Skocz do zawartości

jaki 12" wybrac


Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, potrzebowałbym abyście mi doradzili . Chciałbym najmocniejszy 30cm (ponieważ na 38cm trzeba zbyt wielka skrzynie) głośnik aby potrzebował max 60litrów netto. co wybrać ? okolice 800-1200rms..  aby bylo do sluchania a jak będzie potrzeba to i do wiatru. audio system xion 12 byłby ? tylko jedni piszą że ma 600rms drudzy że 900 ale i tak nie wiem czy to nie będzie za mało mocy . 

i ps: jak wyliczyć ile w samochodzie mamy prądu na car audio? od ilości A alternatora ile zostaje wolnego na CA na włączonych swiatłach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps: jak wyliczyć ile w samochodzie mamy prądu na car audio?

Normalnie.

Sumujesz wszystkie odbiorniki prądu jakie masz włączone w danym momencie i obliczone waty dzielisz przez napięcie w instalacji podczas pracy silnika.

W przybliżeniu wynikiem będzie ile amperów jest w takim momencie pobieranych z tandemu altek/aku.

Przykładowo:

- oświetlenie przód 2 x 55/60W

- pozycyjne przód i tył 4 x 5W

- tablica 2 x 5W

- elektronika ok. 10W

- deska ze wskaźnikami ok. 20W

 

To tak orientacyjnie, bez kierunkowskazów i stopu, bez ogrzewania tylnej czy przedniej szyby, bez ogrzewanych foteli i innych bajeró.

 

Te wymienione waty dają nam 170 do max 200W.

Czyli pobór prądu wynosi dla 14.2V ok. 14A

 

Stop dorzuci ok. 3A, podobnie dorzucą kierunkowskazy

Wynik 20A

 

Altek 90A - 20A -->> teoretycznie 70A, a praktycznie? Zależy od kondycji alternatora, jakosci stabilizatora i stanu aku. Bo aku też będzie potrzebował jakiegoś prądu do uzupełnienia ładunku.

 

Praktycznie z tych 70A można jeszcze odjąć min. 20A.

Pozostaje  50A.

To oznacza moc brutto 700W. Netto, oddawana przez wzmacniacze jako sumaryczny max. ok. 450W dla sprawności 65%. Czy twoje wzmaki maja taką sprawność przy mocy RMS?

Pewnie nie mają...

Dla 55% będzie to ok. 380W.

 

Przypominam - 450 lub 380 watów jest mocą sumaryczną dla obu wzmaków.

 

Tak to mniej więcej wygląda dla altka 90A..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xiony były w różnych wersjach, z pojedynczą cewką, podwójną, z plusem i bez plusa, i czort wie jeszcze jakie. Osobiście miałem xion 800-12 br z podwójną cewką 4ohm, na papierze 800w rms, pierwszy poważniejszy sub, według mnie bardzo przyzwoity, grał w bodajże 62l 38hz BR, ale potrzebuje właśnie dość dobrego pieca, za czym idzie też dobry prąd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...