Skocz do zawartości

Sprawdzenie napięcia


NBJK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy czemu ma służyć pomiar. Możesz zmierzyć napiecie akumulatora przy klemach, alternatora przy wyjściu, napięcie na wejściu wzmacniacza.

Dzięki takim pomiarom możesz ocenić czy są i ewentualnie gdzie występują straty napięcia. Oczywiście pomiar może odbywać się przy uruchomiony silniku i zgaszonym, co pomoże Ci określić stan alternatora oraz akumulatora i ich wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy włączonym systemie, ale grającym? Na full? Czy po prostu włączonym? :kwasny: Zrob tak - zapal furke, zmierz napięcie na klemach aku potem na wzmacniaczu, zapisz wyniki. Potem wlacz sprzęt audio i zmierz ponownie w tyCh dwóch punktach. Na koniec podkrec sprzęt na full i wrzuc jakiś kawałek z wolnym, dluuugim basem. Najlepszy byłby ton testowy np 100hz lub niższy ale z braku laku pi razy drzwi muza tez może być ...i znów zmierz napięcia w tych punktach. Jaki jest najlepszy wynik? Jak najbardziej zbliżony do ok 14V :( Ale to tylko teoria - w zależności od sprzętu i innych odbiorników w aucie bedą różne wyniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy włączonym systemie, ....... Najlepszy byłby ton testowy np 100hz

Tak właśnie powinno się sprawdzać wydolność zasilania. Należy tylko LPF przestawić na 120 Hz dla subwoofer-a i HPF na 80 Hz dla głośników.

Na maksymalnej głośności mierzysz spadki napięć na klemach akumulatora i przy wzmacniaczu lub rozdzielaczu zasilania (jak masz).

Wtedy widać gdzie instalacja niedomaga.

Zmierz tylko wcześniej przy wyłączonym audio abyś miał możliwość porównania wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mam jeszcze takie pytanie. Posiadam kondesator bez wyswietlacza. Chciałbym sprawdzic czy on wogóle działa. czy tez moge tym miernikiem sprawdzic przy dotykajac jesgo ogniw.

 

 

I mam jeszcze takie pytanie. właśnie wygrzebałem z szuflady miernik. Patrzę na niego i nic nie kumam.

Wygląda on tak ze na srodu ma pokrętło, i lecąc w strone zegara to jest tak: ACV(750lub200),DCA(2000µ, 20m,200m,10A), hFE, potem jest takie coś Ωi tu moge wustawić (200, 2000, 20k, 200k,2000k) a na końcu jest takie cos DCV (200m,2000m,20,200,1000) i potem pozycja OFF.

Więc na jaką pozycje mam ustawic miernik zeby dobrze sprawdzic napięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator to taki "magazyn" energii elektrycznej czyli sprawdzenie powinno polegać na :

1) Zmierzeniu realnej pojemności;

2) Zmierzeniu szybkości oddawania energii;

Pierwszy punkt da się sprawdzić w "prawie" domowych warunkach "prawie" domowym sprzętem. "Prawie" to znaczy nie za pomocą miernika za 20 zł który nie jest w zasadzie miernikiem a ..... cośwskazywaczem :kwasny: .

Drugi punkt jest praktycznie niemożliwy do zmierzenia w domowych warunkach;

PS

Jeśli ktoś ma dobrą instalację prądową to elektryczne kondensatory (nie CA) lub Helix/Brax 0,5F działa lepiej niż świecący CA 2F wypas. Ja używam wyłącznie kondensatorów stosowanych w "zwykłej cywilnej" elektronice gdyż ..... one spełniają normy a większość kondensatorów CA żadnych :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam jeszcze takie pytanie. właśnie wygrzebałem z szuflady miernik. Patrzę na niego i nic nie kumam.

Wygląda on tak ze na srodu ma pokrętło, i lecąc w strone zegara to jest tak: ACV(750lub200),DCA(2000µ, 20m,200m,10A), hFE, potem jest takie coś Ωi tu moge wustawić (200, 2000, 20k, 200k,2000k) a na końcu jest takie cos DCV (200m,2000m,20,200,1000) i potem pozycja OFF.

Więc na jaką pozycje mam ustawic miernik zeby dobrze sprawdzic napięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...