Skocz do zawartości

Średniak - kopułka czy stożek? Różnice


kaka22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co do tweetera 1 rząd to może jakiś  Wavecore albo Morel z domówki ( tylko to troszkę kobyłki )  tu chyba najwięcej lklukasz miał doświadczenia.

 

Zapomij o wavecorze i I rzędzie

Nie ma szans

dlaczego?? o jakich trudnościach mówisz

 

Mówię o zwrotnicy

Mp jest prostrzy

Myślę że Łukasz miał na myśli aplikację Focali w kontekście zwrotki pasywnej, i rezonansu tego głośnika na ok 3-4 khz

 

Dokładnie o tym pisze

 

Tniesz aktywnie to ten problem łatwiej wyeliminować

 

Pasywnie bedzie łatwiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na DIYaudio jest ciekawy tutorial o zwrotnicach pasywnych, jest tam wiele "trików" pozwalających wyeliminować pewne "bruzdy" głośników. Myślę, że bym sobie poradził ze zwrotnicą, przynajmniej w takim stopniu, że byłbym zadowolony z dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jka zachowują się woofery przy w miarę cichym graniu? Trzeba konkretnie odkręcać gałę, żeby pojawił się bas czy potrafi już zamruczeć przy niewielkich poziomach głośności? ( Oczywiście kwestie odpowiedniego montażu i pieca pomijam bo to podstawa.)

 

Jak dobrze poustawiasz co masz do ustawienia ;) to oba bedą mruczec od początku skali glosnosci

 

Np proa i focal to zupełnie inne podejście do sprawy filtrów pasywnych

Spojrzenie na "skomplikowanie" ;) obu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co znalazłem to tutaj http://www.ebay.de/itm/Focal-K2Power-2Ohm-2Stuck-TMT-Tieftoner-16cm-Lautsprecher-80Watt-NEU-/230841048697?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autolautsprecher&hash=item35bf32de79

 

Z tego co się orientuje to nie ma oficjalnego  sprzedawce car hi fi na Niemcy

 

Jeszcze co mogę Ci zaproponować z nowych to takie http://www.andrian-audio.de/A165g.shtml

ale z pewnością jeden Pan to skomentuje  :rotfl: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tniesz aktywnie to ten problem łatwiej wyeliminować

Pasywnie bedzie łatwiej

 

Miałem na myśli że jak tnie aktywnie to woofer dostaje do zagrania tylko to pasmo co poda mu radio ( czyli np do 2,5 khz/ 12 db) i wszystko co jest powyżej punktu cięcia nie wybije się, czy też mówiąc inaczej ten rezonanans na 4 khz nie będzie i tak miał żadbego znaczenia, bo i tak nie usłyszymy go bo po prostu głośnik go zagra bardzo cicho.

A przy pasywce jak nie zrobi pomiaru impedancji, stromego zbocza lub pułapki RLC na punkt rezonansu, a wiemy że bez doświadczenia, przyrządów i wiaderka elementów to się nie uda to tylko się zrazi do tego bardzo dobrego przetwornika.( Dla Ciebie Łukasz to nie problem, dla 90 % userów na forum nie wykonalne )

 

Chyba że za bardzo poszedłem do przodu i coś po drodze umknęło mi :)

 

 

Czyli kupiłbym te focale http://www.carado.ne...id_product=2057 + jakaś przyzwoita kopułka i powinno być miodzio 

 

Morela Picollo :)

albo np 

 

http://audiotransducers.com/pl/104mm/124-morel-cat-308.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raflip, napisz proszę coś więcej o tym wooferze Adrian audio. Cena dla mnie ok. Jak on gra? Da radę bez suba?

 

Rzeczywiście, aktywka upraszcza sprawę. Muszę jeszcze w 1 miejscu spytać o te focale. Te Anrdian audio mają wysoki FS na poziomie 80 Hz. Czy ma to jakieś odzwierciedlenie na basie w warunkach "samochodowych"?

 

Łukasz jakie ustawienia masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli że jak tnie aktywnie to woofer dostaje do zagrania tylko to pasmo co poda mu radio ( czyli np do 2,5 khz/ 12 db) i wszystko co jest powyżej punktu cięcia nie wybije się, czy też mówiąc inaczej ten rezonanans na 4 khz nie będzie i tak miał żadbego znaczenia, bo i tak nie usłyszymy go bo po prostu głośnik go zagra bardzo cicho.

 

Mylisz sie

Zagra i bedzie przeszkadzał

 

O których głośnikach Adrian audio mówicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, bo pik na 4kHz, o którym tu mowa jest ch-ce akustycznej głośnika, a nie na przebiegu impedancji.

 

Obrazowo w uproszczeniu - membrana gra f=4kHz na poziomie np. +4 dB względem reszty pasma.

Głośnik uciąłeś aktywnie na na 2kHz@12dB, czyli elektrycznie przy 2 kHz jest -3dB, a przy 4kHz jest -12dB.

No ale akustycznie membrana będzie grać te 4kHz wcale nie na poziomie -12dB, ale o 4dB więcej czyli na poziomie -8dB.

 

Dopiero przy pasywce, w której zrobisz "myk" w postaci pułapki rezonasowej obniżającej napięcie podawane na głośnik przy 4kHz o -4 dB, wyrównasz ch-kę akustyczną głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, nie zakumałem na początku :)

 

2 rząd jest za mało, 3 rząd na 2 khz teoretycznie lepiej wyfiltruje + odchylenie od osi to nie powinno być słychać tego rezonansu, tylko że znowu wycinamy fajną część średnicy, a i nie każdy tweeter to zagra. Pasywka zdecydowanie ułatwi to ( mając o nie j pojęcie + pomiary, wiadomo czyli znowu coś trudnego dla większości )

 

Dlatego mp 5.16 łatwiejszy w aplikacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie mając wiadra elementów, które niemało kosztują, może warto zainwestować w jakiś procesor? Np Gladen DSP 4to6. Na początek dobrać cięcia i poziomy mniej więcej do pomiarów, a potem już strojenie do swojego gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaka22 niestety ale nic nie mogę Ci o tych AA napisac bo ich nie słuchałem :cisza:

tutaj są bardzo chwalone, wiec coś musi być na rzeczy.

Chciałem żebyś ty był pierwszy :rotfl:

A co do Mosconi to może 6to8, bo te są kompatybilne z Alpine, 4to6 może tez tak samo, nie wiem bo tym się nigdy nie interesowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję aż 8 kanałów. Za 2 dodatkowe kanały (których i tak bym nie użył) trzeba dopłacić 150 Euro. Wolę jakiś piecyk w to miejsce  :wink:  Dzisiaj ściągnąłem sobie oprogramowanie do DSP 4to6 i pobawiłem się "na sucho" i z tego co widzę to przy takim procku mogę jeszcze trochę wykrzesać z mojego aktualnego zestawu. Poza tym zasmuciłem się strasznie, bo przyszło dzisiaj zimno (ok 0 st) i w prawych drzwiach coś zaczęło brzęczeć w tapicerce  :kwasny: Garażu brak  :zalamany:

Wracając do tematu to podoba mi się, że można ustawić w procku 4 presety i sobie je dowolnie przełączać (np do szybszej jazdy po autostradzie robią sobie ustawienie, w którym przesuwam równowagę tonalną w kierunku basu, bo przy większych prędkościach już bas trochę ginie)

Już myślałem, że miałeś te Andirany. Póki co (póki jeszcze mam stare auto ze starym sprzętem) spróbuję wycisnąć jeszcze trochę z tego co mam. Tym bardziej, że mam dostęp do prostych pomiarów

A w jaki sposób byłby ten 6to8 kompatybilny z Alpine?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Obrazowo w uproszczeniu - membrana gra f=4kHz na poziomie np. +4 dB względem reszty pasma.

Głośnik uciąłeś aktywnie na na 2kHz@12dB, czyli elektrycznie przy 2 kHz jest -3dB, a przy 4kHz jest -12dB.

No ale akustycznie membrana będzie grać te 4kHz wcale nie na poziomie -12dB, ale o 4dB więcej czyli na poziomie -8dB.



Dopiero przy pasywce, w której zrobisz "myk" w postaci pułapki rezonasowej obniżającej napięcie podawane na głośnik przy 4kHz o -4 dB, wyrównasz ch-kę akustyczną głośnika.

 

Hmm...A czy nie ten sam efekt da zjechanie na eq w kanale wofera o te wspomniane 4 db względem reszty pasma przy odpowiednio użytej dobroci Q?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jest kanał i jest kanał :wink2:

 

To zależy jaka część pasma jest do obróbki aktywnie w 900ce, jeśli nie gdzieś w miejscu podziału, to bólu ni ma. Gorzej jak przy wspomnianym 4 kHz :)

Tutaj 700ka i inne górują elastycznością. Hmm... No ale w porsche czy ferrari także nikt nie narzeka ,że sprzęgło ciężko chodzi a ludzie je kochają... :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


To zależy jaka część pasma jest do obróbki aktywnie w 900ce, jeśli nie gdzieś w miejscu podziału, to bólu ni ma. Gorzej jak przy wspomnianym 4 kHz :)

Tutaj 700ka i inne górują elastycznością. Hmm... No ale w porsche czy ferrari także nikt nie narzeka ,że sprzęgło ciężko chodzi a ludzie je kochają... :wink2:

Tak dobrze to niema.

Są korektory na front , tył i ew suba .

Nie przypominam sobie aby gdzieś były indywidualne EQ dla każdego z pasm np 3 way.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...