Skocz do zawartości

Poprawność instalacji w DAFie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witka.

Mam kilka pytań do kolegów zorientowanych w temacie, mianowicie będę kładł instalację pod audio w DAFie. Załącze rysuneczek dla ułatwienia - http://tufotki.pl/xDAtC.

Jak widać od aku do kabiny będzie 50mm2, masowy od budy ten sam przekrój, i teraz, jak to popodłączać poprawnie, tzn. muszę podłączyć przetwornice napięcia, będą na początek dwie sztuki podłączone równolegle PE-40 Volt'a, czyli łącznie 1000W, i to powinno wystarczyć. Moje pytanie - jakie dać rozdzielacze? Czy w bezpiecznikami czy bez? Czy za rozdzielaczem mogę mogę zmienić przekrój na 25mm2, i potem znowu za przetwornicami jaki dać przekrój?Wzmacniacze będą 3, jeden jakiś Sony XM na tweetery, drugi jakiś 4 kanałowy po ok. 50W na kanał, i ostatni na sub w granicach 300w 4ohm. Need help! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Backonik a podpowiesz jak mogę to policzyć? Bo z aku będzie szło 24v, potem rozdzielacz, zmiana przekroju na mniejszy, przetwornice, tu pojawia się 12v, znowu rozeta i dalej na tym samym przekroju, zapewne 25mm, juz na poszczególne wzmacniacze. Głównie chodzi mi o to że zmienia się napięcie w trakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wziąć prąd z jednego akumulatora i będzie w tedy 12 V i problemu nie ma ...

Kolego dziękuję za taką rade. Fakt baterie mamy dość świeże i ... niech tak zostanie. Będą dwie, jak będzie potrzeba to trzy przetwornice. Może jak zakupie juz konkretne wzmacniacze to wtedy się odezwę celem dobrania odpowiednich bezpieczników. Głośniki są 4 po 50w każdy plus 2 tweetery no i sub myślę dać 200-250w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak byś rozwiązał problem wspólnej masy  :hyhy:

Jako osoba która ma niewiele wspólnego z elektryką przypuszczam, że przypołączeniu dwóch akumulatorów byłyby 3 punkty "napięciowe" : 0V - 12V - 24V. Pierwszy wzmacniacz oczywiście do zacisków 0 i 12 a drugi do zacisków 12 i 24 (różnica potencjałów taka sama jak przy 0 i 12). Niech mnie ktoś poprawi jeśli to nie ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech mnie ktoś poprawi jeśli to nie ruszy.

Przeczytałeś wskazane przez Powallę tematy .

Był to przykład teoretycznego rozwiązania problemu , co nie oznacza możliwości poprawnej pracy w każdych warunkach i na dowolnym sprzęcie .

A do założyciela tematu , raczej zajmij sie poszukiwaniem wzmacniaczy na 24V,  im mniej kombinacji tym lepiej :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie, spokojnie, nie będzie żadnej rzeźby z jednego aku czy po jednym wzmacniaczu pod każdy aku. 

Co do wzmacniaczy to tak jak pisałem wcześniej są dokładnie 3, może 4 dostępne modele i to raczej tylko nowe, także wybór praktycznie żaden, a pod 12v jest mnóstwo wzmacniaczy i chciałbym z tego korzystac. 

Ktoś tu na forum ma taką przetwornicę i pisał mi że działa bez problemu dlatego chcę tak zrobić. Moje pytanie dotyczyło mankamentów odnośnie samej instalacji tj. przekroju przewodów, bezpieczników itp. i na tym chciałbym się skupić. Wszelkie rady i sugestie są bardzo pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie, nie, nie, spokojnie, nie będzie żadnej rzeźby z jednego aku czy po jednym wzmacniaczu pod każdy aku.

Co do wzmacniaczy to tak jak pisałem wcześniej są dokładnie 3, może 4 dostępne modele i to raczej tylko nowe, także wybór praktycznie żaden, a pod 12v jest mnóstwo wzmacniaczy i chciałbym z tego korzystac.

Ktoś tu na forum ma taką przetwornicę i pisał mi że działa bez problemu dlatego chcę tak zrobić. Moje pytanie dotyczyło mankamentów odnośnie samej instalacji tj. przekroju przewodów, bezpieczników itp. i na tym chciałbym się skupić. Wszelkie rady i sugestie są bardzo pomocne.

 

Ja nie wiem czy na samym wstępie nie zrobiłeś błędu.

Czy masz pewność że można łączyć równolegle wyjścia przetwornic .

Zrobisz jak zechcesz , ale ja nie widzę sensu w dublowaniu funkcji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do producenta. Mówił ze można laczyc równolegle. Pisałem wtedy o trzech i potwierdził ze będzie 1500w. Dlatego na początek chce dać dwie i podłączyć wzmacniacze które łącznie będą produkowaly ok. 500w rms i zobaczę jak to się będzie sprawowało. A póki co przygotuję miejsce i zadbam o odpowiednią wentylację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...