Skocz do zawartości

Pytanko do "aktywnych"


wasylwek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam już podejście do przyszlego sezonu :wink2: .

Szukam linków artykułów itd. o jak najwięszej ilości informacji nt. systemów aktywno-czasowych itp.

Pierwsze na rzeczy co mam to takie zastanowienie jak własciwie dokładnie działają układy "czasowe" czy to czysto "fizyczne" opóźnienie sygnału (coś jest "przetrzymane w buforze" by po chwileczce polecieć na głożniki ) czy to może zwykłe "mieszanie" fazą sygnału ?

Za `wszelkie info będę wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem "aktywny" ale się w miarę rzeczowo wypowiem.

Obecnie praktycznie każdy radioodtwarzacz marek Piżdżing, Voice Kraft i innych wynalazków jest wyposażonych w bufory czasowe podobne do tych stosowanych w markowych sprzętach z wysokiej półki z kilkoma "drobnymi" różnicami :

1) Bufor w takich sprzętach ustawiony jest stale na 3-5 sekund i nazywa się antishock (albo podobnie) i nie jest regulowany ;

2) Jest on wspólny dla wszystkich kanałów wzmacniacza (w zasadzie to dwa bufory gdyż jest to stereo) ;

3) Działa on wyłącznie z CD a nie jak w wyższych modelach ze wszystkimi źródłami dźwięku .

Napisałem tu wyłącznie o sposobie realizacji opóźnień czasowych a nie o korekcji. :wink:

Edytowane przez Grzegorz1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam już podejście do przyszlego sezonu :wink2: .

Szukam linków artykułów itd. o jak najwięszej ilości informacji nt. systemów aktywno-czasowych itp.

Pierwsze na rzeczy co mam to takie zastanowienie jak własciwie dokładnie działają układy "czasowe" czy to czysto "fizyczne" opóźnienie sygnału (coś jest "przetrzymane w buforze" by po chwileczce polecieć na głożniki ) czy to może zwykłe "mieszanie" fazą sygnału ?

Za `wszelkie info będę wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich.

Aktywne układy czasowe realizują funkcje opóźnienia w czasie identyczną dla wszelkich częstotliwości zawartych w pasmie akustycznym.

Gdyby dane opóźnienie przenieść to w domenę fazy , to dla każdej częstotliwości w pasmie , oznacza to inną wartość przesunięcia w fazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż spora lektura przede mną :zawstydzony:

 

 

Ułatwiam sobie życie, aktywny 2 way będzie .

A, że "tylko" tyle to zapragnałem trochę się w "Adama Słodowego" zabawić co to za frajda kupić gotowego kombajna .

 

Szkoda p.Józefie, że nie przyjdzie porozmawiać w realu :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem "aktywny" ale się w miarę rzeczowo wypowiem.

 

 

1) Bufor w takich sprzętach ustawiony jest stale na 3-5 sekund i nazywa się antishock (albo podobnie) i nie jest regulowany ;

2) Jest on wspólny dla wszystkich kanałów wzmacniacza (w zasadzie to dwa bufory gdyż jest to stereo) ;

 

 

Zapewne , aby przesłać taki sygnał potrzebne będą dwa światłowody :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż spora lektura przede mną :zawstydzony:

 

 

Ułatwiam sobie życie, aktywny 2 way będzie .

A, że "tylko" tyle to zapragnałem trochę się w "Adama Słodowego" zabawić co to za frajda kupić gotowego kombajna .

 

Szkoda p.Józefie, że nie przyjdzie porozmawiać w realu :kwasny:

 

A to czemu nie , ja nie planuję zmiany miejsca zamieszkania, czy działalności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz wasylwek czemu zmieniasz 3 way na 2 way :?: Sam chcę iść na początek w 3way aktywnie.

 

Wasylwek czeka z oficjalną premierą na Piknik ale ..... ja zrobię mały "przeciek do prasy" .

W jego aucie za granie odpowiedzialne są ..... dwa radioodtwarzacze ( wiadomość potwierdzona :super: ) , dzięki czemu steruje czterema drogami niezależnie :hurra: .

Jedyne co mnie intryguje w tym systemie to to jak właścicielowi udaje równocześnie włączyć w obu radioodtwarzacza CD :rotfl: gdyż ja tylko z radiem nie miał bym problemu :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh

Długo opowiadać :przestraszony:

Nawet nie byłem w stanie poprawnego schematu stworzyć.

W jego aucie za granie odpowiedzialne są ..... dwa radioodtwarzacze ( wiadomość potwierdzona ) , dzięki czemu steruje czterema drogami niezależnie .

Nie do końca tak aż tak to ja się nie rozpasałem.

 

Co do aktywnego 2 way sprawa poważna samochód ...mej pani , trochę się burzy i totalnie słuchu nie ma ale i tak bede go "rzeźbił".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nadal nie uzyskałem info co do "mieszania" fazami (przesunięciami) na systemie czy to ...dobry trop?

Bo to, że faza i cięcie na subie potrafi "gonić" bas po niemal całej furze to oczywista oczywistość dlatego kombinuję sobie z systemami w ten deseń. A jeżeli ma być ten aktiv to dość sporo ułatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nadal nie uzyskałem info co do "mieszania" fazami (przesunięciami) na systemie czy to ...dobry trop?

Bo to, że faza i cięcie na subie potrafi "gonić" bas po niemal całej furze to oczywista oczywistość dlatego kombinuję sobie z systemami w ten deseń. A jeżeli ma być ten aktiv to dość sporo ułatwi sprawę.

 

Rozważam już podejście do przyszlego sezonu :wink2: .

Szukam linków artykułów itd. o jak najwięszej ilości informacji nt. systemów aktywno-czasowych itp.

Pierwsze na rzeczy co mam to takie zastanowienie jak własciwie dokładnie działają układy "czasowe" czy to czysto "fizyczne" opóźnienie sygnału (coś jest "przetrzymane w buforze" by po chwileczce polecieć na głożniki ) czy to może zwykłe "mieszanie" fazą sygnału ?

Za `wszelkie info będę wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich.

 

Trudno uzyskać odpowiedź , jeżeli nie zadało się uprzednio takiego pytania :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywne układy czasowe realizują funkcje opóźnienia w czasie identyczną dla wszelkich częstotliwości zawartych w pasmie akustycznym.

Gdyby dane opóźnienie przenieść to w domenę fazy , to dla każdej częstotliwości w pasmie , oznacza to inną wartość przesunięcia w fazie.

 

Dla mnie wszystko jasne :) nie rozumiem o co Tobie do końca chodzi.

Był już temat kiedyś o przesunięciach fazowych i korekcji czasowej. Korekcji używasz po to by zniwelować fizyczną różnicę odległości głośników od Ciebie... dzięki temu np. możesz oderwać scenę od lewego słupka. Dopasowanie fazy w aktywce jest tak samo ważne jak w pasywce - zestaw ze skopaną fazą "nie gra". W zwrotnicach aktywnych masz elementy RC, o ile rozważać proste filtry łańcuchowe, to jeden stopień filtru ma stromość 6dB/oct, a w miejscu spadku na charakterystyce o -3dB zazwyczaj przesunięcie w fazie wynosi około połowę z 90 czyli 45 stopni. Sprawa się trochę komplikuje biorąc pod uwagę bardziej strome filtry z wielokrotnym sprzężeniem zwrotnym na wzmacniaczach operacyjnych. Na koniec i tak dochodzi się do wniosku, że tam gdzie się da najprostsze filtry grają najlepiej :)

Ostatnio zastanawiałeś się nad filtrami "pasywnymi" na sygnale RCA przed wzmacniaczem, ale nic się potem nie chwaliłeś. Powiem, że ja u siebie mam obecnie zastosowane wszystkie możliwe rozwiązania (łącznie z tym) przy podziale mojego 3-way... No brakło tylko odbicia lewego tweetera od szyby w celu opóźnienia jako że nie mam korekcji czasowej (rozwiązanie opisane kiedyś przez Grzegorza). Ale z tym poeksperymentuje jeszcze kiedyś... Póki co nie jest najgorzej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...