Skocz do zawartości

jak przyciac woffery od doł


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam we wzmacniaczu nie mam filtrów wiec musze pasywnie przyciac woffer od dołu czy wystarczy kondensator o odpowiedniej pojemnosci wiedzy ori zwrotka a wofferem ?

 

Jaki to głośnik , filtr pasywny 6dB słabo się sprawdza w tej roli . Zresztą budowa bardziej rozbudowanego przy częstotliwościach 60 do 100 Hz to tez duży problem .

Raczej rozejrzyj się za kupnem aktywnej zwrotnicy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Swoje Precisiony ciąłem z jednostki sterującej -> 80Hz gdy grały z subwooferem i 60 lub 40 Hz gdy odłączałem subwoofer.

Przy cięciu 40 Hz szczególnie przy wyższej głośności słychać było że woofer ma nieraz już dość z tym że ja mu podawałem stare waty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinuję nad tzw. filtrami pasywnymi "po niskiej" elementy RC ale na razie nie widze mocnej potrzeby cięcia mych wofersów i wychwyciłem "sporo wad" tego konceptu. Może się komuś natrażam :suchy: ale...lubię jak mi grają od samego dołu, co nie zmienia faktu, że sprawdze jak pograją obcięte.

Oczywiście jak coś wymyślę to sie podzielę :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinuję nad tzw. filtrami pasywnymi "po niskiej" elementy RC ale na razie nie widze mocnej potrzeby cięcia mych wofersów i wychwyciłem "sporo wad" tego konceptu. Może się komuś natrażam :suchy: ale...lubię jak mi grają od samego dołu, co nie zmienia faktu, że sprawdze jak pograją obcięte.

PO niskiej , oznacza na RCA ?

Tak , jak pisałem wyżej , podział w tym zakresie pasma jest bardzo trudny , bo jest to obszar dużej zmiany impedancji głośnika zabudowanego w drzwiach , to dla pasywnych po wzmacniaczu. Do tego dochodzi tez , może subiektywna , ale utrata dynamiki, w przypadku pasywnych na RCA. Tu raczej podział aktywny sprawuje się znacznie bardziej przewidywalnie i stabilnie.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm rozumiem, że chcesz na sygnałówce filtrować pasywnie... Jaki typ filtru chcesz zastosować?

Trzeba pamiętać o impedancji wejściowej dla konkretnego wzmacniacza no i w przypadku filtru łańcuchowego każdy stopień filtru obciąża poprzedni i robi się troszkę "lipa".

W tym przypadku fitry aktywne dużo lepiej się spiszą.

Ale nikt Ci nie broni eksperymentować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i wychwyciłem "sporo wad" tego konceptu

Mam pewne przymyślenia i do niektórych zamierzeń staram sie na maxa ...przygotować.

 

Hmmm... z drugiej strony "aktywek" na operacyjniaczku też je posiada.

Jak mówiłem tanie elementy RC wykorzystam przy czym wstępnie założyłem sobie użyć potencjometrów ze względów wiadomych.

Dosyć paplania trzeba coś zadziałać.

 

Stara maksyma "Macajewa" mówi ... "Padłańcziaj i słuszaj" :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtry RC byly stosowane przez RF pare lat temu w "kaloryferach" i "trapezach"

 

dla wszystkich wzmacniaczach stosowali te same xcards i aby sprawdzic czy byly dostosowane do konkretnych wzmacniaczy trzeba by spojrzec na rezystancje wejsciowa

 

xcard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie były to filtry "TYPOWO" pasywne, owszem była to płytka w elementami R i C ale one współpracowały z dalszą elektroniką filtra min. z wzmaczniaczem operacyjnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Swego czasu takze szukałem patentu na przyciecie "z dołu" Helix-ów.

Po głowie chodził mi filtr HP na RCA firmy Oehlbach.(taka przelotka)

Wzmacniacz u mnie takze nie posiada filtrów,radio zaś przy ustawieniu na HP 80 Hz (bo to jest dolna granica cięcia u mnie)nie wiem czemu wycina mi cały kompletnie dół :( prawie jak pod "średniaka"

I generalnie odradzano mi takie rozwiazanie i woofer leci całym pasmem.

Z racji ze słucham muzyki z lat 80-tych,wielkich "zejśc" tam nie ma.

Woofer nie jest chyba w takiej muzyce jakos specjalnie "obciążany" niskim basem.

Takze na dzień dzisiejszy lece pełnym pasmem a subwoofer tne dosc nisko w okolicy 50-55 Hz.

Ciekawi mnie jak ty to rozwiązesz i jakie bedą rezultaty.

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...