Skocz do zawartości

System z jednym, centralnym tweeterem.


waski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zainteresowalem się możliwością zastosowania jednego, umieszczonego centralnie tweetera w przednim systemie. Narazie z braku czasu zbieram informacje na ten temat - stad pytanie : czy ktoś z Was walkowal już taki myk? Jeśli tak, to czy są jakieś różnice np w odwzorowaniu sceny? Wiem ze dopóki sam nie posłucham to nie przekonam się naprawdę jak to jest ale póki co Chcialem zasięgnąć opinii kogoś kto miał i próbował. Z góry Dzieki :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scena...w "wersji" mono :P .

 

Głośnik którego obecność wymagana :hyhy: raczej tylko w DODREJ aplikacji "CAR Cinema" :hyhy: i niekoniecznie w wersji "tweter" (powyżej tych 3 kHz) bo z moich odczuć wydedukowałem , że taki...centralniak to taki "budowniczy" (Bob :P ) dialogów (pasmo rozmów ) w kinie :P

Ale sam chętnie się dowiem więcej juz była jakaś dyskusja na ten temat, nie kojarzę gdzie zabrnęła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie spalilem tweetera Wlasnie na tym forum była podobna dyskusja i to ona mnie zainspirowala. Zrobiłem research w necie i...dowiedziałem się ze jest to z powodzeniem stosowane, również w całkiem poważnych instalacjach. Nie chodzi tu o glosnik centralny, znany z systemów 5.1 czy podobnych :P Taki setup tez przerabialem i przy oglądaniu filmów to super sprawa :D Ale nie, tu chodzi o "normalny" tweeter, odpowiednio ciety, umieszczony centalnie na desce w odpowiedniej odległości. Utawienie takie bazuje na "psychoakustyce" ... I powiem wam ze z tego co wyczytalem wydaje mi się ze nie jest to takie głupie na jakie wyglada :P Na pewno kiedys się za to zabiore a tymczasem pomyślałem ze ktoś już próbował i podzieli się wrazeniami:)

 

[ Dodano: 2010-03-23, 22:38 ]

Czasami dobrze wejść na forum i poprawić sobie humor takimi tematami :hyhy:

 

waski, rozumiem że to miałeś na celu zakładając ten tematem.

 

 

Ehhh...całe życie nierozumiany.. My - gieniusze mamy przej***ne ... :hyhy: A tak poważnie - ten temat to nie żart :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny temat z zagranicznego forum :

 

Has anyone on the forum tried running a system with a single tweeter, instead of two?

 

According to recent psychoacoustics research, "Popular opinion on the topic of consumer audio systems is that low frequencies are “ hard to localize,” a nd thus can be reproduced by a mono sub woofer in some non-critical location. However, a paper discussing DTS’ technique for encoding surround

sound (Smyth, 1999) stated that “ experimental evidence suggests that it is difficult to localize mid-to-high frequency signals above about 2.5 kHz” (p. 18). Smyth continues, commenting that when a listener is presented with concurrent low and high frequency information, that high frequencies are relatively unimportant for proper image localization. His statement seemed to oppose what is popularly said about localization, and prompted the preliminary research for this thesis."*

 

Here's my understanding of how this would work in our cars:

 

Let's say that you have a woofer and a tweeter in the kick panel of your car. The woofer covers everything below 1khz, and the tweeter covers everything above 1khz. (This is a simplification - bear with me.)

 

Below 1khz our perception of the soundstage is dominated by pathlength. Due to this, the depth and the width of the soundstage is largely determined by the location of the woofer. This is counter-intuitive but true, and well documented in numerous texts on psychoacoustics.

 

Above 1khz, our perception of the soundstage is dominated by frequency response. Have you ever fiddled with the balance knob on your head unit, and noticed that you can move the highs around, but not the lows? For instance, you can move the knob almost all the way to the right, but you can still tell that your woofers are playing, while the high frequencies are dragged over the passenger side? If you can relate to that, then you experienced this phenomenon. It's easier to "trick" our brains into thinking that high frequencies are coming from somewhere else, because our hearing mechanism is sensitive to frequency response above 1khz.

 

Now running a single tweeter seems quite bizarre, and it's certainly unconventional. But there ARE some compelling reasons to do it. Here's some food for thought:

If your tweeter is in the kick panel, the soundstage will vary on whether there are two people in the car, due to reflections. This is the #1 reason that I personally mount tweeters on the dash.

If your tweeter is in the A-Pillar the soundstage is skewed towards the driver's side, because it's too close. Increasing the level on the opposite tweeter improves the image, but at the expense of the passenger side.

The side window in a car creates a really nasty reflection. Mounting a single tweeter in the center avoids the reflection entirely.

The depth and the width of the soundstage is largely determined by the location of the woofers. Dual tweeters are ideal, but only if their levels are equal. Because we're too close to one, and too far from the other, a single mono tweeter may be the best compromise of all.

 

Thoughts?

 

On the surface, I recognize that this sounds like crazy talk. And it isn't something that I would recommend for the home, because at home we sit equidistant from the speakers. But in the car it's really worth consideration. Keep in mind, this isn't a true "center channel." The thing that I don't like about center channels is that they make the soundstage narrower and shallower. But keep in mind that width and depth is determined by the woofer location, not the tweeter. That's why we DON'T want low frequencies in the middle.

 

* http://mue.music.miami.edu/thesis/ro..._thesis.pdf(pg 88)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waski, skoro masz ten tweeter centralnie na desce to automatycznie masz dziurę po swojej lewej stronie. No chyba że jakoś tajemniczymi siłami zakręcisz całym dźwiękiem że będzie też coś z lewej strony :P

 

Ps. Cały czas mam w głowie jeden utwór gdzie artysta przemieszcza się z prawej do lewej po całej szerokości i jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić na jednym głośniku w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziurę po lewej się nie martwie.. Zgodnie z tym co twierdzi autor materiału, percepcja kierunku w pewnym przedziale częstotliwości zatraci się.. Ale własnie "stereo" mnie martwi... Ehh.. Nie dość ze narazie brak szans na urlop to jeszcze padł mi wyświetlacz w samochodzie co uniemozliwia wygodne testy :P Cale życie pod górkę :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

O percepcji kierunku na razie nie dyskutujmy wspominałem o tym w pewnym wątku na tym forum.

Radzę jednak przeprowadzić prosty test nawet w domu: głośnik, generator i fotel obrotowy. Można na własne uszy przekonać się jak ocenia się kierunek i odległość.

A nawiązując do tematu to chyba każdy już widział/słyszał sygnalizatory świetlne doposażone dla osób niewidomych. Czy ktoś zadał sobie pytanie jakiego pasma częstotliwości są tam emitowane i dlaczego ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoja wypowiedz czekałem, Grzegorzu :P O percepcji kierunku jestem przekonany. Natomiast ciekawi mnie rozwiazanie problemu stereo w takie konfiguracji - wydaje mi się ze wtedy same mid-woofery przejmują te role..natomiast tweeter dopelnia tego małego "oszustwa" ... Ehh.. Chyba nie dowiem się dopóki sam nie spróbuje :P

 

[ Dodano: 2010-03-23, 23:35 ]

waski, ty chcesz użyć tylko jednego tweetera umieszczonego centralnie, czy chcesz dołożyć trzeci tweeter centralnie?

 

Drugie rozwiązanie ma kumpel w astrze H. Seryjnie. Da się to wyłączyć, wtedy gra normalnie tylko stereo.

 

Użyć tylko jednego tweetera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waski , tak sprawdź. Jak pewnie zauważyłeś często (jeśli to możliwe) przytaczam przykłady jak pewne rzeczy sprawdzić i jeżeli nie jest to zbyt absorbujące radzę każdemu aby to robił. Na początku dźwięku 3D tylne głośniki przekazywały tylko część pasma (i to zostało) gdyż .... .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waski, tak sie składa że dość wnikliwie przeczytalem cały temat którego fragment cytujesz (znajduje się on na DIYMA) i wynikało z niego że stosujemy parę tweeterów umieszczonych możliwie centralnie i w odpowiedniej odległości od siebie. Cała zabawa polega na takim umieszczeniu tweeterów aby ich char. L=P co w znacznym stopniu mozna osiągnąc umieszczając taką parę.

Z tego co wiem w pokazowym aucie JL byly 2 pary tweeterów, rozwiązanie w Polsce też już zastosowane choć zupełnie w inny sposób.

W przypadku jednego tweetera (sumowanie sygnałów?) wysokość sceny sie nie zmieni ale stracimy stereofonię.

Pozdr.

Kamyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....czytam i do żadnych "mundrości" nie dochodzę :hyhy: . Mimo wszystko dobrze, że obrobiłem już wstępnie słupki na (OBA :P ) wysokie.

Jednak w zdecydowanej wiekszości istnieją układy (sadzę, że jest to poparte sporym bagażem pomiarów, doświadczeń itd.) jeden "obsługujący" niższe rejestry i dwa co ciekawe i sam do tego dążyłem jak najdalej rozmieszczone ( w niektórych przypadkach walczymy jeszcze z ukierunkowaniem) do wyższych partii pasma i te tworzą scenę mówiąc w skrócie...stereofonię.

Jakoś nie wyobrażam sobie ...poprawnie grającej fury na układzie ...jeden "średniowysoki" i...dwa suby* , nie piszę się na posiadanie takiego dziwoląga :P . Już samo ustawienie na systemie przednim opcji "mono" powoduje bunt mych organów słuchowych :hyhy:

 

* obrazowa skrajność.

 

Jestem na ... nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tweetersy umieszczone centralnie maja większy sens... Tylko dalej niemoge ogarnac sposób odzwierciedlenia przez nie stereofonii - oba są praktycznie w takiej samej odległości po naszej prawej stronie. Dwa - skoro nie jeyesmy w stanie stwierdzić umiejscowienia źródła dźwięku o pewnych czestotliwosciach to tym bardziej stereo "zagubi się" :/ Hmmm... Na DIYMA jest wiecej takich instalek, nie tylko na tym forum.. Cholera...pojawil się drugi... Którego gonić??? :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa dwóch tweeterów umieszczonych obok siebie jest prosta :

1) One nie są umieszczone współosiowo;

2) Wykorzystują zjawisko takie samo jak w fortepianie i u mnie w aucie przy umieszczeniu tweeterów.

Niedawno powstał projekt jednej kolumny umieszczonej centralnie przed widzem umożliwiającej w pewnych warunkach odsłuch 3D :P . Działa to wszystko na takiej samej zasadzie.

Największym problemem jednak tego rozwiązania jest to, że nie są one uniwersalne gdyż ..... (sorki za długo aby wytłumaczyć) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...