Skocz do zawartości

Zwrotnica Alpine 3653


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wpadła mi w łapy zwrotnica Alpine 3653. Czy ktoś może mi powiedzieć, jak to ustrojstwo podłączyć pod woofery i tweetery?

http://img101.imageshack.us/img101/9388/dscf0005v.th.jpghttp://img52.imageshack.us/img52/2047/dscf0007nf.th.jpg

 

Rozumiem, że sygnał z radia wpinam w wejście LINE INPUT (to po lewej patrząc na 1 fotę) a wzmacniacze na tweetery i woofery podłączam do LOW/HIGH INPUT?

 

Na środku jest potencjometr FREQUENCY ADJUSTMENT którym się reguluje częstotliwość, ale jaką/którą częstotliwość?

 

Niżej jest przełącznik OUTPUT X-OVER MODE, który służy do...??

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img263.imageshack.us/img263/8954/dscf0005vu.jpg

 

Co gdzie podpiąć widać dobrze na rysunku powyżej

 

Potencjometrem FREQUENCY ADJUSTMENT regulujesz cięcia które ciebie interesują po przesunięciu przełącznika OUTPUT X-OVER MODE

 

Jak go przesuniesz w górę posiadasz możliwość regulacji od 50hz do 500hz

 

Jak go przesuniesz w dół posiadasz mozliwośc regulacji od 1khz do 10khz

 

Pierwsza opcja sprawdza się w miarę dobrze w 3 drogach jak średniaka i tweetera masz zgranego na pasywce i do tego regulujesz tylko podział pomiędzy średnicą i wooferem dołem. Stąd takie wartości 50hz--500hz

 

Druga opcja (suwak w dół) sprawdza się w systemach 2way gdzie podział pomiędzy tweeter a wooferem jest wyższy i potrzebuje wyższych cieć 1khz--10khz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie będzie współpracowała z systemem 2-way. Morel MT-37 i R6. Jakie cięcie będzie najodpowiedniejsze dla tego tweetera? Oto jego dane:

 

# Moc RMS: 200 W

# Impedancja: 6 Ohm

# Skuteczność: 93 dB

# Pasmo przenoszenia: 1.800 - 22.000 Hz

# Średnica cewki: 28 mm

 

Jakiego ustawienia mam się wzbraniać żeby nie upalić tweeterów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek

OUTPUT X-OVER MODE suwak w dół tak jak patrzymy na zdjęciu nr1 (Te co wkleiłem)

 

I Pokrętło FREQUENCY ADJUSTMENT ustawiasz na środek (pomiedzy low/high) wtedy masz cięcia 3.2khz i tak na początek bym ustawił to jako punkt wyjścia. Morela można przyciąć trochę niżej (co nie znaczy że wtedy będzie dobrze brzmiał ) tak wskazywały by jego parametry fs-700hz, ale dla bezpieczeństwa nie schodził bym poniżej dwu krotności fs czyli 1400hz.

 

Zresztą posiadasz fajny tweeter szkoda go pod taką zwrotką.

Nie lepiej było by zmajstrować fajna pasywkę pod ten zestaw :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za wszelkie wskazówki, pojąłem już mniej więcej jak mam się zabrać do kombinowania i regulowania :P Takiej odpowiedzi oczekiałem :P

Na razie pobawię się aktywką, muszę nabrać doświadczenia i nauczyć się podstaw o budowie i działaniu zwrotnic, kiedyś może zagości pasywka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra pasywka penie nie będzie tania, kiedyś pewnie się na nią zdecyduję a póki co chcę w końcu poskładać moje audio do kupy, bo już ponad dwa miechy cisza w samochodzie :rotfl: Jaki byłby potencjalny koszt budowy zwrotnic pod ten zestaw?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kolego wypaplałeś z tą pasywką :hyhy:

Pojawił się problem... Podłączyłem dzisiaj wszystko tak jak na rysunku, po włączeniu systemu słychać tylko szum i trzask, a jak włączę muzykę to gra, ale z przesterem, trzaskiem itd Jak wypinam zwrotę z obiegu i sygnał puszczam bezpośrednio na wzmak (pełne pasmo) to woofery grają. Odpiąłem wzmak od tweeterów od zwroty, wpiąłem sygnał z radia do zwroty, podłączyłem wzmacniacz do niej i nawet bez włączania radia słychać ten szum i trzask Zwrota uwalona czy coś poknociłem? HELP !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomogło !!! Dzięki wielkie CURSOR !! :rotfl:

 

Ale kolejny problem się pojawił Dlaczego zwrotnica puszcza całe pasmo na woofery?? Wzmacniacz to Alpine 3539. Tweeterów jeszcze nie podpinałem, bo boję się, że zwrotnica może być uszkodzona, a nie chciałbym ich spalić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomogło !!! Dzięki wielkie CURSOR !! :zdegustowany:

 

Ale kolejny problem się pojawił :padam: Dlaczego zwrotnica puszcza całe pasmo na woofery?? Wzmacniacz to Alpine 3539. Tweeterów jeszcze nie podpinałem, bo boję się, że zwrotnica może być uszkodzona, a nie chciałbym ich spalić...

Jak masz ustawiony przełącznik od cięć? Może tu też styki świrują? http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suwak OUTPUT X-OVER MODE przesunąłem w dół na x20, FREQUENCY ustawiłem na 3.2KHz. Tweetery grają swoim pasmem, woofery pełnym i jak tylko delikatnie podkręcę volume, zaraz pojawia się przester i charczenie. Jak przesuwałem suwak X-OVER w górę na 1x, to woofer grał niżej, ale też pojawiał się bardzo wczesny przester. Próbowałem podpiąć sygnał z radia bezpośrednio do wzmaka na woofery i przesteru nie było. Ręce mi opadły, nie mam pojęcia co z tym zrobić... :zdegustowany:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem wszystkie luty na gniazdach RCA, nie pomogło. Zworta jest uwalona i gołym okiem nic tam nie widać... Trudno... Kupiłem przed chwilą kondensatory foliowe 6,8uF. Pokręcę zwrotnicą w radiu Tylko podpowiedzcie, jakie wartości na X-OVERZE ustawić? Radio 778
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio 778

 

Masz proca na pokładzie (całkiem rozbudowany na dodatek) i kupiłeś szumofona z pokrętłami ? Hmmm dziwne

 

Jak już się dokopiesz w menu do xovera(musisz mieć radio w trybie 3way) , to wstępnie ustaw sobie dla tweetera HPF na min 1,5 kHz (slope 12dB) i tej wartości się trzymaj a reszta ? To już zabawa ...żonglowanie płytkami i słuchanie ...czyli czysta zabawa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnicę dostałem kiedyś w prezencie, dopiero zaczynam zabawę z podziałem aktywnym i bałem się korzystać tylko ze zwrotnicy w radiu, żeby przypadkiem nie puścić tweeterów z dymem :] Ale, że szumofon okazał się uszkodzony, dzisiaj mój system pierwszy raz zagrał aktywnie :) Jutro kręcenia cd

 

[ Dodano: 2010-05-14, 16:48 ]

A jakie cięcie najlepiej zastosować dla wooferów R6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...