Skocz do zawartości

Wpływ cięcia na zwrotnicy na żywotność subwoofera.


Rekomendowane odpowiedzi

Temat wpływu ustawień zwrotnicy na żywotność subwoofera jest czymś, co mnie naszło niedawno. Do tej pory zwrotnicę w aucie ustawiałem raczej na różne głośniki tak, aby pasma na siebie nie nachodziły i aby dane głośniki odtwarzały częstotliwości do jakich odtwarzania zostały stworzone. Aby uzyskać oczywiście jak najwyższa jakość dźwięku. Ale nie patrzałem nigdy na to pod kątem wytrzymałości sprzętu. A zaciekawiło mnie to, bo ostatnio zauważyłem, że po zdjęciu zwrotnicy z subwoofera cewka na nim zaczęła się mocno grzać. Przy ustawieniu cięcia na 63hz/24db przy tym samym utworze - zimno. Po zdjęciu zwrotnicy - zaczyna się grzać (a dodam, że utwór w 99% opiera się na basie w zakresie 30-50hz). A to wskazuje na to, że brak zwrotnicy w jakiś sposób negatywnie musi wpływać na żywotność głośnika. Z tego tytułu zastanawia mnie, jakie są dla subwooferów generalnie bezpieczne cięcia? Przykładowo dla subwooferów 12' w skrzyniach bass reflex etc. Tak, żeby głośnik nie ulegał uszkodzeniu czy degradacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zwrotki na sub idzie pełne pasmo. Z racji zapotrzebowania na energię akustyczną, do suba "pompujesz" najwięcej mocy, jednak nie jest on w stanie jej przetworzyć (wyższych częstotliwości) z uwagi na właściwości fizyczne. Całe to pasmo więc zamieniane jest na ciepło, bo cóż by innego miało się z nim stać :)

 

Nie ma reguł. Jak będziesz się trzymał poniżej 100Hz to żadnemu subowi używanemu z głową nic się nie stanie.

 

Co do BR - tutaj ew. powinieneś pomyśleć o filtrze subsonic/HPF ustawionym trochę poniżej częstotliwości strojenia BR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...