec miejsce gdzie sie w zime piwka napic i przed zona schowac. Chcialem pobawic sie tam muzyczka, popodlaczac rozne glosniki, wzmacniacze, zrobic jakies obudowy mniejsze i wieksze i popatrzyc jak ten dzwiek sie ciagle zmienia.

Tylko tak sie zaczalem zastanawiac nad kwestia zasilania, szukac jakiegos transformatora czy zwykly akumulator plus jakis prostownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator + transformator toroidalny z wyzszym napieciem, ktory bedzie ci automatycznie podwyzszał napiecie..

Łacznie napiecie wynosiło mi 13.9V a prąd maxymalny 80A. Transformator kupiłem na allegro za 70zł, aku ze starego auta od klenta, zrobiłem obudowe z mdf-u i pare uchwytów, wejscia wyjscia i okolo 120zł miałem fajny zasilacz o mocy około 1kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie okolice 19V a nawet pod 20V, więc no to już nie bardzo do CA, chociaż podłączałem taki (18 i coś V) do aku, jak był obciążony wzmakiem i jak napięcie przekraczało 14V to rozłączałem, ale to raczej nie jest dobre rozwiązanie :P

aby mieć po wyprostowaniu 14V na wyjściu trafa ma być 10V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

halam dzieki za poprawienie :D

Napiecie sprawdzałem zasadniczo na wyjsciu a nie pomiedzy transformatorem a układem prostujacym :zawstydzony:

Jak mowiłem - pisze po pijaku :zdrowko:

A sprawdzajac układ- na wyjsciu z transformatorka mam 10,3V zmiennego, po prostowaniu mam 14,2V

Jak mocny bass zagrucha-spada do 13,5V na spokojnie jest 13,8-13,9V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie okolice 19V a nawet pod 20V, więc no to już nie bardzo do CA, chociaż podłączałem taki (18 i coś V) do aku, jak był obciążony wzmakiem i jak napięcie przekraczało 14V to rozłączałem, ale to raczej nie jest dobre rozwiązanie :P

aby mieć po wyprostowaniu 14V na wyjściu trafa ma być 10V

 

Napięcie zmienne na trafie pomniejszone o spadek napięcia na diodach prostowniczym w mostku Graetza X 1,41 ,

czyli 10V - 0,6 V = 9,4

9,4 x 1,41 = 13,25 V

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmienne

 

Prze...mienne :rotfl:

 

W obwodzie pracują dwie diody (złącza p-n) czyli 0,6 (krzem) razy 2 spadki to już całe 1,2 V .

 

 

Zomer te "kundzioły" 4 szt po 100uF to wiele, wiele za mało :kwasny:

 

P.S. ja używam starego zasilacza od kompa AT jeszcze, daje radę juz od około 10 lat ( no raz tam wymiękł jak mi niezłą elektrownię podrzucili) :ok:

Aha to impulsówka i czasem jak pomatuję sobie albo inaczej kończynom skóre nadwyrężę lubi ..."pokopać" :szok:

Ale ile ja go tam używam mi styka, zdecydowanie zalecam standard trafo i mostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prze...mienne :rotfl:

 

W obwodzie pracują dwie diody (złącza p-n) czyli 0,6 (krzem) razy 2 spadki to już całe 1,2 V .

 

 

Zmienne w potocznym nazewnictwie ( 99% przypadków ) , przemienne jedynie dla odróżnienia od wysokiej pulsacji jako składowej zmiennej w napięciu stałym.

To nie jest jedyny sposób prostowania na diodach półprzewodnikowych.

Jak się chwilę wysilisz to spotkasz trzy układy prostownicze ( w tym dwa pełnookresowe ) gdzie przyjmuje się spadek jednego złącza . W podanym przykładzie chodziło raczej o prezentacje tego , ze taki spadek jest i należy go uwzględnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi hi jasne :super:

 

Oscylogramy :

Na uzwojeniu trafa :

http://obrazki.elektroda.net/16_1282904670_thumb.jpg

Za mostkiem prostowniczym:

http://obrazki.elektroda.net/53_1282904718_thumb.jpg

Pomijam "amatorskość" ale sądziłem że to będzie ...powinna być (!) , ładna sinusoida :kwasny: (co Ci energetycy Nam puszczają w te gniazdka :rotfl: )

 

PRZEMIENNE czyli zmieniające zarówno kierunek jak i wartość.

 

P.S. doszedł już piecyk ?

-------------------------------------

Nie zdążyłem zrobić "laborki" z kondensatorem bo właśnie ...uwaliłem karte dźwiekową :rotfl: ale jestem w stanie na 98% go przewidzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi hi jasne :super:

 

Oscylogramy :

Na uzwojeniu trafa :

http://obrazki.elektroda.net/16_1282904670_thumb.jpg

Za mostkiem prostowniczym:

http://obrazki.elektroda.net/53_1282904718_thumb.jpg

Pomijam "amatorskość" ale sądziłem że to będzie ...powinna być (!) , ładna sinusoida :kwasny: (co Ci energetycy Nam puszczają w te gniazdka :rotfl: )

 

 

Skąd wziąłeś te "malowanki" :zakrecony:

To chyba nie jest klasyczne trafo , a przebieg po jakiejś przetwornicy AC/AC.

Faktem jest , ze energetyka puszcza coś , co dalece odbiega od sinusa , ale nie aż tak :wink:

 

PS wzmacniacz miał dobrych opiekunów i bezpiecznie dotarł gdzie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...