Skocz do zawartości

Jak to jest naprawdę z dwoma aku ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z racji tego ze w mojej instalacji pojawiają się małe ubytki prądowe także postanowiłem zrobić następujący manewr. Posiadam altek 120A i aku bosch 65Aha ( w całkiem dobrym stanie, lepiej się sprawuje niż nowa futura). Z racji tego ze robię przy elektroinstalacjach mam sporo akumulatorów całkiem sprawnych aku żelówek po-serwisowych. I teraz zastanawia mnie jedno chciał bym taki aku wrzucić do bagażnika żeby troszkę niwelował mi spadki napięć i odciążył główne aku. I teraz pytanie wiecznie uczono mnie w technikum i z tego co zrozumiałem na studiach słabsze aku będzie rozładowywało mocniejsze z biegiem czasu, a wiem że sporo osób ma tak zrobione i stąd moje pytanie jak to jest z tym naprawdę przy połączeniu równoległym akumulatorów o różnych pojemnościach i konstrukcjach ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem ze spadkami napięcia. Chciałem kupic mała zelowke ale koleś w sklepie mi odradził montaz 2 aku o roznych konstrukcjach bo bedzie to prowadziło do ich samorozładowania i polecił albo duza zelowke albo 2 mniejsze.

 

[ Dodano: 2010-03-02, 11:50 ]

jak wyjde z siankiem na prostą do chce kupić 60-70 ah Hollywood albo 35 i 45ah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem ze spadkami napięcia. Chciałem kupic mała zelowke ale koleś w sklepie mi odradził montaz 2 aku o roznych konstrukcjach bo bedzie to prowadziło do ich samorozładowania i polecił albo duza zelowke albo 2 mniejsze.

 

[ Dodano: 2010-03-02, 11:50 ]

jak wyjde z siankiem na prostą do chce kupić 60-70 ah Hollywood albo 35 i 45ah

A skąd wiesz, że to właśnie akumulator jest przyczyną spadków napięcia u Ciebie ?

Diagnozowałeś już cały układ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

altka mam 120A a aku 52 jakiegoś boscha. i jak bede miał siano to wymienie go na coś leszczego. a co do spadków to musze kabelki pod maską wszystkie wymienić na grubsze bo od tego idzie sporo w łeb. i wtedy zobaczy sie co i jak.

 

[ Dodano: 2010-03-02, 12:53 ]

no i aku juz chyba nie jest w pełni sprawny bo po 6 dniach (w cieplym garazu) juz autko nie chciało odpalic. pobor na postoju sprawdzony 0,04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Z racji tego ze robię przy elektroinstalacjach mam sporo akumulatorów całkiem sprawnych aku żelówek po-serwisowych.

 

a nie masz czasem po tych elektroinstalacjach (nei wiem w jakiej branży robisz) czasem aku niskopradowych ? (niski amperaż przy długim czasie jego oddawania). bo jeśli tak, to one na nic sie zdadzą. Myślę tu o aku z instalacji alarmowych or something takiego ...

 

pozdro!

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie wiecznie uczono mnie w technikum i z tego co zrozumiałem na studiach słabsze aku będzie rozładowywało mocniejsze z biegiem czasu

Po pierwsze co to znaczy słabsze, po technikum i roku studiów powinieneś umieć sprecyzować o jaki parametr dokładnie chodzi.

Po drugie rozładowywanie akumulatorów zależy od prądu upływu samego akumulatora (bardzo niewielkie) oraz prądu czerpanego z reszty instalacji.

 

Ja nic nie słyszałem o rozładowywaniu połączonych ze sobą akumulatorów, inaczej sprawa wygląda przy kondensatorach i faktycznie słabszy (w tym przypadku o większych stratach w dielektryku czyli większym prądzie upływu) będzie dodatkowo rozładowywał dołączony do niego równolegle kondensator o mniejszym prądzie upływu.

 

Akumulatory z UPSów, Alarmów średnio nadają się do pracy w instalacji Car Audio gdzie pobierany prąd ma duże wartości i pobierany jest w krótkich impulsach. Takie akumulatory mają całkiem duży opór wewnętrzny a co za tym idzie przeciętne parametry prądowe (prąd ciągły i chwilowy) i niemałe spadki napięć pod obciążeniem.

One mają pracować buforowo, tzn przez 99% swojej żywotności są stale doładowywane a rozładowanie trwa jedynie w stanach awaryjnych (spadek napięcia w sieci poniżej normy, zanik napięcia w sieci, przepięcie w sieci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są aku żelowe z instalacji alarmowych, 7Aha i 12Aha 17Aha. Fakt prądem impulsowym szału nie robią ale zawsze coś tam pomagać będą dając tam kilka dodatkowych amperów które napewno pomogą. No aku w instalacjach alarmowych ładowane są małym prądem przez cały czas ( 500mA 750mA zależy od centrali) no i zgromadzony w nich ładunek używany jest tylko w chwili zaniku napięcia sieciowego, czyli tak jak pisze kolega LordWiader

Chodzi mi o to ze aku o większym stopniu zużycia większym zasiarczeniu płyt i nizszym napięciu i wydajności prądowej będzie rozładowywało aku nowe, ładunki będą dążyć do wyrównania potęciałów. Choć zawsze można rozwiązać taki problem wstawiając w tor połączeniowy akumulatorów np przekażnika SSR i odpowiednio rozwiązać sterowanie kiedy działają oba aku i kiedy tylko jedno. Chyba coś przy tym podłubie przy okazji przebudowy 3-way i zobaczę czy pomoże

 

Takich 7-demek to mam zatrzęsienie :P

post-581-1267535573.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, ja po oberwaniu cel w akumulatorze dostałem nowy (chciałem kase), jednak w międzyczasie kupiłem nowy. Doładowuję ten akumulator raz na 2-3 tygodnie, aby mu się nic nie stało, jednak zastanawiam się, czy nie dać go do tyłu. Aku mają taką samą pojemność, jednak jeden z nich ma większy prąd rozruchowy. Czy będzie dochodziło w takiej sytuacji do samorozładowania? Altek 100A.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luk9753, pytanie podstawowe jakie konkretnie te akumulatory masz (producent) bo jeżeli to najtańsza chinszczyzna to nie polecam jakiś czas temu robiłem test ze znajomym i taki nowy chiński tani aku 17Ah tak naprawdę miał trochę ponad 10Ah :wstyd:

Ja kiedyś na "siedemnastce" KOBE jeździłem maluchem :)

A cztery lata temu włożyłem do motocykla 17Ah EROPOWER-a, dwa sezony przelatałem bez żadnego problemu potem moto sprzedałem i aku do dziś kręci :)

W chwili obecnej w Corsie mam jako bufor dla A6 2 x 17Ah EUROPOWR i nie narzekam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy mam akurat różne są chińczyki które już wcale nie trzymają napięcia a niektóre (te które były w jakiś większych sklepach, bankach, urzędach itp) są całkowicie sprawne i niezłe zostały wymienione tylko i wyłącznie ze względu na okresowe przeglądy i wymiany zawartych w umowach. Tak że zobaczę jak to się będzie sprawowało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam!! panowie mam pytanie czy po załozeniu dodatkowego altka silnik moze ciezej pracowac?

i czy da rade jakos przerobic altek zeby dwa aku ładował

u mnie to wygląda inaczej bo mam aku 75Ah no i jak sobie pozwole na dłuższe granie to pada mi aku i w zwiazku z tym chce zrobic taki manewr drugim aku tylko do audio.dodam ze aku chce załozyc pod maska bo akurat mam na tyle miejsca

 

dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!! panowie mam pytanie czy po załozeniu dodatkowego altka silnik moze ciezej pracowac?

 

Oczywiście, większe obciążenie to i większe zużycie paliwa.

 

i czy da rade jakos przerobic altek zeby dwa aku ładował

 

Raczej nie trzeba nic przerabiać, wpinasz go w instalację i są ładowane jednocześnie.

 

u mnie to wygląda inaczej bo mam aku 75Ah no i jak sobie pozwole na dłuższe granie to pada mi aku i w zwiazku z tym chce zrobic taki manewr drugim aku tylko do audio.

 

To raczej nie wiele ci da, dodanie drugiego aku bez wymiany altka nie bardzo ma sens.

 

Może aku już masz padakę, widzę w podpisie że nie masz nawet suba, coś musi być nie tak z aku skoro ci pada. Ile to dla ciebie dłuższe granie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około godziny na postoju?? Chłopie..to ile ty chcesz?? Drugi aku to duże obciążenie dla alternatora. Zależnie jaka ma wydajność i ile prądu ssie cała instalacja - ale to już musisz zmierzyć. Jeśli po prostu wrzucisz drugi aku może się okazać ze braknie Ci prądu i oba akumulatory bedą niedoladowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po prostu wrzucisz drugi aku może się okazać ze braknie Ci prądu i oba akumulatory bedą niedoladowane.

 

Tak będzie raczej napewno Ale i tak twierdziłbym że masz z aku coś nie tak, godzinę grając na postoju bez suba, na samym przodzie to coś krótko... Jak się zapomniałem kiedyś i z kolesiem sprawdzaliśmy mój sprzęt to sprzęt grał ponad dwie h zanim mi się przypomniało żebym odpalił auto i było już za późno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...