Skocz do zawartości

Podłączenie, modernizacja, reinstalacja, reaplikacja. HELP


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie :)

 

Otóż przyszła pora na zmiany w moim systemie audio. Obecnie z przodu gra pasywnie R6A+3539 i clarion 778.

 

Wymyśliłem sobie, że woofery R6 podepnę pod 3539, ale nie wiem czy użyć do tego celu oryginalnej zwrotnicy z zestawu R6A, czy może użyć aktywnej zwrotnicy z 778. Jakie macie sugestie?

 

Tweetery DLS T25 (4ohm) idą pod młotek a ich następca to Morel MT-37 (6ohm), z powodu ich gabarytów tweetery pójdą pewnie w trójkąty lusterek, a nie jak T25 w slupki, bo mi pół szyby zasłonią :hyhy: Będą one podpięte pod Alpine 3522S, zastanawiam się jak zabezpieczyć tweetery przed ewentualnym spaleniem, słyszałem że można zastosować jakiś(?) kondensator? Prosiłbym tu o radę. Nie będę chyba podpinał tych tweeterów pod zwrotkę z R6A, bo technicznie zwrotnica z zestawu R6A wymaga ingerencji, ponieważ zmienia się impedancja przetwornika. Doradźcie co nie co :)

 

Na drugi ogień idzie zasilanie i kable głośnikowe. Jak już podkładam wszystko do kupy to zamieszczę fotorelację w odpowiednim dziale, ale tylko pod warunkiem jak mi pomożecie w tych wszystkich modach :) Zacznijmy od modernizacji przodu :hyhy: Z góry dzięki za sugestie i podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi_sound, a aktywki nie chcesz zrobić pełnej ? Przecież masz takie możliwości, nie myślałeś o tym żeby i woofery i tweetery aktywnie podłaczyć ? Ja mam R6A podpięte aktywnie i brzmią nieźle choć muszę je przepiąć z RM-a V41 na V21 i mam nadzieję że dostaną jeszcze większego kopa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ery ale w jakim sensie aktywki? Masz na myśli to że woofery i tweetery morela do fabrycznych zwrot z zestawu R6A zapiąć? Nie będę chyba podpinał tych tweeterów pod zwrotkę z R6A, bo technicznie zwrotnica z zestawu R6A wymaga ingerencji, ponieważ zmienia się impedancja przetwornika... Dlatego zastanawiam się na pół-aktiv albo aktiv...

hehepack wiem że można ale boję się żeby nie uwalić tweetera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa była o zabezpieczeniu tweetera, dla bezpieczeństwa można wstawić kondensator o odpowiedniej wartości tak żeby ucioł nam pasywnie pasmo lekko poniżej cięcia aktywnego, tak na wszelki wypadek.

 

[ Dodano: 2010-03-04, 18:58 ]

Ale pewnie jakieś 21kHz?
to chyba podałeś górną granice która jest tutaj niepotrzebna. żeby Ci pomóc musisz nam podać dolną granicę pasma i jak nachylasz zbocze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie cięcie zastosować dla tweetera a jakie dla woofera jeśli będę wszystko ciął zwrotką w radiu?

 

 

Dane tweetera:

 

Impedancja: 6 Ω

 

Skuteczność: 93 dB

 

Pasmo przenoszenia: 1,8 do 22 kHz

 

Średnica: 94 mm

 

Głębokość montażu: 58 mm

 

Średnica cewki: 28 mm

 

 

Nie wiem jakie zbocze ustawie, ale pewnie będzie to 12bB/okt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec morele masz 6ohm wpisujesz częstotliwość 1khz (ona zabezpieczy Ci tweeter przed nieplanowanymi przepuszczeniami pełnego pasma) Według cudownego kalkulatora 26.5 mikro F. I należy traktować tą wartość z lekkim przymrużeniem oka, bez generatora oscyloskopu można traktować tą wartość jako przybliżoną. Zwrotka seryjna przeważnie składa się z cewki i kondensatora (cewka równolegle kond szeregowo przed cewką) która ustala zbocze na 12db/oktawe a sam kondensator robi już to 2 razy bardziej stromo.... Wydaje mi się ze teraz kapują :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehepack Milordzie, nie, nie jestem głuchy, ale PYTAM zanim zacznę kombinować zeby czegoś nie "sfurać" jak to nazwałeś.

 

luk9753 czyli jeśli użyję kondensatora 25uF stromość zbocza będzie wynosiła 6dB/okt, a jeśli chcę ustawić 12dB/okt to co muszę zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli potniesz aktywnie wyżej to będziesz miał 12db/obc bo tniesz to aktywnie, kondensator odpowiada za zabezpieczenie teoretycznie nie będzie on tam wcale potrzebny, tak jak napisałeś jest on w roli zabezpieczenia. i dlatego o 800hz niżej żeby czasem bardziej położone zbocze 12db/oktawę nie zawadziło o 6db/octawe kondensatora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już chcesz się uprzeć i wprowadzć do obwodu kolejne elementy bierne to żeby zeby zabezpieczyć syk od przepuszczenia psma poniżej 1khz i pochylonym zboczy 12db/oktawę to musisz zastosować kondensator 13uF i cewkę i indukcyjności 1,9 mH, aczkolwiek moim zdaniem nie ma to najmniejszego sensu bo to i tak tylko zabezpieczenie jeśli podział miał być aktywny chyba ze już się odmieniło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi_soundmusisz zastosować zwrotnicę drugiego rzędu czyli kondensatorek i cewkę

 

nic nie muszę :) Chodzi mi tylko o ZABEZPIECZENIE tweetera przed przypadkowym upaleniem a tweeter ma być cięty aktywnie.

 

Czyli kupuję kondensator 22uF, wpinam go w tor tweetera i nawet jak puszcze mu pełne pasmo to nic mu się nie stanie i mogę dowolnie ustawić zbocze i cięcie, byle nie kolidowało z oktawą tweetera? Jeszcze nie do końca toi łapię, bo dalej nie wiem jakie cięcie mam na radiu ustawić dla tweetera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok będę modził pomału i jak będę miał problem to jeszcze będę Was męczył :)

 

Jeszcze pytanie co do kondensatorów zabezpieczających, czy wystarczy zwykły kondensator ze sklepu elektronicznego, czy musi to być jakiś hajendowy rodzyn? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...