Skocz do zawartości

Clarion DXZ788RUSB


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No wiec inaczej :)

Radyjko Clarion DXZ 788RUSB ma praktycznie taki sam tor sygnałowy jak Eclipse CD8445 (ten sam procesor DSP, zbliżone wzmacniacze operacyjne itd.) Ogólnie w radiach samochodowych wyróżniamy dwie konfiguracje torów sygnałowych:

1) Tor sygnałowy, w którym regulacja głośności odbywa się na poziomie cyfrowym (procesor DSP) do tej grupy zaliczamy oba wyżej wymienione radia.

2) Tot sygnałowy, w którym regulacja głośności odbywa się na poziomie analogowym ( e-vol lub zwykły pot) znacznie większa grupa należą do niej wszystkie wypasione radia np. HX-D2.

Co z tego wynika, no wiec w radyjkach grupy pierwszej stosunkowo łatwo modyfikować tor sygnałowy i ta modyfikacja jest naprawdę słyszalna, co potwierdzają ludzie nawet z tego forum :)

Obie konfiguracje toru maja swoje wady i zalety, mógł bym je opisać dokładniej jeśli kogoś interesuje taka analiza. Radia z drugiej grupy znam na pęczki, wiec może ktoś zna jakieś inne radia z grupy pierwszej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie konfiguracje toru maja swoje wady i zalety, mógł bym je opisać dokładniej jeśli kogoś interesuje taka analiza. Radia z drugiej grupy znam na pęczki, wiec może ktoś zna jakieś inne radia z grupy pierwszej?

tor sygnałowy jak Eclipse CD8445

chętnie o tym radiu jszcze coś poczytam

jakie wzmacniacze operacyjne?

stosowanie jeszcze w innych urzadzeniach?

co myślisz o torze audio tego radia?

czy jest rozwinięte technicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec wzmacniacze operacyjne czy to w Eclipse czy w Clarionie są delikatnie mówiąc mizernej jakości :) Oba radia korzystają z pierwszej ideologii toru, a jest to tańsza opcja ponieważ wypada nam z gry e-vol, a to dużo bo porządny e-vol kosztuje tyle co porządny przetwornik D/A a czasem więcej. Brak e-vol powoduje, ze w torze sygnałowym nie ma żadnych elementów poprzecznych, a co za tym idzie ma on stałą wysoka impedancje wyjściowa nie zależnie od głośności. Powoduje to, ze przy dużej czułości wzmaka radia takie generują szum dla niskiej głośności (gdzieś ktoś tu pisał o tym problemie w jakimś wątku innego Clariona, niestety żaden soft na to nie pomoże :) ) ale wzmak z elementem poprzecznym ratuje sytuacje. Kolejna sprawa zmiana głośności na poziomie cyfrowym, czyli przed D/A, no wiec gdy mniejsza głośność tym mniejsza rozdzielczość sygnału. Dlatego fajnie by kalibrować giany na wzmacniaku tak, aby na radio mieć jak największa głośność przy normalnym odsłuchu, bo głośność to rozdzielczość sygnału. Problem w tym ze radia maja fajne wyjścia 6V czy 8V dzięki zasilaczom, jednak z tak biednymi opami przy tej amplitudzie sygnału po prostu się gubią :) Podsumowując niska głośność niska rozdzielczość, wysoka głośność opy nie nadążają no i wysoka impedancja równa się szum na niskiej głośności. No wiec co tu zrobić? rozdzielczości nie ruszymy, opy ja ruszam i radio nam się otwiera, wysoka impedancja brak e-vol brak zniekształceń, jedynie odpowiedni wzmak odpowiednio ustawiony i tyle radio potrafi naprawdę nieźle zagrać, ponieważ wiemy jak działa, co zmodyfikować i jak dostroić aplikacje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoduje to, ze przy dużej czułości wzmaka radia takie generują szum dla niskiej głośności (gdzieś ktoś tu pisał o tym problemie w jakimś wątku innego Clariona, niestety żaden soft na to nie pomoże

bo głośność to rozdzielczość sygnału

 

To niezłe "cuda" fundują na producenci :wsciekly:

No to chyba clarek cz702 też należy do pierwszej grupy.

A jest jakiś "plus" takiego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tuning tego radia przerobilismy i nie polecam bo poprostu sie nie udał.

Chyba, ze ktos ma inny pomysł na niego.

No właśnie to jest najciekawsze bo wszyscy są zadowoleni do tej pory oprócz ciebie, może słyszysz coś czego inni nie słyszą nie wiem. Szczerze robiłem tuning po twoim powrocie do oryginału i nie odważyłem się wsadzić tych opa co u ciebie, odłożyłem je na bok bo może to podróbki nie wiem. Z opa jest problem bo są podróby na rynku.

No a które są ciekawie zbudowane? znam te dwa i są to prawie bliźniacze konstrukcje,może ta 702 tez jest z pierwszej grupy, schematu nie widziałem ani radia wiec do sprawdzenia. Grupa 1 to prosta i tania konstrukcja toru ale lepiej tak niż, zrobić to na grupie 2 z tanim e-vol bo wtedy krzyżyk na drogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec co tu zrobić? rozdzielczości nie ruszymy, opy ja ruszam i radio nam się otwiera, wysoka impedancja brak e-vol brak zniekształceń, jedynie odpowiedni wzmak odpowiednio ustawiony i tyle radio potrafi naprawdę nieźle zagrać, ponieważ wiemy jak działa, co zmodyfikować i jak dostroić aplikacje :)

 

Czyli rozumiem, że wymieniasz opampy na powiedzmy OPA2132, dajesz gain we wzmacniaczu na min. i już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie ma innego wyjścia jak podróbka lub poprostu inni nie mieli dwóch sztuk do porównania.

Bo teoretycznie wymiana opka na bardziej zaawansowany musi dac efekty.

 

 

Ja je uważam za bardzo dobre radio.

Można na nim zrobic bardzo dobre granie.

 

Ale oczywiście sa lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co konkretnie wam nie pasowało po wymianie wamacniaczy operacyjnych w porównaniu do oryginału?

 

A nie myślałeś, żeby odrobine zmniejszyć wamocnienie wzmacniaczy wyjściowych dla RCA. Ze schematu wychodzi, że jest na poziomie ok. 6,5 co nie jest mało jak na taką aplikację. Zwykle stosuje się wzmocnienia na poziomie 1-2 dla jednego stopnia, takie też są w torach HX-D2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiec wasza ocena mnie zadziwiła i dodam ze znam kogoś kto tez porównywał na dwóch radiach tylko nie w Polsce i efekt był pozytywny po modzie.

A co do wzmocnienia jest ono dobrane do tej akurat aplikacji, jeśli słabe jakościowo wzmacniacze se radzą to te lepsze chyba tez będą i to lepiej. A gdzie tu porównywać tor Eclipse z HX-D2 to dwie różne koncepcje pisałem wyżej co innego przed opa co innego za opa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując niska głośność niska rozdzielczość, wysoka głośność opy nie nadążają no i wysoka impedancja równa się szum na niskiej głośności.

To znaczy, że jeśli mój klipek nie szumi, to opy nadążają i wysoka impedancja nie wpoływa na szum?

Ja bym raczej powiedział, że to co opisałes wcześniej moze mieć wpływ na wredotę klipka przy kręceniu jego gałkami, może być że przez ten fakt klipki dość często zmieniają właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój klipek nie szumi bo pewnie we wzmaku masz element poprzeczny w postaci pota od gianu. Mi tez nie szumi w ogóle, a mam na front STEGa Q-mos 4x105W w tych wzmacniaczach tak właśnie jest pot zmniejsza czułość wejścia bo stoi poprzecznie i szumu nie ma, radyjko ma 8V na wyjściu wiec spokojnie wysteruje wzmaka. I tak mamy dużą rozdzielczość i brak szumu. Oczywiście są wzmaki gdzie gian realizuje się bardziej profesjonalnie np. ARC Audio seria SE ma tak naprawdę prawdziwy gian bez elementów poprzecznych realizowany na zmianie rezystancji sprzężenia zwrotnego na opie. Ważne by radio lub amp miało choć jeden element poprzeczny najlepiej pot bo rezystancja jest liniowa nie wnosi zniekształceń, w przeciwnym wypadku cały tor wisi w powietrzu i jest ja wielka antena co słychać przy małych głośnościach :) Dopiero vol na 0 daje cisze bo włączają się poprzeczne tranzystory Mute.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele terminów, których używasz mało mi mówi lub wręcz nic ale powyższe trafia do mnie. Na klipku miałem zapięte wzmaki co najmniej dziesięciu różnych producentów i tylko w jednym przypadku miałem okazję posmakować szumu. Co dziwniejsze - to tylko na tweetkach i w czsie gdy na słuchanym kawałku pracowały czyli szum plus dźwięk w jednym czasie. W pozostałych przypadkach szumu nie miałem okazji słuchać. Rozdzielczość za wyglądała już różnie i dotyczy przede wszystkim gry tweetków. Na kilku wzmakach faktycznie przy niskich poziomach głośności tweetki zatracały dobre granie

Z tego co piszesz wynika, że pot przy gaine we wzmaku eliminuje szumy czy zniekształcenia więc jaki jest sens modyfikacji radia jeśli użycie wzmaka o odpowiedniej konstrukcji załatwia temat? No i czy podobna sytuacja ma miejsce w przypadku clarka 788 skoro jego tor sygnałowy jest zbieżny z konstrukcją klipka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem jak bym mógł to prościej opisać, staram się nie używać wymyślnej terminologii tylko podstawowej niezbędnej. Co do szumów i modyfikacji to chyba nie doczytałeś to dwie odrębne sprawy. Modyfikacja ma na celu podnieść jakość dźwięku dynamikę szczegóły i nic na szum nie pomoże. Co do 788 jest tak samo i taką samą modyfikacje można wykonać odsłuchać i liczyć na to ze opy były oryginalne wtedy efekt naprawdę jest słyszalny na plus potwierdziło to już wiele niezależnych osób, a jeśli nie to powrót do oryginału lub próba na innych opa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem jak bym mógł to prościej opisać, staram się nie używać wymyślnej terminologii tylko podstawowej niezbędnej.

Ok, czego nie rozumiem to sobie wygooglam i jakieś pojęcie będę miał, przynajmniej bardzo,bardzo ogólne. Jak pochłanianie wiedzy zaczyna męczyć to daję na luz, to już nie jest zabawa :)

Co do szumów i modyfikacji to chyba nie doczytałeś to dwie odrębne sprawy. Modyfikacja ma na celu podnieść jakość dźwięku dynamikę szczegóły i nic na szum nie pomoże.

Fakt, pewnie chciałem wszystko, i to w czym niedomaga i to co może być lepiej za jednym zamachem lutownicy :) Modyfikacja i owszem, ale na wiele się to nie zda bo w przypadku klipka w większości przypadków użytkownicy bardzo szybko odpuszczają, z różnych powodów, nim radio zaczyna "grać". Ja, podobnie jak lklukasz, uważam klipka z dobre radio i na chwilę obecną nie widzę sensu ani potrzeby wymiany na inne, oczywiście z podobnej półki cenowo-jakościowej, a proponowane przez Ciebie mody mogą mieć rację bytu dopiero w przypadku systemu już poskładanego do kupy i w miarę poprawnie grającego.

No właśnie wiec wasza ocena mnie zadziwiła i dodam ze znam kogoś kto tez porównywał na dwóch radiach tylko nie w Polsce i efekt był pozytywny po modzie.

Niestety jesteśmy na tym forum i Twoja praca została tu oceniona negatywnie. Podjedź może na jakiegoś spota i daj posłuchać jak gra wersja modzona i zwykła - być może wtedy nastawienie względem Twojej roboty się zmieni i w tym lub innym temacie pojawią się pozytywne komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zaskoczę cie nie mam schematu :) budowa jest raczej tak przejrzysta (jeśli chodzi o tor sygnałowy ), ze po wypatroszeniu wszystko widać. A co chciał byś tam zobaczyć?

No nie wiem czy tak negatywnie, w wątku Eclipsa mam dwa wpisy pozytywne tu jeden jedyny jak dotąd negatywny. Co ciekawe ze są tacy, co zapłacą więcej byle nie musieli tu opisywać efektu (mówię tylko o ludziach z tego forum) , nie wiem z czego to wynika, dziwne to i mnie zaskoczyło? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...