Skocz do zawartości

3-way pasywny podział górnego pasma


luk9753
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Gdyż zbliża się nowy sezon pasowało by też zaplanować coś w ulepszeniu mojego systemu audio. A że ostatnio w modzie 3-way wiec siedząc i myśląc wpadłem na następujący pomysł. A mianowicie wstawić jakieś średniaczki i ,,pociąć" pasmo na średniaki i tweeter zwrotnicami pasywnymi. Aktualnie jest to cięte aktywnie od około 2khz w górę przez seryjną zwrotkę w 9855r i napędzane alpine 3542. Podział aktywny chciał bym zostawić tak jak jest tylko wzmacniacz zmienić na 4-ch (3544) rozdzielić sygnał równolegle za pomocą rozdzielaczy typu Y ( ta operacja ma na celu możliwość regulowania gaina niezależnie dla tweetera i średniaka. 1ch i 2ch > Tweeter, 3ch i 4ch > Średniotonówka) Za wzmacniaczem planuje wstawić zwrotki pasywne wcześniej policzonymi pasmami cięć. Z racji tego że planuję umieścić tweeter w średniaka w bliskiej odległości wiec spiszę się także korekcja czasowa. Proszę o ocenę mojej wizji i ocenę, na co zwracać uwagę i jaki średniak o małych gabarytach polecacie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział aktywny chciał bym zostawić tak jak jest tylko wzmacniacz zmienić na 4-ch (3544) rozdzielić sygnał równolegle za pomocą rozdzielaczy typu Y ( ta operacja ma na celu możliwość regulowania gaina niezależnie dla tweetera i średniaka

 

Nie zrozumiałem do końca :rotfl: .

Rozdzielacz Y i regulacje Tweter średniak ... niewykonalne (mając na uwadze twój dotychczasowy Activ).

Moje propozycje.

1. Full Activ (nie wiem jak ze zwrotkami na pokładzie radia) i porzebujesz 6-ciu kanałów wzmacniaczy przy czym 4 z nich niekoniecznie muszą być ... mocne ale wypadałoby mieć coś z ... jajem (nie neguję Alpine'a) :D .

2. Nie "bawiłem się" (nigdy) w korekcje czasowe ale nawet jakbyś spróbował "obsłużyć" ten zestaw pasywnie (radio byłoby tylko do czasówek) również potrzebujesz ... sporo kanałów wzmacniających(jedno opóźnienie=jeden kanał).

3. Pasywka 2 kanały wzmacniacza napedzają górę i średnie natomiast 2 inne(kanały) "kickają" :D ...tak mam u siebie co do "dopasowywania efektywności" przetworników levelem wydaje mi się trochę...hm , niezbyt (nie do tego służy) ostatnio był ładny temat nt. "czułości wejść" i ich...dopasowania-zastosowania.

Jeden "mocny" wzmak do całych 3 dróg bez sensu masz "wybajerowane" radio a w takim układzie wszystko trzeba robić na zwrotkach.

4. Trochę się "osłuchałem" zanim zdecydowałem się budować z "serduchem" 3 drogi, moje ...doświadczenia i wnioski: to trochę trudne zadanie (ostrzegali) notabene kiedyś na 3 way sromotnie poległem ale... wyszło mi to w tej chwili na plus. Nie mając do konsultacji obeznanego w temacie człeka, jestes skazany na "szukanie" spasowania tej trójcy do siebie, wiąże się to z ostrą pogonią (wiadomo czego czy tam kogo :D ).

5. Sprawa jest ... pracochłonna od około września (ja średnio co 2 sobotę grzebię po czym "wysłuchuję" co narzeźbiłem") w tej chwili jestem mniej więcej w ...połowie drogi ukończenia systemu.

6. Co do samych głośników trochę nagryzmoliłem w temacie 3way ja postawiłem na tang-band czy tam monacor to jeden pikus ponoć, mają w swej ofercie całą gamę 57mm grajków (bardzo przyjemne... mechaniczno-gabarytowo) może warto jeszcze zagadać do disastera ma fajne DLSy do średnicy.

 

Jak co to pytaj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wasylwek, Może napisałem niezrozumiale ale może teraz objaśnie to bardziej. Moja aktualna jednostka sterująca obsługuje 3 kanały. Sub, Front i Rear. Sub wiadomo, Front > IT MDS w komorach cięte na około 3,5khz od góry. I trzeci kanał to Rear czyli teraz w 2-way tweeter. Otóż moim planem jest równoległe rozdzielenie sygnału tak jak by na dwa wzmacniacze (dlatego 4ch z niezależnymi regulacjami) (i dlatego rozdzielacz Y) Kanał rear będzie obsługiwał częstotliwości grane przez średniak i tweeter. 1ch i 2ch w wzmacniaczu będzie obsługiwało tweeter cięty od dołu przez odpowiednią zwrotnicę a 3ch i 4ch będzie napędzało średniak cięty od góry przez odpowiednią zwrotnice. Heh teraz lepiej :rotfl: ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Co do samych głośników trochę nagryzmoliłem w temacie 3way ja postawiłem na tang-band czy tam monacor to jeden pikus ponoć, mają w swej ofercie całą gamę 57mm grajków (bardzo przyjemne... mechaniczno-gabarytowo) może warto jeszcze zagadać do disastera ma fajne DLSy do średnicy.

 

disaster3 nie ma juz nic z wietrzenia szafy :rotfl::D , wszystko poszło, i na razie przyjechał w to miejsce STEG K2.02 (do zasilania suba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luk9753, jak najbardziej twój tok rozumowania jest poprawny :D

Ja tak samo mam u siebie z tym że zwrotka jest aktywna (przed wzmakami) i na jednej parze RCA mam woofery i średniaki :D

średniak cięty od góry przez odpowiednią zwrotnice

A jak będziesz cioł go od dołu :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, Może napisałem niezrozumiale ale może teraz objaśnie to bardziej. Moja aktualna jednostka sterująca obsługuje 3 kanały. Sub, Front i Rear. Sub wiadomo, Front > IT MDS w komorach cięte na około 3,5khz od góry

galimatias :D .

Twój helix jest o tyle dobry , że ma fajne wartości swojej zwrotki (średnica), można to wykorzystać.

 

Jak to radio ma wyjścia sub, front, rear i tylko takie, to ma g**** a nie aktywną zwrotnicę :D .

Sub to sub, od dołu do max. 120 Hz (strasznie wysoko :D ) puszcza i to tyle w jego temacie kick wiadomo, a średniak to band pass z pasmem od około 250- 500 Hz do jakichś 3200- 4000, tweter wiadomo reszta w górę :hyhy: czy to radio tak tnie?

Poza tym 3 drogi to...spora "rewolucja" w wartościach cięć oj ...przytniesz sobie Kicka (prawidłowo kick też należy ciąć pasmem "band-pass" np. od 80 do 600) i zobaczysz co 16-tki potrafią z nogawkami robić :rotfl: a i czasem do dwunastnicy doleci :D , poważnie.

Jedyne co bym "pomieszał" to Kick basy aktywno (od dołu czyli wzmak 80-100 Hz) pasywnie (wedle gustu 600 do 800 Hz dla IT to drugie). Inne robiłbym albo full pasywnie albo full aktywnie inaczej będzie...lipa , miałem ją w golfie hu***wato mi to grało, teraz z perspektywy czasu sam to przyznaję (choć spędziłem troche czasu na dziadostwie).

 

3 dróg ...nie da sie zrobić ot tak, kupię jakieś średniaki, wstawię i będzie hulało. Albo się do całokształtu przyłożysz i będzie ...bajkowo albo wywalisz w końcu średnie i wrócisz do 2 way :rotfl: , wiem co mówię :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cuż zwrotnica jako tako to spełniana swoje zadanie, jest na 3 kanałach ale jeden wykorzystuje na suba i dalej jadę na 2-way wiec jest bez kombinacji teraz. Ale z nudów coś zamieszam i zobaczę co z tego spłodzę. Trzymam w ręku manualna i dla przełącznika w pozycji 3 way cięcia odbywają się następująco.

Sub 20hz-200hz

Front 20hz-200hz

Rear 200hz-1khz ( do wszystkich można pochylać zbocza i dawać podbicia)

Czyli MDS-y nie są cięte na tyle :D jest cięty od 60 do 200 z maxymalnie pochyloną prawą stroną i podbity lekko w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej dać Tweeter i średniaka na wspólnym kanale i pociąć pasywnie?Z radia wykorzystasz opóźnienia.Z wooferem dojechać aktywnie i może coś z tego będzie.

Ze Stefanem siedzieliśmy prawie cały dzień przy full aktiv i niech opisze jak zmieniał się dźwięk wraz ze zmianą punktów ciecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko czy opłaca się tak jak mówiłem wsadzać 4ch żeby mieć jakoś troszkę niezależnie wzmacniane średniak i tweeter czy 2-ch wystarczy ? Bo tak jak napisałem wyżej mam 4ch z pełnym pakietem zwrotek na pokładzie. A MDS-y mogę zawsze napędzić np 3544 które mogę kupić na rynku wtórnym i da napewno fajny efekt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej dać Tweeter i średniaka na wspólnym kanale i pociąć pasywnie?Z radia wykorzystasz opóźnienia.Z wooferem dojechać aktywnie i może coś z tego będzie.

Ja mam tak aktualnie namodzone u siebie. Woofer poszedł w aktywkę, cięty z radia i z dołu i z góry a średniak z tweeterem są na pasywce, oczywiście na radiu też są cięte o ile pamiętam na 800 albo 1kHz ale tylko po to żeby nie puszczać niepotrzebnego pasma na wzmaka bo i tak resztę załatwiają zwrotki pasywne. Zadanie na wiosnę to puścić każdy głośnik na oddzielny kanał bo teraz średniaki grają z tweeterami na jednym kanale i to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...