Skocz do zawartości

Problem z gasnica :D


Nekci1985
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!! Dzis podczas kontroli drogowej "Pan" policjant poprosil mnie zebym pokazal mu gasnice, wiec mu pokazalem. A on chcial mi dac mandat, choc na gasnicy widnieje napis "Wazna do 05.2010". Kupilem ja w markecie w 2008 z homologacja na dwa lata. Pan władza powiedzial ze dwa lata to jest na "opakowanie", a gasnice musze oddawac na przeglad co roku (nawet gdy jest na niej napis ze homologacja wazna 2 lata). Nie nadazam z tym prawem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee,ooo, eeeeeeeeee.... Miałem w czasie wakacji ładnych pare, jak nie parenaście kontroli o charakterze: ''Pan pokaże to i tamto, światełka zapali'' i nigdy nie sprawdzali co jest napisane na gaśnicy :) Trafiłeś na jakiegoś dziwnego typa, ale mówił prawdę. Jakieś tam przeglądy gaśnic trzeba dokonywać co roku. Podobnie jest z gaśnicami w zakładach pracy z tego co się orientuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze co roku trzeba oddac gasnice na homologacje (kilka dni przed uplywem waznosci) to wiem. Ale pan powiedzial ze nie moge miec gasnicy waznej na dwa lata, bo po roku posiadania jej i tak musze oddac na homologacje (mimo ze producent dal homologacje na dwa lata)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość laurenth1981

Sprawa jest taka, że możesz dostac mandat za brak gaśnicy, jednak za brak ważności już nie :)

Od sprawdzania ważności gaśnicy są: strażacy i inspekcja ruchu drogowego - oni mogą nałożyć mandat, a policja niestety nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak... rok czasu pracowałem w zawodowj straży pożarnej, przeglądy o których piszecie to legalizacja gaśnic, polega ona na tym że inspektor sprawdza czy nie jest pooobijana waży ją, sprawdza sypkość proszku gaśniczego oraz wagę naboju CO2, oczywiście nalepia naklejkę o przeprowadzonej kontroli z datą przydatności równej rok. Interes w sumie jest nieopłacalny bo w tej kasie mozna kupic nową gasnice-no chyba ze ma się znajomości :) co do mandatu z powodu przekroczenia daty legalizacji gasnicy to policjant nie ma prawa wlepic nam mandatu ponieważ w tym przypadku podczas kontroli drogowej nie może jednoznacznie stwiedrdzić, że gaśnica z przekroczonym terminem ważności nie nadaje sie do spełnienia swojego przeznaczenia. Na podstawie zewnetrznego wyglądu gaśnicy prowadzący kontrolę może tylko powziąć podejrzenia o tym, że jest ona niesprawna. W takim przypadku powinien nałozyć upomnienie, czasami trafia się jednak słuzbista, jednak ja w takiej sytuacji bym się odwołał...

Od sprawdzania ważności gaśnicy są: strażacy i inspekcja ruchu drogowego - oni mogą nałożyć mandat, a policja niestety nie

chyba ze trafi się policjant po przeszkoleniu-z uprawnieniami PPOŻ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale już widziałem taką nową gaśnicę z marketu, która jak miała, to nie zadziałała.

sam byłem świadkiem gdy palił się citroen jak z 6ciu gaśnic odpaliły 4, ale co z tego jak gaśnicą 1kg porządnego ognia nie stłumisz :)

Kolejnym problemem jest praktycznie brak edukacji jak taką gaśnicę w ogóle użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policjant nie ma prawa dać mandatu, ani zabrać dowodu, może wam tylko zwrócić uwage że trzeba ją sprawdzić,

ale w stacji diagnostycznej możecie nie dostać przeglądu rejestracyjnego ( zależy na jakiego służbiste traficie),

nawet w tym roku kumpel mi mówił że facet sie czepiał że nie ma kamizelki odblaskowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa prawo o ruchu drogowym zwana potocznie kodeksem drogowym nie zawiera bezpośredniej regulacji prawnej dotyczącej konieczności posiadania gaśnicy w samochodzie osobowym. Zawiera jednak ogólną normę wyrażoną w art.66 ust.1 pkt 1 w/w ustawy, która stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Uszczegółowienie tej normy można znaleźć natomiast w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.( Dz.U. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.). § 11 tego rozporządzenie zawiera wykaz niezbędnego wyposażenia pojazdu samochodowego, do którego należy także gaśnica (pkt 14 tego paragrafu). oraz

- Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym określają, że gaśnica powinna być: utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie;

umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia (nie dotyczy to motocykla). I to wszystko.

Gdyby okazało się, że podczas kontroli drogowej policjant zażyczy sobie okazania dokumentu legalizacji gaśnicy, to proszę powiedzieć, że ma ona być sprawna. Jeżeli nie wierzy, niech sprawdzi i zapłaci za jej ponowne napełnienie. Dodam, że również przepisy przeciwpożarowe nie zobowiązują właścicieli samochodów do okresowej konserwacji gaśnic. Dlatego termin jej ważności też nie powinien być przedmiotem kontroli drogowej. W razie stwierdzenia przekroczenia tego terminu organ kontrolny nie może z tego powodu zatrzymać dowodu rejestracyjnego ani ukarać kierującego mandatem. Natomiast może go pouczyć o potrzebie konserwacji i sprawdzenia gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie.

 

 

Czy policjant może ukarać kierowcę za posiadanie na wyposażeniu pojazdu gaśnicy z przekroczonym terminem ważności określonym przez producenta?

 

Obowiązujące aktualnie przepisy nie dają podstaw prawnych do kontrolowania daty ważności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262) wymienia w par. 11 ust.1 elementy obowiązkowego wyposażenia pojazdu: m.in. pojazd samochodowy wyposaża się: "pkt.14 w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla". Zgodnie z treścią art. 66 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 - tekst jednolity) urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie. Inny akt prawny, w którym uregulowana jest kwestia kontroli wyposażenia pojazdu w gaśnicę, to Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999r. Nr 81, poz. 917). Rozporządzenie to określa wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z nim badanie gaśnicy samochodowej wykonywane jest poprzez oględziny, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy (pkt 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia).

 

Jakkolwiek przepisy nie obligują kierujących do dokonywania okresowej kontroli sprawności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu, to wydaje się, że zasadną jest okresowa konserwacja i sprawdzenie gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...