Skocz do zawartości

Intertechnik MDS08


Criss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Sprawa niby prosta... wymiary skrzyni znam pod ten głośnik bo albo 15 l zamknięta albo BR 20 l. Ale sprawa się komplikuje bo chcę go umieścić w zabudowie bagażnika. Samochód to Nubira Kombi z 550 l bagażnikiem. Moje preferencje muzyczne to Techno, Trance i zdarzy się RNB okazyjnie. Parametry głośnika są na pewno znane ale przytoczę je raz jeszcze:

 

1. MDS 08

2. Mms/g- 44.6

Cms -(mm/N) 0

Freq.-(Hz) bis 1 KHz

Xmax +- (mm) 7

QES- 0.36

QMS- 0.32

QTS -0.32

VAS -56.7

Sd -cm2 243

Nominal (W) 120

fs -25

SPL -(1W/1M) 88

Imp. -(Zn/ohm) 4

Music -(W) 160

3. trance, house,dance

4. 18 mm

 

O to zdjęcia miejsca w którym chciał bym jego umieścić:

http://images34.fotosik.pl/214/0cb1f267ebd60285.jpg

http://images26.fotosik.pl/194/099dcf9505893a74.jpg

 

A to taki kiepskiej jakości rzut z góry z wymiarami.

http://images31.fotosik.pl/214/c132eedf74b0f5a6.jpg

 

 

Teraz trochę jak by to miało wyglądać: O tuż skrzynia sama w sobie będzie obita takim samym materiałem jak bagażnik i ma wypełnić całą tą wnękę. Ale wnęka ma więcej niż 20 l bo ok 30 więc skrzynia musi zostać odpowiednio pomniejszona. Pamiętajcie żeby odliczyć mi też głośnik od litrażu skrzyni. Będzie miała ona kształt trapezu i w przednim panelu obok głośnika musi być miejsce na BR. Grubość z czego będzie robiona to 20 mm MDF. Przy projekcie zmniejszcie skrzynie do potrzeb głośnika (tylko żeby weszła w wnękę) resztę sobie wymodeluje żywicą, szpachlą i obiję tapicerką. Prosił bym też o sugestie czym wy byście wygłuszyli wnętrze skrzyni.

 

P.S Waszym zdaniem Bass z tego głośnika będzie mocniejszy w BR czy Closed?

 

Mam nadzieję że znajdzie się ktoś pomocny.

 

Pozdrawiam

 

Criss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to będzie problem. 30 cm BR jest nie możliwy bo mam 20 cm głębokości. No cóż zastanawiam się teraz nad zwykłą skrzynią albo cały bagażnik wypatroszyć i zabudować w podłodze... .

 

 

aaa jeszcze... przypomniało mi się coś. Co powiecie o porcie z kolankiem bo są takie? Sprawdzi się to? Bo szczerze nie miałem do czynienia z takim portem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Stary kotlet, ale nie będę zakładał nowego tematu. Zrobiłem kiedyś skrzynkę 20L ale netto i jest teoretycznie za mała, bo powinna być brutto. Czy wie ktoś ile trzeba dołożyć na głośnik? Wiem, że można zrobić większą i później dokładać coś, ale bym nie kombinował. Czytałem, że dokładność wykonania do 0,1L. Na stronie nova jest napisane od 20L (też nie podali brutto/netto) czyli 22, 23L też dobrze będzie?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myśle że za duzo chiałbyś z niego wyciagnać, za duzo oczekujesz.

 

Może masz rację, w końcu to tylko 8" i to nie za mocne.

 

?? Powiedz mi co uwazasz za "brutto" co za "netto"?

 

Netto objętość X + objętość głośnika + objętość BR, brutto wszystko razem. Co do dodawania objętości BR, jak szukałem, to zdania są podzielone. Jedni doliczają inni nie i sam nie wiem dokładnie. Mam starą skrzynkę, przerobię ją na 23L, będę butelką z wodą co setkę regulował i posłucham. Zobaczymy czy nagle przy jakiejś pojemności odezwie się "cudownie" :wink2: Wygłuszyłem delikatnie tylną ściankę watoliną i zrobił się troszkę cichszy, ale szybszy. Wcześniej czasami oddzielał się tył od przodu, a teraz nic. Pobawię się pojemnością, nic to mnie nie kosztuje oprócz roboty, może coś wycisnę jeszcze z tego głośnika.

 

Jeszcze jedno mam pytanie z serii teoretyczno-głupich: jak BR ma mieć np 30 cm i jest rozszerzony na obu końcach na długości ~1,5 cm to jak liczy się właściwa długość BR? Czy wtedy długość BR liczy się tam gdzie jest zakładana "średnica robocza" + kołnierze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Czyli mds08 zagra najlepiej w 20 lirach??? Mam do dyspozycji aż 35 l ale mozna pomniejszyć. Jaka bedzie optymalna pojemnośc i jaki zastosować port BR żeby ten głosniczek dawał dużo ciepła. jakieś 35hz było by ok??? Proszę o jak najkorzystniejszy litraż skrzyni i port BR... Proszę o szybka odpowiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, skrzynia ma zbyt wysokie ustawiene 54 Hz, co daje garb powyżej 63 Hz, dlatego w wielu samochodach może być buczenie.

Jeśli wydłużymy port jak zaproponował kolego Dj Darecki, dźwięk będzie dużo lepiej.

 

Jeszcze jedno mam pytanie z serii teoretyczno-głupich: jak BR ma mieć np 30 cm i jest rozszerzony na obu końcach na długości ~1,5 cm to jak liczy się właściwa długość BR? Czy wtedy długość BR liczy się tam gdzie jest zakładana "średnica robocza" + kołnierze?

Prawie tak. Z wystarczającą dokładnością można przyjąć, że długość portu składa się z długości prostej części i długości jednego kołnierza. Jeśli potrzebujesz więcej szczegółowe uzasadnienie, moge przynieść je.

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obetniemy sub przy 55Hz to niewiele z tego garba nam zostanie. A co za problem dać ciut dłuższą basrurkę? Też jestem za niższymi strojeniami, tylko że ten projekt co dałem jest sprawdzony i podoba się dużej liczbie osób. Skrzynka jest zwymiarowana, ładna, pasuje do większości aut z pochyloną ścianką foteli. Proponuje zbić taką skrzynkę a strojenie dobrać samemu, po przez wydłużanie tunelu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...