Skocz do zawartości

Problem przy dobraniu bezpiecznika do kabla ???


czarczi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Posiadam przewod o srednicy 13mm (przewod prowadzacy + z bagaznika pod maske w bmw e38 ;D ) . Teraz pytanie jak dokladnie obliczyc jego powierzchnie ??? Biorac pod uwage wzor P=Pi*r^2 daje mi to P=42.25*pi (=132,665) i teraz pytanie. Ten kabel ma 42.25mm^2 ?? Dlugosc kabla do wzmacniacza jest w granicach 175 cm . Czy 200A bedzie odpowiednie ??? ( Ma to zasilic CP Sonica 15 + GD GZTA 1.2000mk2 ).

 

Drugie pytanie to jak podlaczyc kondensator aby byla jak najmnijsza strata pradu przy podlaczeniu ??? Wydaje mi sie koncowki oczkowe nie dokonca sa "fachowe" Przy mocach rzedu min.1500watt rms. ( Kondzio to IMPULSE PCA5000 5F )

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Posiadam przewod o srednicy 13mm (przewod prowadzacy + z bagaznika pod maske w bmw e38 ;D ) . Teraz pytanie jak dokladnie obliczyc jego powierzchnie ??? Biorac pod uwage wzor P=Pi*r^2 daje mi to P=56.25*pi (=176.625) i teraz pytanie. Ten kabel ma 56.25mm^2 ?? Dlugosc kabla do wzmacniacza jest w granicach 175 cm . Czy 200A bedzie odpowiednie ??? ( Ma to zasilic CP Sonica 15 + GD GZTA 1.2000mk2 ).

 

Drugie pytanie to jak podlaczyc kondensator aby byla jak najmnijsza strata pradu przy podlaczeniu ??? Wydaje mi sie koncowki oczkowe nie dokonca sa "fachowe" Przy mocach rzedu min.1500watt rms. ( Kondzio to IMPULSE PCA5000 5F )

 

 

pozdro

 

z tego co wydaję mi sie było już o tym na forum. musisz się zaprzyjaźnić bliżej z szukajką

 

http://img815.imageshack.us/img815/6614/tabelka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarczi te 13mm to jest razem z izolacją czy mierzyłeś samą miedź :)

Co do oczek to są one jak najbardziej fachowe tylko trzeba je poprawnie zamontować czyli dobrze zacisnąć a potem poprawnie zalutować ;)

witam,

na forum siedze juz troche lecz jak do tej pory sie nic nie odywalem ,a glownie czytalem. Podana srednica 13mm to srednica samej miedzi BEZ izolacji . Ta tabelke i ze trzy inne juz widzialem , lecz moje pytanie glownie sie odnosi do tego ktora wartosc to przekroj w mm^2 mojego kabla ??? dopiero pozniej bedziemy dalej rozmyslac jaki bezpiecznik do tego dac ;P

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie niech ktoś mądry obliczy ile ten kabel ma mm2 i jaki będzie potrzebny do tego bezpiecznik.

 

 

Już Ci wyliczyli , można zrobić korektę na "współczynnik wypełnienia " czyli odjąć z całkowitego przekroju około 20 % i zaokrąglić do 100 :)

Bezpiecznik wprawdzie mógłby być większy od 200 A , ale trzeba taki wariant obwarować zastrzeżeniami.

Ponieważ nie będziesz z tego obwodu czerpał więcej niż 200A nie ma powodów stosować większego zabezpieczenia - co zresztą napisano już wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci wyliczyli , można zrobić korektę na "współczynnik wypełnienia " czyli odjąć z całkowitego przekroju około 20 % i zaokrąglić do 100 :rotfl:

Bezpiecznik wprawdzie mógłby być większy od 200 A , ale trzeba taki wariant obwarować zastrzeżeniami.

Ponieważ nie będziesz z tego obwodu czerpał więcej niż 200A nie ma powodów stosować większego zabezpieczenia - co zresztą napisano już wyżej.

 

Witam,

nawet nie sadzilem ze ten kabel bedzie mial w granicach 100mm^2 . wiedzialem ze na pewno ponad 50 mm^2 . ale jak sam wyliczylem to bardzo sie zdziwilem co mi wyszlo ( wyszlo mi tak samo 130 mm^2 ) stad tez moje pytanie. na szczescie w zapasie mam bezpieczniki 200/250/300 A ( bo nie wiedzialem ktory wkoncu ). Ten kabel ma zasilic gzta 1.2000mk2 wiec bedzie jak najbardziej odpowiedni :D .

 

Nastepne pytanie to jak logicznie podlaczyc kondensator . Czy oczka to jedyne rozwiazanie ?? Jak dla mnie oczka do takich mocy sa troche nie ten tego :)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nawet nie sadzilem ze ten kabel bedzie mial w granicach 100mm^2 . wiedzialem ze na pewno ponad 50 mm^2 . ale jak sam wyliczylem to bardzo sie zdziwilem co mi wyszlo ( wyszlo mi tak samo 130 mm^2 ) stad tez moje pytanie. na szczescie w zapasie mam bezpieczniki 200/250/300 A ( bo nie wiedzialem ktory wkoncu ). Ten kabel ma zasilic gzta 1.2000mk2 wiec bedzie jak najbardziej odpowiedni :P .

 

Nastepne pytanie to jak logicznie podlaczyc kondensator . Czy oczka to jedyne rozwiazanie ?? Jak dla mnie oczka do takich mocy sa troche nie ten tego :)

 

pozdro

 

Pokaż zdjęcie z widocznym sposobem pomiaru średnicy przewodu.

Ważną kwestią o której mało się mówi (aczklowiek została wspomniana w tym temacie) to współczynnik wypełnienia (upakowania). Co prawda rośnie on ze średnicą, ale w praktyce nigdy nie przekracza 0,9 (dla kabli okrągłych), a zwykle jest znacznie mniejscy (0,7).

 

 

Dla instalacji przemysłowych prądy rzędu 100A płyną przewodami 25mm2, są również końcówki oczkowe i jest dobrze.

Problem leży w wartości napięcia, tutaj spadek napięcia o 5V (z 400) nie robi dużej różnicy. W aucie 1V to już sporo (spadek procentowy %).

 

Duży apdek napięcia jest nie tylko na przewodzie, ale też na styku miedź->oczko i oczko->śruba.

Aby rezystancja ta była jak najmniejsza, przewód miedziany musi być zgnieciony w końcówce oczkowej z jak największą siłą.

Zalanie końcówki cyną to jedynie dodatkowy zabieg, zmniejsza dodatkowo rezystancję przejścia i zabezpiecza przed utlenianiem miedzi.

 

Zostaje jeszcze dokręcenie śruby. Jeśli podkładka jest konieczna, to lepiej zastosować miedzianą podkładkę. Śruby i nakrętki z miedzi byłyby za miękkie, ale nadają się odpowiedniki z mosiądzu (o ok. 20% mniejsza rezystywność od stali).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...