Skocz do zawartości

JAKA ODLEGŁOŚĆ PORTU BR OD ŚCIANEK ??


hi_sound
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wyczytałem gdzieś że odległość pomiędzy ściankami skrzyni a portem BR (rura) powinna wynosić 10cm, ale nie pamiętam czy odnosi się to do odległości pomiędzy wylotem rury a ścianką czy pomiędzy rurą i wszystkimi ściankami? Zaznaczam że port będzie zagięty pod kątem 90 stopni tak jak na rysunku poglądowym (sorry za jakość). A jeśli nie 10cm to jaka jest minimalna odległość? Mam nadzieje że mnie rozumiecie :hyhy:

http://img32.imageshack.us/img32/6135/beztytuupud.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale napisałaś strasznie nieskładnie swojego posta, mógłbyś go sprostować?

 

A czy ma znaczenie w jakiej odległości od portu BR znajduje się głośnik? Port BR będzie przechodził z tyłu za głośnikiem ale nie wiem jaka ma zostać zachowana odległość pomiędzy nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BR będzie przechodził z tyłu za głośnikiem ale nie wiem jaka ma zostać zachowana odległość pomiędzy nimi?

 

moze taka zeby glosnik w czasie wychylu nie nawalal magnesem o br? i w dowolnym miejscu, nie musi byc nawet na tej samej sciance co glosnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze taka zeby glosnik w czasie wychylu nie nawalal magnesem o br? i w dowolnym miejscu, nie musi byc nawet na tej samej sciance co glosnik

 

Jak możliwe jest to że głośnik będzie podczas wychyłu "nawalał" magnesem o br?

 

Chcę żeby BR był na tej samej płycie co głośnik. Czy odległość portu BR 4cm od każdej ścianki wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możliwe jest to że głośnik będzie podczas wychyłu "nawalał" magnesem o br?

 

jak sam napisales

 

port będzie zagięty pod kątem 90 stopni
Port BR będzie przechodził z tyłu za głośnikiem

 

no to skoro rura bedzie za glosnikiem to moze nawalac. W koncu glosnik ma wychyl na zewnatrz i do wewnatrz a nie tylko na zewnatrz... sam piszesz i nie wiesz co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo rura będzie za głośnikiem, ale nie będzie miała z nim bezpośredniego kontaktu, po drugie będzie należycie usztywniona więc nie pisz mi bzdur o "nawalaniu" rury br o magnes... Wiek dokładnie co piszę, ale szukam porad a za Twoje już podziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to skoro rura bedzie za glosnikiem to moze nawalac. W koncu glosnik ma wychyl na zewnatrz i do wewnatrz a nie tylko na zewnatrz... sam piszesz i nie wiesz co?

No dobra ale nie będzie nawalał magnesem bo to nie jest element ruchomy w głośniku,tylko co najwyżej membraną,po za tym to był by cyrk żeby ktoś tak zrobił :hyhy:

A co do portu to tu chodzi o to aby port nie dochodził do ścianki

http://i47.tinypic.com/ms29vm.png

Chodzi o to aby odległość zaznaczona na zielono nie była mniejsza niż ta zaznaczono na nieb iesko czyli autorze tematu ten problem Ciebie nie dotyczy bo robisz kolanko i chyba koniec rury nie spotka się ze ścianką co :D hehe

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale posta trzeba było nabić co? :D Przecież Rysiu prosił żeby nie pisać postów !! Ale chyba faktycznie nieprzytomny jesteś z rana...

 

Dzięki Ryszardzie za pomocny rysunek :hyhy: Skumałem już mniej więcej o co chodzi. Na dniach zabieram się za budowę skrzynki i na bierząco będę informował o postępach prac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleca się, żeby nie tylko odległość od końca portu do przeciwległej ściany wynosił min. jego średnicę, ale także, żeby odległość portu od bocznych ścianek tyle wynosiła.

 

Czy ktoś kiedyś mierzył(impedancję) czy tunel na pewno stroi tak jak myślimy?

Przysuwając port do ścianek bocznych strojenie odrobinę się obniża, problem w tym, że programy tego nie uwzględniają, nie wiem czy są w ogóle jakieś wzory na to, więc jedynym wyjściem w tym przypadku jest pomiar impedancji, aby być pewnym, że fb jest przy tej częstotliwości co chcemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cursor, są to minimalne różnice, które w codzienności można sobie darować :]

Mierzyłeś to, że tak twierdzisz?

 

Zrobienie portu wg wyliczeń w WinISD powoduje, że faktyczne strojenie portu jest kilka hz inne od tego co podaje producent, a są głośniki, które są na to czułe(np. alu membrany, czy głośniki z bardzo niskim qts, z tymi drugimi jest inny problem, mianowicie nie ma programu w których możnaby je symulować, WinISD i BassBox średnio sobie radzą z Qts poniżej 0,3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję skrzynkę pod IT MDS 10S, odległość portu br od spodniej, bocznej i tylnej (kolano 90 stopni) ścianki to 5cm. Mehow zalecał port o średnicy 10cm i długości 33cm, a jeśli mój port ma 11cm to jaka powinna być jego długość żeby nie zmienić strojenia Mehowa ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego zdania cursor, "Przysuwając port do ścianek bocznych strojenie odrobinę się obniża, problem w tym, że programy tego nie uwzględniają, nie wiem czy są w ogóle jakieś wzory na to, więc jedynym wyjściem w tym przypadku jest pomiar impedancji, aby być pewnym, że fb jest przy tej częstotliwości co chcemy"

nie mierzyłem ale ten temat był kiedyś poruszany na SMD forum - poszukaj jak jesteś zainteresowany. Różnice były na tyle nieznaczne, że na dobrą sprawe całkowicie typowy użytkownik może sobie je darować.

 

Oczywiście ze zdaniem: "Zaleca się, żeby nie tylko odległość od końca portu do przeciwległej ściany wynosił min. jego średnicę, ale także, żeby odległość portu od bocznych ścianek tyle wynosiła" prawie całkowicie sie zgadzam :rotfl: Zmniejszenie tej odległości od wlotu diametralnie wpływa na grywalność suba a co do ścianek bocznych napisałem już. Notabene pod AS HX 08 zrobiłem bass reflex w bocznej sciance, odsunięty o 1 cm od pochyłości tylnej i grało to tak samo jak identyczna obudowa pochyła tyle, że z reflexem też po boku ale po środku. Musiałem zrobic dwie budy bo 1 wlotem zawadzała o kondensator ( bład zdejmowania wymiarów przez kumpla )

 

 

A z tymi programami to przeróżnie bywa... wg mnie najbardziej wiarygodne są bassbox i termpro. Winisd moim zdaniem nie jest programem miarodajnym w porównaniu z wymienionymi wcześniej.

 

hi_sound, podaj więcej danych obudowy, którą chcesz zrobić to można to przeliczyć. Danych typu wymiary zewnętrzne + grubośc scianki skrzyni + wygłuszenie i jego ilość oraz to jaką rurkę chcesz zastosować ( profilowaną z jednej/dwóch stron czy zwykłą ) + litraż głośnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wymiary wewnętrzne to: H=480mm h=300mm a=360mm b=235mm ; Pojemność: 42,84L

2. Grubość ścianek: 18mm, przód 30mm

3. Wygłuszenia nie planowałem? :(

4. Rurka o średnicy 110mm i długości L=33cm, profilowana z obu stron

5. Litraż głośnika 2,02L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
A co do portu to tu chodzi o to aby port nie dochodził do ścianki

Obrazek

Chodzi o to aby odległość zaznaczona na zielono nie była mniejsza niż ta zaznaczono na nieb iesko

Niestety ta rekomendacja pracuje nie zawsze.

Na przyklad, port szczelinowy nie ma średnicy.

 

Minimalna odległość zależy od wielkości drgań korka powietrznego, który znajduje się w porcie. Obliczyć amplitudę drgań nie jest trudne:

 

A = Sd x Xmax / Sp, gdzie

 

Sd - piston square (przepraszam, ale nie wiem jak to po polsku, płoszcza membrany, czy co)

Sp - port square (płoszcza portu)

Xmax - maksymalny skok membrany

 

Myślę, że minimalna odległość powinna być równa A, nic mniej.

 

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...