Skocz do zawartości

Jaką skrzynie do RE AUDIO SE 12D4


docent207
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Stałem się posiadaczem głośniczka RE AUDIO SE 12D4 i teraz chciał bym obudowę bass refllex zrobić szczelinowy

czy ktoś może obliczyć wymiar i litraż skrzyni poniżej link do danych głośnika

 

http://www.audiodiscounters.com/shopping/R...E12D4-p-37.html

 

 

Wielkie dzięki koledzy

 

[ Dodano: 2009-11-02, 20:39 ]

dodaje parametry głośnika

 

RE AUDIO SE12D4

Click to enlarge Click to enlarge

 

THIS ITEM IS BRAND NEW IN ORIGINAL PACKAGING AND COMES WITH A 2 YEAR WARRANTY.

 

Product Description

 

RE Audio is known to make some of the best hard-hitting subs and amps. These are competition grade subs, which go super-loud. These are made with the best surrounds so they can withstand a lot of bass for long periods of time. With 600 true RMS watts, this sub is one of the most powerful 12" subs on the market. These are rated strictly. They do not have inflated peak ratings like some other lower brands do. This sub can easily handle a little more than 600 watts! That is how good they are made.

 

This is made to be a high excursion sub. This means it can hit a big range of frequency, and it can also pound a lot louder without over-heating.

 

Features:

 

* Dual 4 ohm Voice Coils

* 1200 watts peak output

* 12" competition grade subwoofer

* 600 watts pure RMS

* Qes: .49

* Qms: 4.5

* Qts: .44

* Free Air Resonance -Fs: 25.1 Hz

* Vas: 72.9 liters

* Overall Diameter - 12.5"

* Bolt Hole Circle - 11.75"

* Motor Width - 6.25"

* Motor Depth - 3.25"

* Basket Depth - 3.25"

* Displacement - .15 cu. ft.

* Weight - 22 lbs.

* One-Way, Linear Excursion -Xmax: 18 mm

* Efficiency - 86.1 dB SPL @ 1w/m

* DC Resistance -Re: 2.8 ohm

* Mounting Depth - 6.5"

* Mounting Hole Diameter - 11"

* Dual Composite 2-piece Cone

* Rubatek Foam Surround

* Cast Aluminum Basket

* Tork-Tite Terminal

* 3" 4-layer Aluminum Voice Coil

* FEA Optimized Motor Structure

* Triple Stack Maganets

* Progressive Spiders

* Wrap around Rubber Gasket

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...
Witam, też jestem zainteresowany tematem obudowy szczelinowej do RE SE-12D4, chodzi raczej o niskie, wolne rytmy i jakość, więc może zalecana 57L/33Hz? Co moglibyście zaproponować, oraz jakiego programu użyć, żeby to dobrze poobliczać? Od razu mówię, że często bzdury mi wychodzą ;/

RE_Specifications1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, spróbuję sobie poradzić, tylko jeszcze pytanka takie:

 

1. Skrzynia może mieć nietypowy kształt i rozmieszczenie głośnik-BR na innych ściankach? Znaczy przednia ścianka z głośnikiem pochylona wzgl. dolnej, górna pod lekkim skosem po to by tylna ścianka miała niższa, BR był by od tyłu lub od boku.

2. Jaka przestrzeń musi być między wyjściem BR, a ścianką bagażnika?

3. Jeżeli skrzynia ma mieć 57L to objętość skrzyni wewnątrz ale po wsadzeniu BRów oraz głośnika objętość się zmieni, jak to się liczy? Skrzynie trzeba zrobić większą o objętość BRów i głośnika tak żeby samej przestrzeni było 57dm3? To co wychodzi w WinISD to która objętość? Z głośnikiem i BRami czy bez?

4. Brakuje mi wielu parametrów do wpisania głośnika w WinISD oraz mam parametr podany przez producenta "Objętość Głośnika 4,2L" i nie wiem gdzie to wpisać w WinISD ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie program bass box i zaprojektuj skrzyneczkę. Policzysz litraż i strojenie w b. łatwy sposób. Br może być wszędzie, chociaż najlepiej na tej sciance co głośnik. Odległość br od scianki? Min połowę średnicy, jeżeli masz okrągły? Na oko :) Sam nie wiem. A te 57L ma mieć głośniczek po odliczeniu pow portu itp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jesli wiesz jaka pojemnosc Cie interesuje a potrzebujesz do niej policzyc tylko wymiary portu BR to w takim wypadku nie potrzebujesz zadnych parametrow TSP. Wystraczy ze wybierzesz w winisd byle jaki glosnik i przejdziesz do sekcji pojemnosci, strojenia oraz wymiarow BR.

 

Ja dla SE12 wykonalem skrzynke ktora po odjeciu objetosci glosnika oraz portow BR wynosila ok 62L strojona na 33Hz. Osoba ktora go uzytkowala byla zadowolona - slucha glownie wolnych rytmow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli jak w WinISD wyszło mi, że port ma być 102x319 w skrzyni 57L/33Hz to skrzynia fizycznie wewnątrz ma mieć objętość 57L+2,8L(rura BR)+objętość głośnika wpuszczona w obudowę tak? Ile mam wziąć pod uwagę objętości głośnika kiedy przednia ścianka będzie miała 19mm (głośnik będzie wtedy 19mm wysunięty z obudowy) nie liczy się jego całkowita objętość?. Skrzynię zaprojektuję w AutoCAD'zie, Jeszcze pytanko jak liczyć wygłuszenie (watolina 20mm)? Odjąć jej objętość, czyli zrobić skrzynie większą o jej objętość?

 

No i pytanko czy dobrze wpisałem parametry, załączam screeny:

 

http://img862.imageshack.us/img862/7040/strojenie.th.jpg

http://img717.imageshack.us/img717/6225/strojenie2.th.jpg

 

Ktoś może podpowie, jak to jest z zależnością pojemność/BR przy tej samej częstotliwości strojenia? Mniejszą i większą skrzynię można wystroić na np. 33Hz ale charakterystyka jest inna, przy większej jest większe wzmocnienie oraz przy niższej częstotliwości ale i stromość większa, a przy mniejszej zaś charakterystyka jest bardziej płaska, to znaczy że sub będzie grał bardziej liniowo-równo? Miejsca mam do zagospodarowania dowolną ilość, stąd moje pytanie czy może zrobić budę większą, ale strojoną na taką częstotliwość żeby max skuteczność występowała w takim zakresie jaki mnie interesuje do muzy której słucham, a zostawić sobie i tak wolną rękę zmieniając później tylko długość BRu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zenek

57L to wartość netto. czyli jak chcesz uzysakc 57L(netto - zalecane przez RE)to musisz dodać objętość głośnika i objętość portu - tak jak mówisz.

objętość głośnika weź taką jaką podaje producent (różnicą grubości ścianki się nie przejmuj bo to są wartości tak małe, że IMO wręcz nieistotne - wyjdą grosze) skup się bardziej na dobrym wykonaniu skrzyni i portu.

 

Nie jestem szpecem ale IMO 19mm MDFu do tego głośnika to trochę mało. Chyba że dasz wzmocnienia. Ja bym zrobił zdecydowanie grubszą ścianę/ewnetualnie wzmocnienia.

 

Teoretycznie w br wygłuszenia daje się mniej niż w closed a już w ogóle w pobliżu portu(najlepiej nie wygłuszać przy porcie), i absolutnie nie odejmujesz objętości watoliny od Vskrzyni ;)

z wygłuszaniem BR to bardziej się robi na ucho... musisz przetestować w różnych opcjach - większa/mniejsza ilość wełny...

 

a przy zabawach z winISDem zwróć uwagę że poza krzywą charakterystyki zmienia się też opóźnienie sygnału - czyli dość istotny element. Ja bym nie kombinował, tylko zrobił tak jak pisze producent (IMO najbardziej sprawdzona opcja) czyli 57/33

jeżeli bredzę niech mnie ktoś poprawi

 

 

 

podepnę się do tematu.

Słuchał go ktoś w zamkniętej? jak tak to w jakiej objętości? duża różnica w porównaniu do BR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tego suba zarówno w closed 28 litrów jak i br 57L/33Hz. Jak dla mnie w closed grał lepiej, było i zejście i kopnięcie, trząsł autem jak było trzeba, grał miękko. W BR jednak trochę się rozlazł, basu więcej, niższe zejście ale mi się bardziej podobał w closed.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pod Audio System Twister F2-300 katalogowe 780W/2ohm 13.8V nie zabraknie mocy?

 

Zrobię w takim razie skrzynie próbne i wybiorę co wolę, a jeszcze zapytam czy jest sens zamiast Closed zrobić BR ale strojoną niżej ale z tym samym litrażem? Przy nadwyżce mocy i dobrej kontroli jaką ten wzmak ma powinno być dobrze? Aha no i kiedy znajdę mój ideał rury BR to jak obliczyć jaki port szczelinowy dać zamiast np 30cm rury fi102mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Panowie ja go mam w 30 litrowym KLOZECIE i czuje, że on się troszkę w nim marnuje, ale jeśli chcę posłuchać czegoś ambitniejszego niż rap to nie narzekam.. Wiadomo, że jest wolniejszy od np PB S-10, ale jak na jego Xmax i moc, to w tej budzie jest dość szybki.

 

Samochodem i tak nosi w takiej małej paczce :cool::cool:

 

Ale w otwartej to on dopiero potrafi zrobić zadymę! Tylko skrzynkę miałem zupełnie od innego głośnika, więc nic więcej nie powiem na ten temat..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...