Skocz do zawartości

Krzykliwe TW w paśmie 2,5-4KHz


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się miejsca jest mało dlatego głośniki są zamontowane tak że napis jest odwrotnie (przyłącza głośników odstają) a w dolnej części drzwi trochę blacha wystaje przy dystansie i nie chciałem aby tam się zwarcie zrobiło, dystans ma 30mm głębokości, ale tak jak już pisałem to nie woofery krzyczą.

Narysowałem na szybko schemat zwrotnicy i mam pytanie czy gdybym rezystor 5,6ohm zamienił np. na 4,7ohm lub 3,3ohm to TW został by jeszcze bardziej tłumiony?
Nie znam się na zwrotnicach na tyle i staram się to zrozumieć, skoro przy rezystorze :
11ohm  0dB
5,6ohm -3dB

To zmniejszając ten rezystor będzie mocniejsze tłumienie?
Tak się zastanawiam czy jednak 12dB/okt nie będzie lepszym rozwiązaniem
 

post-23044-0-06130700-1558379835_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisz w google lpad calc :) i z tego licz

 tam gdzie jest rownolegle 2x 22 to chyba powinno byc 2,2 i wtedy mamy tłumienie 1,1 ohm co by sie zgadzało

i tak jak na pw to raczej bedzie wina woofera tak sucho bez posluchania tego zjawiska. bo 3,3 na tw to juz terytorium 3way

 

btw dzięki za recke, pamietam przed odpalaniem jak zobaczyles wstegi i " uu bedzie kłuło w uszy " hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no nie róbcie sobie ze mnie jaj, może tych zwrotek tak nie ogarniam, ale przerysować prosty schemat to umie, a tu dla niedowiarków zdjęcie, a jak nie wierzycie  multimetrowi, to proszę sczytać z pasków na rezystorze (czerwony, czerwony, czarny) jak by zdjęcie wyszło niewyraźne :)
Na zdjęciu są wszystkie oryginalne elementy które były w tej zwrotce.

post-23044-0-12122000-1558417547_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest ten filtr?

Wygląda - wartości podzespołów - na Bessel II rzędu i cięcie w okolicach 4000/4100Hz

Ale tłumik z rezystorami jest podejrzany.

Może ktoś kombinował wcześniej i nastąpiła pomyłka?

Wstaw wartości rezystora (niby 2x 22ohm) jak napisał:

 

 


to chyba powinno byc 2,2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nikt wcześniej nie kombinował (głośniki kupione były w sklepie nowe)
Te rezystory  22ohm-owe są na pewno, miernik, kody paskowe a nawet nadruk na PCB  to potwierdza (zdjęcie)  :)
Dzięki serdeczne wszystkim za zainteresowanie tematem, nie będę już zawracał głowy, kilka dni zabawy która nic nie wniosła, poskładałem zwrotkę tak jak była oryginalnie, woofer leci po 12dB/okt, zworka na wysokotonowym jest na -3dB i tak już to zostawiam.

Jak będzie jakiś zlocik na śląsku to chętnie wpadnę :)  oczywiście nie po to żeby się pochwalić (bo sam wiem że u mnie to nie gra) tylko odsłuchać innych instalacje a ktoś bardziej ogarnięty jak odsłucha mojej to się wypowie co do tej krzyczałki lub coś podpowie :)

 

post-23044-0-79723900-1558432983_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra wiem co i jak zwrota jest ok. rezystory sa rownolegle dlatego na pierwszy rzut oka cos nie gra. producent celowo tak zrobil bo koryguje to wartoscia konda. mozesz dac mniejszy rezystor w celu sciszenia ale przesunie to tez punkt ciecia. w moich zwrotach zawsze wolalem docelowy kond i sciszanie pojedynczym szeregowym rezystorem max 2ohm a wyzej tych wartosci wchodzily lpady zeby nie mieszac w calej impedancji. a tu inne podejscie dlatego chwile mi to zajelo. tak na chlopski rozum i teoretycznej obserwacji co sie dzieje na wykresach hehe, w pasywce są na forum starzy wymiatacze, niech poprawią temat rezystor równolegle :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...