Skocz do zawartości

Alternatywa dla Pride HP 15" Light


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w poprzednim aucie (C5 Kombi) posiadałem Pride Mezzo + Pride Junior Pro 15" z gotową skrzynią od Artura. Niestety po zmianie na Mazdę 6 2017 sprzęt sprzedałem, gdyż po 1 dniu próby wyciągnięcia sygnału liniowego z radia przed wzmacniaczem Bose się poddałem (co okazało się banalnie łatwe dodatkowo z ominięciem procesowania wzmacniacza Bose...)

Aktualnie chcę wrócić do zestawienia Pride Mezzo + jakiś sub i skrzynia robiona przeze mnie z płyty 24mm (akurat mam duży arkusz, trochę przerost formy nad treścią, ale za darmo to uczciwa cena :D ).

 

Problem mam z dobraniem wymiarów skrzyni pod Pride HP 15" Light. Parametry podane na stronie są w wersji minimum, jednak niezbyt podoba mi się Qts.

Sugerowałem się wymiarami bagażnika (max 950mm szerokości, 400mm wysokości najlepiej - do oparcia nie dosunę, gdyż jest zagięcie blachy/półki i minimalnie przed oparciami max wysokość byłaby w okolicach 350mm..., głębokość jako parametr zmienny).

Próbuję zaprojektować skrzynię szczelinową strojoną na 29-34Hz, jednak przy założeniu 100-135L netto, charakterystyka ma mega podbicie przy 38-42 Hz (mowa tu o 5-6dB i ogromnym spadku/róznicy między 29/30-33hz, czasem 6-7db).

Brałem pod lupę starszą wersję HP 15" i sytuacja była znacznie lepsza, a główna zmiana to Qts (dokładniejszych brak). Skrzynia wychodziła mniejsza, przy lepszym "dole" i bardziej wyrównanej charakterystyce.

Trochę poczytałem i generalnie wychodzi na to, że im większe Qts (pomijając inne paramtery, zresztą których podanych nie ma) tym bardziej głośnik skłania się ku graniu w Closed - przy przejsciu na Vented rośnie diametralnie powierzchnia z mocnym podbiciem i jeszcze bardziej diametralnie do zachowania w miarę spójnej charakterystyki.

Przeglądam inne subwoofery, ale mam wrażenie, że w tej cenie do 1200-1300 zł, są same nowe wersje, które Qts posiadają na poziomie -.66+.

Chyba, że ktoś potrafi coś doradzić, aby wyszło optymalnie. Założenie jest takie, żeby ciągnęło to muzykę typu Decaf-Rebassed, zakładam 31-38 hz, dobrze jakby przy 29hz chociaż było na 0db, jednak tutaj 29hz a 34hz to często 6-7 db różnicy...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...