Skocz do zawartości

Woofery do 3 way 20cm


stanec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Zauważyłem że każdy kto chce porządny basior w aucie idzie w wielkość przetworników i waty. Moim zdaniem problem głównie leży po stronie zwrotnic i odpowiedniego odfiltrowania i zestrojenia systemu. Kwestia wzmacniacza/y jak i źródła dźwięku również gra tutaj pierwsze skrzypce. I to tutaj trzeba skupić swoją uwagę.

 

"No replacement for displacement" niestety jak się chce otrzymać odpowiednia glosnosc odpowiednich czest. to trzeba "trochę" tego powietrza "przerzucić" - zwrotnice nie mają tutaj nic do tego.

Jak komora zamknięta to lubi waty, oj lubi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 193
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

1) obudowa zamknięta (taką staramy się stworzyć) ;

2) 24L (tyle mniej więcej mają drzwi w średnim aucie 5-cio drzwiowym) - to każdy może wyliczyć

No i pięknie ale drzwi w aucie to nie komora zamknięta więc te sym. z tego i kilku innych powodów można odłożyć między historie piękne ale czy prawdziwe? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie ale drzwi w aucie to nie komora zamknięta więc te sym. z tego i kilku innych powodów można odłożyć między historie piękne ale czy prawdziwe? :)

Paradoksalnie drzwi to obudowa zamknięta podobnie ...... nieszczelna jak obudowa zamknięta każdej kolumny zamkniętej (jak kto woli Closed) lol.gif .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No replacement for displacement" niestety jak się chce otrzymać odpowiednia glosnosc odpowiednich czest. to trzeba "trochę" tego powietrza "przerzucić" - zwrotnice nie mają tutaj nic do tego.

Jak komora zamknięta to lubi waty, oj lubi :)

 

Trzeba, trzeba ale zwrotki mimo wszystko mają tutaj decydujące znaczenie to od nich zależy jak i ile będzie tego powietrza przerzuconego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dział Kupię jest po to, żeby niby coś kupić ale do końca nie wiem jak z tymi wooferami 8" jest, część z was poleca a część z was odradza ten zabieg. Ja generalnie jestem gotowy przetestować tą opcję.

 

Jeżeli 8" to w komorach. Ilu litrową komorę możesz zrobić tam dla głośnika?

Kierunek słuszny, teraz trzeba to odpowiednio zaaplikować.

 

A dlaczego akurat w komorach? Jeżeli chodzi o komorę dla np. MDS-08 to producent zaleca 15 litrów a zrobić taki kick-panel w drzwiach może być duży problem, więc jak już, myślę, że lepiej je wrzucić w drzwi.

 

Może Magister przyjedzie na szprota.

 

Jak się ogarnie to będzie można zobaczyć jak 8" chodzi ;)

Mam nadzieję, że przyjedzie, chętnie odsłucham takie rozwiązanie.

 

Mało się znam, ale ja to bym się zainteresował:

Dynaudio

 

Nie mam pojęcia jak te ale sledząc losy Grzesiowych MW160 i mojego MW170 nie bardzo chca w clozetach i małych budach brykać.

Co jest ważne, na prawdę nie jest to "wielki" pieniądz.

Tak patrzę na fotki ...płytkie są, fajniuche :cwaniak: .

Ciekawa opcja, tym bardziej, że dosyć tania, tylko czy Dynaudio ma takie woofery normalnie w sprzedaży czy jest to tylko woofer montowany w Volvo? Bo jeżeli ta druga opcja to będzie problem z parametrami jak również może byc problem z samym graniem (np. woofer przystosowany do litrażu i akustyki tegoż Volva). Co masz na myśli pisząc, że Dynaudio lubią większe litraże, w drzwiach nie zagrają optymalnie czy chodziło o mały litraż kick-paneli?

 

No i pięknie ale drzwi w aucie to nie komora zamknięta więc te sym. z tego i kilku innych powodów można odłożyć między historie piękne ale czy prawdziwe? :)

Wiadomo, że wykresy to jedno a gra w aucie to drugie, najczęściej najniższe rejestry są podbijane w aucie przez samą konstrukcję czy akustykę auta ale mogę się mylić.

 

Reasumując, wiem, że lepiej/łatwiej jest zrobić system na 6" ale ile jest aut na 8" wooferach? Prawie w ogóle i nie ma nawet jak dokładnie ocenić czy ma to sens czy nie. Wiem, jakie mogą wiązać się z tym problemy, głównie montażowe (i prawdopodobnie strojeniowe) ale może jest to warte zachodu. Może warto i fajnie by było zrobić system grający tylko na samy przodzie bez uzupełniania pasma subwooferem bo woofery by robiły za nie robotę, przynajmniej większość roboty.

 

Jeżeli chodzi o same propozycje:

 

1.MDS-08 - 372 zł za kpl.

 

2.Woofery Dynaudio - 200zł za kpl. (wczoraj chyba była 235 zł)

 

3.Woofer HERTZ Space 8 - 740zł za kpl. ta opcja dosyć droga

 

4. Woofery Dan124 DLS z serii Reference - niech będzie ok. 400 zł za kpl.

 

5.MOREL ELATE SW9 - 800 zł za kpl. ta opcja jest najdroższa ale z tego co widziałem jak było dużo na aukcji woofer 6" z tej serii oraz krążącej o nich opinii chyba odpadają

 

Chyba najciekawsze ze względu na cenę będą dwie pierwsze opcje nie koniecznie ze względu na walory brzmieniowe.

Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hertz K8L w większości instalacji nie są wspomagane subwooferem gdyz nie muszą. Ich zaleta to płytki montaż i bardzo lekka konstrukcja ;

Dynaudio w każdym bogatszym (europa zachodnia i stany) i biedniejszym (europa wschodnia) kraju jest droższy od porównywalnego zestawu Hertz-a a w Polsce nie. Nie znam przyczyny. Dynaudio jest wyposażeniem premium dla aut np. VW i Volvo z tym, że z tego co pamiętam w VW jest stosowana wersja 2 Ohm ;

IT MDS08 według mnie są przede wszystkim zbyt ciężkie do drzwi.

Głośników 8" (zdecydowanej większości) nie zamkniesz w komorach poniżej 15L gdyż one w takich nie zagrają.

Jeśli znajdziesz średniaka który poprawnie przeniesie pasmo od około 300-400 Hz to rozważył bym konstrukcję Emphaser-a -> produkuje on płytkie głośniki niskotonowe (jak dobrze pamiętam to seria SWS).

Każde rozwiązanie 8" u Ciebie oprócz K8L to swego rodzaju eksperyment gdyż tylko K8L jest w miarę powszechnie używany w drzwi na zachodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brałbym najtańsze (czyt. dynaudio)

Jak zrobisz drzwi pod ten głośnik to później wsadzić inną 8' to nie będzie wielki problem. A jak się nie zmieszczą to wiele nie stracisz a nawet nic nie stracisz a zyskasz.

U mnie SQ3 grają od 500Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem maila do gościa ilo ohmowa jest to wersja tych Dynaudio. Też skłaniam się ku tej opcji, najtańsza, więc i najmniejsze ryzyko wtopy.

 

Swoją drogą sprzedawca ma do tego komplet czyli średniaka i tweeter, może warto się jeszcze nimi zainteresować? A szczególnie średniakiem bo tweeter wymagałby sporej obróbki obudowy.

 

 

Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszelki wypadek napiszę, choć już o tym rozmawialiśmy kiedyś na GG przy okazji analizy zachowania UP6i.

O tym jak dany głośnik przetwarza niższe częstotliwości w większej mierze wpływają parametry TS niż średnica głośnika.

Możesz to sprawdzić na przykład na różnych 15-to calowych głośnikach Beymy (akurat wczoraj sobie przeglądałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa opcja, tym bardziej, że dosyć tania, tylko czy Dynaudio ma takie woofery normalnie w sprzedaży czy jest to tylko woofer montowany w Volvo? Bo jeżeli ta druga opcja to będzie problem z parametrami jak również może byc problem z samym graniem (np. woofer przystosowany do litrażu i akustyki tegoż Volva). Co masz na myśli pisząc, że Dynaudio lubią większe litraże, w drzwiach nie zagrają optymalnie czy chodziło o mały litraż kick-paneli?

Co prawda podobno są opinie, że Dynaudio for Volvo czy VW to inne Dynaudio niż Dynaudio :rotfl: ale ja za 200 złociszy śmiało bym ryzykował.

Co do moich podpowiedzi to jestem po "przygodach" z MW170 i jego konfrontacji (dość wnikliwej z IT ) jest pod każdym względem lepszy od niezłego IT.

Co do budek to właśnie miomo katalogowego "podporządkowania" parametrów miał grać w closedzie ale zagrał dopiero w BR.

........

Ja bym brał :ok:

 

 

P.S. za namową Kamyka twetery Dyna sobie podarowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda, że niektóre 6" woofery mają parametry zbliżone do 15" z tym, że większość konstrukcji Beymy 15" to głośniki estradowe, gdzie liczy się bardziej głośność niż zejście stąd według mnie tak wysokie Fs jak na tak dużą średnicę głośnika. Gdyby to były konstrukcje typowo subniskotonwe to Fs raczej by wynosił 16-20 parę Hz dla głośnika 15". Po drugie myślę, że granie głośników 6" i 15" nawet o tych samych parametrach będzie mimo wszytko inne. Tak samo jak jest z porównaniem wooferów 13 cm i 16 cm, nikt nie proponuje montowanie 13 cm woofera bo z niego basu raczej będzie niewiele (może i są jakieś konstrukcje, które sobie z tym lepiej radzą ale raczej dobra 16 zagra lepiej niż dobra 13). Analogicznie 16 cm i 20 cm (z tym, że tu więcej pracy z montażem). To mój punkt widzenia :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego akurat w komorach? Jeżeli chodzi o komorę dla np. MDS-08 to producent zaleca 15 litrów a zrobić taki kick-panel w drzwiach może być duży problem, więc jak już, myślę, że lepiej je wrzucić w drzwi.

Ano po to aby nie bawić się w gaszenie pożaru lasu przy pomocy szklanki wody - bo do tego można porównać próby przygotowania drzwi na to co je czeka :)

 

Trzeba, trzeba ale zwrotki mimo wszystko mają tutaj decydujące znaczenie to od nich zależy jak i ile będzie tego powietrza przerzuconego.

Nie no jasne, wraz ze zmniejszeniem częst. zwiększa się wychylenie - chodziło mi natomiast o fakt, iż w pewnym momencie (częstotliwości) głośnik fizycznie nie jest w stanie "przerzucić" tle pow. aby zagrać na odpowiednim poziomie SPL. Między innymi z tego powodu nie jestem za "puszczaniem" wooferów 8" całym pasmem od dołu, pomimo ich stosunkowo dużej średnicy.

 

nikt nie proponuje montowanie 13 cm woofera bo z niego basu raczej będzie niewiele

Co ciekawe 2x13cm ma taka sama pow. membrany co 20cm :P Taka ciekawostka przyrodnicza :)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie koniecznie zejdzie tak nisko jak 20 i jeszcze by było więcej roboty z aplikacją i strojeniem.

Na pewno nie zejdzie tak nisko ale od tego jest subwoofer :)

Prawdę mówiąc to wolałbym robić komory na 2x13 niż 1x20 - zwykle wychodzi niższe Qts no i łatwiej głośniki rozmieścić.

 

Czyli jak widać musiał byś wsadzić 4x13cm

 

żeby była taka powierzchnia jak 2x20cm.

 

Inna ciekawostka przyrodnicza ;)

Panie Danie widzę, że czujność 10/10 i na matmie się nie spało :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można twierdzić że 2x13 będzie szybsze od jednej 20-stki ;)

 

Kamyk "Nie no jasne, wraz ze zmniejszeniem częst. zwiększa się wychylenie - chodziło mi natomiast o fakt, iż w pewnym momencie (częstotliwości) głośnik fizycznie nie jest w stanie "przerzucić" tle pow. aby zagrać na odpowiednim poziomie SPL. Między innymi z tego powodu nie jestem za "puszczaniem" wooferów 8" całym pasmem od dołu, pomimo ich stosunkowo dużej średnicy."

 

Powiedział bym nawet że miło zaskoczą 16-stki jak się ograniczy ich dół :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to wolałbym robić komory na 2x13 niż 1x20 - zwykle wychodzi niższe Qts no i łatwiej głośniki rozmieścić.

Jest tylko jeden ale bardzo poważny problem ... rozmieszczenie głośników. Jak wiadomo fala dźwiękowa to fala i jak każde fale generowane przez dwa generatory znajdujące się w różnych odległościach w zależności od odległości ich od ucha mogą się wzmacniać bądź znosić w poszczególnych częstotliwościach.

Edytowane przez Grzegorz1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden ale bardzo poważny problem ... rozmieszczenie głośników. Jak wiadomo fala dźwiękowa to fala i jak każde fale generowane przez dwa generatory znajdujące się w różnych odległościach w zależności od odległości ich od ucha mogą się wzmacniać bądź znosić w poszczególnych częstotliwościach.

Warto to wziąć pod uwagę decydując się na takie rozwiązanie. Sądzę jednak, że przy bliskim umiejscowieniu głośników (jeden przy drugim) oraz znacznie ograniczonemu paśmie ( a to przecież kick w 3wayu) efekt będzie na tyle ograniczony że warto takie rozwiązanie rozważać. Sam tak czyniłem. Być może jak się 8" w komorze nie przyjmie to dłubnę takie komory na dwóch 13stkach.

 

Powiedział bym nawet że miło zaskoczą 16-stki jak się ograniczy ich dół :)

 

To oczywista oczywistość :)

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może jak się 8" w komorze nie przyjmie to dłubnę takie komory na dwóch 13stkach.

Czyli rozumiem, że też dłubiesz coś na 8" wooferach? Możesz coś więcej napisać?

Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że też dłubiesz coś na 8" wooferach? Możesz coś więcej napisać?

Obawiam się, że nie ma o czym. Póki co kompletuje potrzebne mi elementy i mam nadzieję, że jeżeli obowiązki pozwolą to w lipcu popełnię te komory.

Odezwę się jak będą jakieś efekty do omówienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wyboru masz jeszcze hv200, dosc szybko wylecialy poniewaz nie zgraly sie z cmd 88 i mt22, inna sprawa ze naprawde mocno kopaly, wiadomo sub to to nie byl ale robily robote

 

jezeli planujesz 8" to na sredniaka raczej 10cm niz kopulke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...