Skocz do zawartości

jaka buda na 2 x Sonic 15


mikolaj88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zgromadzonych tutaj, aby mi pomóc w policzeniu odpowiedniej skrzynki BR do dwóch głośników sonic-15. Domyślam się że jeśli skrzynia ta będzie jednokomorowa z jednym portem szczelinowym to będzie zajmowała mniej miejsca niż dwukomorowa z dwoma potami... bagażnik ma wymiary: szerokość 1000mm, głębokość w przybliżeniu 450-500mm i wysokość to już odpowiednia do policzonej skrzyni. Materiał na skrzynie to MDF 22mm albo 25 jeszcze dokładnie nie wiem ... słucham głównie czarnej muzy typu rap. Proszę o pomoc w policzeniu objętości skrzyni oraz portu BR szczelinowego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x100L netto, każdy głosnik w swojej komorze. Oczywiscie do litrażu dochodzi taka objętość portu aby uzyskać wymagane strojenie, zalecam ryzy 35-38 Hz.

Najbardziej optymalnie wg mnie 37 Hz, najprzyjemniej to wtedy gra.

 

Litraż netto możesz zwiększyć, bedzie mocniej ale bass bedzie sie przeciągał. Co kto lubi. Widziałem je nawet w budzie 120L netto i też grało.

 

Materiał na scianki MDF 22 na przód mozesz dać 25 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200L + porty BR to przerasta moje auto :/ chyba że bez tylnej kanapy :zdegustowany: a wracając do tematu, może skrzynia jednokomorowa ?? co o tym myślicie??? Podejrzewam że będzie mniejsza ...ale czy zagra tak samo jak dwukomorowa ??? Skrzynia musi się mieścić w wymiarach podanych wyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że jeśli skrzynia ta będzie jednokomorowa z jednym portem szczelinowym to będzie zajmowała mniej miejsca niż dwukomorowa z dwoma potami.

A niby dlaczego miałaby zajmować mniej miejsca? Powierzchnia portu nie zmienia się, a co za tym idzie, wymiary też się nie zmieniają

 

wiadomo szczelina

A w czym szczelina jest lepsza od zwykłych tuneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpower SONIC 15

 

Informacje techniczne

Impedance (Z) 2 x 2Ω

Resonant frequency (fs) 25Hz

Max. frequency range f3-300Hz

Music power 2 x 800WMAX

Power rating (P) 2 x 400WRMS

SPL (1W/1m) 88dB

Suspension compl. (Cms) 0.13mm/N

Moving mass (Mms) 310g

Mech. Q factor (Qms) 10.86

Electr. Q factor (Qes) 0.52

Total Q factor (Qts) 0.50

Equivalent volume (Vas) 126 l

DC resistance (Re) 2 x 1.9Ω/1 x 3.8Ω

Force factor (BxL) 19Tm

Voice coil induct. (Le) 2 x 0.7mH/1 x 2.8mH

Voice coil diameter Ø 75mm

Voice coil former Kapton

Linear excursion (XMAX) ą25mm

Eff. cone area (Sd) 830cm2

Magnet weight 180oz.

Weight 15.6kg

 

skrzynia jednokomorowa będzie mniejsza od dwukomorowej ale już wiem ze nie zagra tak jak skrzynia dzielona ...

 

parametry są... wymiary bagażnika są... strojenie 37Hz ... i myślę ze szczelina będzie lepsza od zwykłych okrągłych portów, nie będę się bawił w przedłużanie rurek. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzynia jednokomorowa będzie mniejsza od dwukomorowej ale już wiem ze nie zagra tak jak skrzynia dzielona ...

No, o grubość deski, nic poza tym. Różnic w dźwięku nie ma

 

i myślę ze szczelina będzie lepsza od zwykłych okrągłych portów, nie będę się bawił w przedłużanie rurek.

Tyle, że w praktyce zwykłe okrągłe porty są lepsze :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzynia jednokomorowa będzie mniejsza od dwukomorowej ale już wiem ze nie zagra tak jak skrzynia dzielona ...

No, o grubość deski, nic poza tym. Różnic w dźwięku nie ma

 

i myślę ze szczelina będzie lepsza od zwykłych okrągłych portów, nie będę się bawił w przedłużanie rurek.

Tyle, że w praktyce zwykłe okrągłe porty są lepsze :]

 

wydaje mi się ze skrzynia z jednym portem i jedna komorą w której są dwa głośniki będzie mniejsza... przypuszczam ze nie bedzie to 2x100L tylko 1x160L :]

 

Nie chodzi mi o taką skrzynie :

http://www.allegro.pl/item988359970_2x_jbl...pl_wroclaw.html

 

tylko o taką:

http://carjamz.com/zen/images/50-2x10%20SPL.jpg

 

Zdjęcia zamieszczone to oczywiście prowizorki, dodam jeszcze że głośniki mają pracować w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zrobię obliczenia troche później.

Skrzynia dwukomorowa ma pewne zalety.

1. Średnia ściana zwiększa sztywność systemu.

2. Fala stojąca się przesunie w górę częstotliwości. Łatwiej jest sobie z tym poradzić.

3. Każdy głośnik pracuje niezaleznie od drugiego, w swojej komórce. W takim przypadku, jeśli trzeba wyłączyć jeden głośnik, warunki pracy innego się nie zmienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Fala stojąca się przesunie w górę częstotliwości. Łatwiej jest sobie z tym poradzić.

A od kiedy fala stojąca ma znaczenie w subwooferze?

 

wydaje mi się ze skrzynia z jednym portem i jedna komorą w której są dwa głośniki będzie mniejsza... przypuszczam ze nie bedzie to 2x100L tylko 1x160L

Masz rację, wydaje Ci się.

1x160l netto, jest równoznaczne z 2x80l netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy fala stojąca ma znaczenie w subwooferze?

Służy ona przyczyną drgań ścian i źródłem emisji dodatkowych zakłóceń z portu.

 

[ Dodano: 2010-04-11, 17:23 ]

Wyniki obliczeń.

Każdy głośnik pracuje w swojej komorze.

Rozsądny kompromis jest BR 60 litrów / 31 Hz. Wymiary wewnętrzne portu szczelinowego 300x46x657 mm. Zatem początkowa objętość każdej komory musi wynosić 60 +12 +2 = 74l.

Jeśli wewnętrzną krawędzią portu przylegają do ściany, długość może być zmniejszona o około 60-70 mm.

Przy maksymalnym skoku membrany port będzie nieco hałaśliwe, ale inaczej nie możliwe. Jeżeli zwiększymy przekroju portu, to spowoduje zwiększenie jego długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Służy ona przyczyną drgań ścian

Tu wystarczy przemyśleć konstrukcję. Ja do CV Stroker miałem skrzynkę z płyty meblowej 18mm.

źródłem emisji dodatkowych zakłóceń z portu.

Port efektywnie działa tylko w zakresie swojego strojenia. Powyżej strojenia portu obudowa działa tak jak zamknięta.

 

W subwooferze fala stojąca nie ma jak powstać jak częstotliwości, które mogłyby ją spowodować są praktycznie wycięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Port efektywnie działa tylko w zakresie swojego strojenia. Powyżej strojenia portu obudowa działa tak jak zamknięta.

 

W subwooferze fala stojąca nie ma jak powstać jak częstotliwości, które mogłyby ją spowodować są praktycznie wycięte.

Wszystko to można łatwo sprawdzić za pomocą mikrofonu. Spróbuj, a będziesz zaskoczony wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: 2010-04-11, 17:23 ]

Wyniki obliczeń.

Każdy głośnik pracuje w swojej komorze.

Rozsądny kompromis jest BR 60 litrów / 31 Hz. Wymiary wewnętrzne portu szczelinowego 300x46x657 mm. Zatem początkowa objętość każdej komory musi wynosić 60 +12 +2 = 74l.

Jeśli wewnętrzną krawędzią portu przylegają do ściany, długość może być zmniejszona o około 60-70 mm.

Przy maksymalnym skoku membrany port będzie nieco hałaśliwe, ale inaczej nie możliwe. Jeżeli zwiększymy przekroju portu, to spowoduje zwiększenie jego długości.

 

Życze owocnego słuchania S15 po aplikacji w takie warunki do BR-a :]

 

Zrób 2x70L closeda tak jak ci mówiłem. Ilości i głebi basu Ci w zupełnosci wystarczy.

 

Bass reflex optymalnie zagra tylko i wyłącznie w wypisanych przeze mnie wczesniej warunkach. Mozna w maksymalnej ostatecznosci zrobić 2x80 netto ale dla mnie gra to zdeycdowanie gorzej niż 2x70 closed.

W katalogu CP masz napisane -> "Najodpowiedniejszymi obudowami dla tego głośnika są obudowy zamknięte od 40 litrów ( paranoja - testowałem ), natomiast do duzych mocy - obudowy 80-100 litrowe typu bass-reflex".

 

Przy okazji kolejny raz sie za głowe łapę jak ktoś najpierw kupuje dwa 15" głosniki, chce BR i sie dziwi, że mu nie wejdzie do auta... ręce opadają. I jak tu komuś zaprojektować coś awykonalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Fala stojąca się przesunie w górę częstotliwości. Łatwiej jest sobie z tym poradzić.

A od kiedy fala stojąca ma znaczenie w subwooferze?

 

wydaje mi się ze skrzynia z jednym portem i jedna komorą w której są dwa głośniki będzie mniejsza... przypuszczam ze nie bedzie to 2x100L tylko 1x160L

Masz rację, wydaje Ci się.

1x160l netto, jest równoznaczne z 2x80l netto.

 

 

Chyba kolego nie jesteś w temacie... skrzynia 1 komorowa 160L netto skrzynia 2 komorowa 200L netto, dodam ze już mi się nie wydaje a jestem tego pewien, 2x80l to sonic'a możesz jedynie wcisnąć w clozet.

 

 

Wracając do tematu proszę o skrzynie BR, 2komorową strojona na 37Hz :]

 

[ Dodano: 2010-04-11, 17:15 ]

 

[ Dodano: 2010-04-11, 17:23 ]

Wyniki obliczeń.

Każdy głośnik pracuje w swojej komorze.

Rozsądny kompromis jest BR 60 litrów / 31 Hz. Wymiary wewnętrzne portu szczelinowego 300x46x657 mm. Zatem początkowa objętość każdej komory musi wynosić 60 +12 +2 = 74l.

Jeśli wewnętrzną krawędzią portu przylegają do ściany, długość może być zmniejszona o około 60-70 mm.

Przy maksymalnym skoku membrany port będzie nieco hałaśliwe, ale inaczej nie możliwe. Jeżeli zwiększymy przekroju portu, to spowoduje zwiększenie jego długości.

 

Życze owocnego słuchania S15 po aplikacji w takie warunki do BR-a :]

 

Zrób 2x70L closeda tak jak ci mówiłem. Ilości i głebi basu Ci w zupełnosci wystarczy.

 

Bass reflex optymalnie zagra tylko i wyłącznie w wypisanych przeze mnie wczesniej warunkach. Mozna w maksymalnej ostatecznosci zrobić 2x80 netto ale dla mnie gra to zdeycdowanie gorzej niż 2x70 closed.

W katalogu CP masz napisane -> "Najodpowiedniejszymi obudowami dla tego głośnika są obudowy zamknięte od 40 litrów ( paranoja - testowałem ), natomiast do duzych mocy - obudowy 80-100 litrowe typu bass-reflex".

 

Przy okazji kolejny raz sie za głowe łapę jak ktoś najpierw kupuje dwa 15" głosniki, chce BR i sie dziwi, że mu nie wejdzie do auta... ręce opadają. I jak tu komuś zaprojektować coś awykonalnego.

 

Jak chcesz wiedzieć to miałem już 1 sonic'a w BR ale było mi mało i kupiłem drugiego. teraz chce tylko skrzynie BR strojona na 37Hz i proszę nie róbcie problemów... skrzynia max szeroka 100cm max głęboka 55-60cm a wysokosć to juz odpowiednia do litrażu

 

 

Pozdrawiam http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bass reflex optymalnie zagra tylko i wyłącznie w wypisanych przeze mnie wczesniej warunkach.

Obliczenia nie potwierdzają tego.

 

W katalogu CP masz napisane -> "Najodpowiedniejszymi obudowami dla tego głośnika są obudowy zamknięte od 40 litrów ( paranoja - testowałem ), natomiast do duzych mocy - obudowy 80-100 litrowe typu bass-reflex".

W zakresie jakości, prawie każdy głośnik w CB brzmi lepiej niż w BR.

 

Przy okazji kolejny raz sie za głowe łapę jak ktoś najpierw kupuje dwa 15" głosniki, chce BR i sie dziwi, że mu nie wejdzie do auta... ręce opadają. I jak tu komuś zaprojektować coś awykonalnego.

Owszem.

W tym przypadku, starałem się uzyskać dobry dźwięk po akceptowalnej wielkości portów. Ograniczenie wielkości skrzyni spowoduje znaczny wzrost długości portów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wiedzieć to miałem już 1 sonic'a w BR ale było mi mało i kupiłem drugiego. teraz chce tylko skrzynie BR strojona na 37Hz i proszę nie róbcie problemów... skrzynia max szeroka 100cm max głęboka 55-60cm a wysokosć to juz odpowiednia do litrażu
To raczej Ty czegos nie rozumiesz... Nie masz miejsca na 2x 15 w optymalnych budach a Twoje kombinacje to bzdura... Trzeba było sprzedac tego którego miałes i kupic cos mocniejszego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wiedzieć to miałem już 1 sonic'a w BR ale było mi mało i kupiłem drugiego. teraz chce tylko skrzynie BR strojona na 37Hz i proszę nie róbcie problemów... skrzynia max szeroka 100cm max głęboka 55-60cm a wysokosć to juz odpowiednia do litrażu
To raczej Ty czegos nie rozumiesz... Nie masz miejsca na 2x 15 w optymalnych budach a Twoje kombinacje to bzdura... Trzeba było sprzedac tego którego miałes i kupic cos mocniejszego...

 

 

jesli kolego nic nie chcesz wniesc do tematu i nie potrafisz obliczyć objętosci to juz nie moja wina...Tak jak napisał ktos wyzej 2x100L wiesz jakie to będą wymiary??? Bo chyba nie... Chodzi mi o skrzynie strojona na 37Hz... proszę o wymiary skrzyni która bedzie miała w podstawie 50x60cm potrzebuje tylko wysokosć i wymiary portu BR, a to co ma kto kupić to już nie twoja brocha :P mam nadzieje że się rozumiemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wiedzieć to miałem już 1 sonic'a w BR ale było mi mało i kupiłem drugiego. teraz chce tylko skrzynie BR strojona na 37Hz i proszę nie róbcie problemów... skrzynia max szeroka 100cm max głęboka 55-60cm a wysokosć to juz odpowiednia do litrażu
To raczej Ty czegos nie rozumiesz... Nie masz miejsca na 2x 15 w optymalnych budach a Twoje kombinacje to bzdura... Trzeba było sprzedac tego którego miałes i kupic cos mocniejszego...

 

 

jesli kolego nic nie chcesz wniesc do tematu i nie potrafisz obliczyć objętosci to juz nie moja wina...Tak jak napisał ktos wyzej 2x100L wiesz jakie to będą wymiary??? Bo chyba nie... Chodzi mi o skrzynie strojona na 37Hz... proszę o wymiary skrzyni która bedzie miała w podstawie 50x60cm potrzebuje tylko wysokosć i wymiary portu BR, a to co ma kto kupić to już nie twoja brocha :P mam nadzieje że się rozumiemy

Az za dobrze, i albo skonczysz z tym tonem albo sie pogniewamy... Nie zgrywaj tu kozaka bo na kazdego kozaka jest grzybiarz...

 

 

 

nie potrafisz obliczyć objętosci to juz nie moja wina...Tak jak napisał ktos wyzej 2x100L wiesz jakie to będą wymiary??? Bo chyba nie...
Wiem i potrafie niech Cie głowa nie boli, ale odnoszac sie w ten sposob raczej nie zachecisz nikogo do pomocy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bass reflex optymalnie zagra tylko i wyłącznie w wypisanych przeze mnie wczesniej warunkach.

Obliczenia nie potwierdzają tego.

 

W katalogu CP masz napisane -> "Najodpowiedniejszymi obudowami dla tego głośnika są obudowy zamknięte od 40 litrów ( paranoja - testowałem ), natomiast do duzych mocy - obudowy 80-100 litrowe typu bass-reflex".

W zakresie jakości, prawie każdy głośnik w CB brzmi lepiej niż w BR.

 

Przy okazji kolejny raz sie za głowe łapę jak ktoś najpierw kupuje dwa 15" głosniki, chce BR i sie dziwi, że mu nie wejdzie do auta... ręce opadają. I jak tu komuś zaprojektować coś awykonalnego.

Owszem.

W tym przypadku, starałem się uzyskać dobry dźwięk po akceptowalnej wielkości portów. Ograniczenie wielkości skrzyni spowoduje znaczny wzrost długości portów.

 

To widocznie źle coś obliczasz albo po prostu piszesz coś co nie ma pokrycia z rzeczywistością.

Jak producent ZALECA minimalny litraż netto to nijak ( zapewniam cie w 100% ) głosnik nie zagra poprawnie w dużo mniejszym litrażu ( bo Ty podałeś sporo poniżej minimalnego minimum ) - drastycznie zmniejszy sie ogólnie rozumiana sprawność grania i barwa dźwięku.

 

Żeby przy wymiarach 600 gł, 1000 szer, skrzynia z płyty 22 mm miała w granicach 230 L musiałbyś mieć w granicach 470 mm wysokości ( ogólnie luźnie zakładam, że po 15 litrów będą miały objętościowo poszczególne bass reflexy wraz z litrażem ścianek, z których sie składa port + ściana grodziowa, wymiary wysokości mogą zawrzeć się na plus bądź niewiele na minus w zależnosci od koncepecji ).

 

Ogólnie do wszystkich, którzy czegoś tutaj nie rozumieją - to apeluję aby nie odnosili się tak do Cursora czy Mastaha bo to osoby, które bardzo dobrze znają się na tym fachu... na pewno nie będą wciskali nikomu bzdur czy kitu więc troche respektu należałoby zachować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wiedzieć to miałem już 1 sonic'a w BR ale było mi mało i kupiłem drugiego. teraz chce tylko skrzynie BR strojona na 37Hz i proszę nie róbcie problemów... skrzynia max szeroka 100cm max głęboka 55-60cm a wysokosć to juz odpowiednia do litrażu
To raczej Ty czegos nie rozumiesz... Nie masz miejsca na 2x 15 w optymalnych budach a Twoje kombinacje to bzdura... Trzeba było sprzedac tego którego miałes i kupic cos mocniejszego...

 

 

jesli kolego nic nie chcesz wniesc do tematu i nie potrafisz obliczyć objętosci to juz nie moja wina...Tak jak napisał ktos wyzej 2x100L wiesz jakie to będą wymiary??? Bo chyba nie... Chodzi mi o skrzynie strojona na 37Hz... proszę o wymiary skrzyni która bedzie miała w podstawie 50x60cm potrzebuje tylko wysokosć i wymiary portu BR, a to co ma kto kupić to już nie twoja brocha :P mam nadzieje że się rozumiemy

Az za dobrze, i albo skonczysz z tym tonem albo sie pogniewamy... Nie zgrywaj tu kozaka bo na kazdego kozaka jest grzybiarz...

 

 

 

nie potrafisz obliczyć objętosci to juz nie moja wina...Tak jak napisał ktos wyzej 2x100L wiesz jakie to będą wymiary??? Bo chyba nie...
Wiem i potrafie niech Cie głowa nie boli, ale odnoszac sie w ten sposob raczej nie zachecisz nikogo do pomocy...

 

 

Bez obrazy ale Ciebie kolego grzybiarzu o pomoc nie proszę, bo gdybys chciał to bys pomógł a nie komentował :]

 

pozdro

 

[ Dodano: 2010-04-11, 21:43 ]

Dziwne, mi mówicie że skrzynia z 2 sonic'ami nie wejdzie a temu koledze prosze i jest BR szczelina :P

 

 

[ Dodano: 2010-04-12, 00:58 ]

Dodaj jeszcze że wymiary do dyspozycji to 1000x550x650 szer. gł. wys. jak co to półki w aucie nie ma (zdemontowana) głośniki pracują w pionie. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widocznie źle coś obliczasz albo po prostu piszesz coś co nie ma pokrycia z rzeczywistością.

Jak producent ZALECA minimalny litraż netto to nijak ( zapewniam cie w 100% ) głosnik nie zagra poprawnie w dużo mniejszym litrażu ( bo Ty podałeś sporo poniżej minimalnego minimum ) - drastycznie zmniejszy sie ogólnie rozumiana sprawność grania i barwa dźwięku.

Szanowni Karolo, powstrzymajmy się od ostrych słów, one mówią, że argumenty się skończyły.

Próby utworzenia moich opcje w byle jakim symulatorze, a następnie sprawdzić swoje praktyki i zobaczyć, że mam rację, czy nie.

Producenci rzadko dają naprawdę dobre rekomendacje. Nie mogą napisać: "Nasz głośnik zagra dobrze w polu 30 litrów z portami 2 m". Kto kupi taki głośnik?

Symulatorze są w oparciu o prawa fizyki, a błędy mogą być z powodu nieporozumień informacji, którą one podają, lub z powodu błędnego wpisu danych.

 

Żeby przy wymiarach 600 gł, 1000 szer, skrzynia z płyty 22 mm miała w granicach 230 L musiałbyś mieć w granicach 470 mm wysokości ( ogólnie luźnie zakładam, że po 15 litrów będą miały objętościowo poszczególne bass reflexy wraz z litrażem ścianek, z których sie składa port + ściana grodziowa, wymiary wysokości mogą zawrzeć się na plus bądź niewiele na minus w zależnosci od koncepecji ).

Skąd masz 230 l? Podałem liczbe 148 l, i to już z portami a glośnikami. Czysta objętość netto jest 120 l. Wymiary wewnętrzne są w przybliżeniu 950x550x300. Mogą one zostać ponownie obliczona w każdym kierunku.

 

Ogólnie do wszystkich, którzy czegoś tutaj nie rozumieją - to apeluję aby nie odnosili się tak do Cursora czy Mastaha bo to osoby, które bardzo dobrze znają się na tym fachu... na pewno nie będą wciskali nikomu bzdur czy kitu więc troche respektu należałoby zachować.

Jeśli wybierze się na tę rozmowę, mogą powiedzieć, że pracował jako inżynier-konstruktor urządzeń radiowych, w tym z wykorzystaniem technologii komputerowych, więcej niż 12 lat, i myślę, że mam wystarczające doświadczenie. Ale ale nie sądzę, ktoś się powyżej lub poniżej.

Jeśli zauważysz, ja tylko podalem kilka rozwiązan, a nie mówilłem o ich wyłączności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...