Skocz do zawartości

Moc wzmacniacza a tweeterów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie znalazłem na forum a dość mocno mnie męczy taka kwestia:

Załóżmy że tworzymy system 2-way + subwoofer. System w bi-ampie. 

Woofery maja 100W RMS np. Utopia Be

Tweetery również maja 100W RMS np. Supremo Piccolo

 

I teraz to co mnie męczy. Czy możemy tweetery zasilić znacznie słabszym wzmacniaczem niż woofery np. woofery -Dls A3/A5, tweetery - Dls A1. 

 

Teoretycznie tweetery grające wyższym pasmem potrzebują mniej watów niż woofery by grać na podobnym poziomie. Ale czy taki słabszy wzmacniacz nie oddaje na głośnik w wyższych częstotliwościach jeszcze mniej watów powodując "niedosilenie" tweeterów względem wooferów? Szkoda by nie wykorzystać możliwości takich tweeterów stosując za słaby wzmacniacz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zasilają tweetery z końcówki radia (jakieś 10-15rms) jak i z Braxów Matrixów MX4 (około 300rms)

 

W obu przypadkach "da się słuchać" :P Odpowiednie ustawienia cięć, zboczy jak i poziomów głośności wystarczą :) Moc to sprawa drugorzędna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Avantime  :serce: ... niestety niespełnione marzenie. Rozsądek przeważył nad sercem i kupiłem "baby Avantime"...Megane.

 

Zawsze traktowałem moc drugorzędnie. Muzykę słucham na średnim poziomie głośności i nie jestem fanem "masujących" basów. Ale przesiadka z nieprzyjemnego w brzmieniu blaupunkta (~80W Rms) na Alpine V12 (~35W RMS) spowodowała że woofer zagrał mało dynamicznie.

 

Zastanawia mnie dalej te 100W które może przyjmować Piccolak i inne tego typu tweetery. Przy jakiej częstotliwości chłopakom wychodzi 100W? Przecież chyba nie >8kHz  :rotfl:

 

 

Napisano wczoraj, 21:10
Była o tym dyskusja na forum poszukaj. Tak że 2 lata do tyłu

 

Tematu podobnego szukałem po Twoim poście jeszcze raz, ale na razie nie znalazłem.  Bedę poszukiwał dalej  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tego co kiedyś napisał tonsil na swoich stronach internetowych (a raczej co po dawali dla sklepów) to moc TW w wysokości 80W dotyczyła zestawu w którym sie on znajdzie przy sugerowanym podziale i zboczu. Moc samego głośnika to było kilka procent z tej mocy. Np 3W. Głośniki sredniotonowe były tak samo opisywane. Tyle że ich moc była większa niż wysokich.

Woofery to juz moc podana np 100W to tez nie do końca moc w zestawie bo zestaw moze byc mocniejszy ze względu na podział pasma.

Te wszystkie teorie sa dziwne i czym wiecej książek czytasz tym wydaję sie że jesteś glupszy jak byłeś na początku. Więc lepiej cos wytestowac samemu i posluchac niż pchać sie w teorię samą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zastanawia mnie dalej te 100W które może przyjmować Piccolak i inne tego typu tweetery. Przy jakiej częstotliwości chłopakom wychodzi 100W? Przecież chyba nie >8kHz 

 

 

Te 100W ( czy ileś tam w danym manualu ) czyta się tak że tweeterowi nic nie powinno się stać jeżeli zastosujemy zwrotnice o jakimś tam nachyleniu i pkt cięcia ( jest to podane z reguły w manualu , np : 2,5 khz butterworth ) a te 100 W będzie podane na cały system przedni ( nie na same tweetery ) .

 

Jeżeli mylę się to niech ktoś mnie poprawi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze zrozumiałem, ze miales taki mezalians w postaci blaupunkt-utopia ?

 

To byłoby połączenie :rotfl:

 

Podałem te klocki przykładowo by pominąć fakt zawyżania mocy przez producentów które głośniki mogą przyjąć.

 

Na razie muszę się zadowolić Infinity Ref. A teraz mam zamiar wymienić wzmacniacze na takie do których będzie można już coś konkretnego podlączyć :hyhy:

 

Rozumiem fakt że np ten mój zestaw co mam, ma wpisane że potrefi przyjąć 90W Rms. A resztą zajmuję się zwrotnica i ona powoduje że tweeter, który pewnie przy 15W by wysiadł się nie spali. Ale Piccolo mają wpisane we własnej charakterystyce 100W...

 

A jak to jest ze wzmacniaczami? Czy wzmacniacz generujący 80W może je generować na cały paśmie. Czy też dla jednej częstotliwości?

Rozsądek podpowiada że takim Dls A1 który ma 30W przy 4ohm powinienem niby bez problemu zasilić Piccolo mimo ich 100W przy 6ohm. Ale liczby mówią że nie wykorzystam ich potencjału nawet w 10%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az mi ulżyło ;)

 

Moze by tak mniej teori a wiecej czynu :)

Bo mozesz gdybać i gdybać a tak juz pewnie bys słuchał zadowolony muzyki.

 

Napisze dużymi literami, zeby nie było :D

DLA MNIE, W MOIM AUCIE Dls A1 wypadł lepiej aniżeli genesis DM i to na woferach, tez focala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byłoby połączenie :rotfl:

 

Podałem te klocki przykładowo by pominąć fakt zawyżania mocy przez producentów które głośniki mogą przyjąć.

 

Na razie muszę się zadowolić Infinity Ref. A teraz mam zamiar wymienić wzmacniacze na takie do których będzie można już coś konkretnego podlączyć :hyhy:

 

Rozumiem fakt że np ten mój zestaw co mam, ma wpisane że potrefi przyjąć 90W Rms. A resztą zajmuję się zwrotnica i ona powoduje że tweeter, który pewnie przy 15W by wysiadł się nie spali. Ale Piccolo mają wpisane we własnej charakterystyce 100W...

 

A jak to jest ze wzmacniaczami? Czy wzmacniacz generujący 80W może je generować na cały paśmie. Czy też dla jednej częstotliwości?

Rozsądek podpowiada że takim Dls A1 który ma 30W przy 4ohm powinienem niby bez problemu zasilić Piccolo mimo ich 100W przy 6ohm. Ale liczby mówią że nie wykorzystam ich potencjału nawet w 10%...

Te to nie wf... Wf potrzebuje dużo prądu do wychylenia membrany i kontroli głośnika.

 

Przy normalnym słuchaniu na tw potrzeba mocy rzędu kilku watów. Jeśli chodzi o sam tw nie patrz w ogóle na moc każdy wzmak go zasili... Nawet radio... Dobierz piec brzmieniowo/jakościowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Moc w zestawie podawana na tweeter to jakieś kilka procent, przy niskim cięciu być może i paręnaście, ale niekiedy i tyle starczy, aby tweeter zniszczyć.
Tak, tweeter możesz zasilić znacznie słabszym wzmacniaczem, niż woofer.
tylko czekac az ktos to wyjasni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dls A1 już zasila tweetery. Bezproblemowo daje radę  :D Jak ogarnę plątaninę kabli to założę wątek w instalacjach.

 

Wracając jeszcze do teorii.

 

https://www.youtube.com/watch?v=FkDmtMSCwh4

Warto zobaczyć całość, a tak to bodajże od 14:40 min

 

Jeszcze można by dorzucić to:

https://www.youtube.com/watch?v=PsEMmPYrF8k

Świetne materiały. Bardzo dużo, o ile nie wszystko, wyjaśniają. Dziwne by to było, gdyby nawet najlepsze tweetery, mogły wytrzymać moc, która jest wystarczająca do zasilenia o wiele większych głośników. Także dzięki za potwierdzenie teorią  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne materiały. Bardzo dużo, o ile nie wszystko, wyjaśniają. Dziwne by to było, gdyby nawet najlepsze tweetery, mogły wytrzymać moc, która jest wystarczająca do zasilenia o wiele większych głośników. Także dzięki za potwierdzenie teorią :wink:

 

 

Teoria tak dobra , jak wyobrażenie gościa o zagadnieniu który ją przedstawia.

Nie ma tam ani słowa o podziale aktywnym , ani realna moc głośnika nic nowego do zagadnienia nie wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...