Skocz do zawartości

bezpiecznik na kabel zasilajacy.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam, szybkie pytanie.
planuje dac kabel spawalniczy 16mm2, i tu mam problem z bezpiecznikiem poniewaz dałbym 70a, ale takiego niema, jest 80a, ale 16mm2 x 5amper = 80a. czyli jak dam bezpiecznik 80a to tak jakby nie bylo bezpiecznika tak ? ponieważ kabel i tak maksymalnie pusci 80. a 60amper to za maly bezpiecznik.

oczywiscie nie hejtujcie mnie, szukalem duzo na necie ale zdania sa podzielone albo info ze na 53mm2 bezpiecznik 100-150a, jakos mnie nie satysfakcjonuje , a zalezy mi na bezpieczenstwie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale 16mm2 x 5amper = 80a

Masz na myśli 16mm2 x 5 metrów?

 

Teoretycznie 70A wytrzyma 13mm2, więc 16 mm2 będzie współpracować z 80A.

Bezwładność przepalenia się bezpiecznika wynosi mniej więcej od 20ms do 0.2s. Dlatego nie musisz się martwić, że przy prądzie nieco przekraczającym 70A - chwilowe, milisekundowe piki powinny być tolerowane przez bezpiecznik - dla 16mm2 w twoim systemie stopi się izolacja i nastąpi zwarcie do masy. Wzmaki mają swoje bezpieczniki i mają za zadanie zabezpieczenia wzmaka w razie awarii.

Ten na kablu zabezpiecza jedynie kabel.

Czyli jak wzmak(ki) zasysają 50A, to kabel powinien wystarczyć z bezpiecznikiem 70 czy 80A.

Zasada służebności/wydajnosci prądowej magistrali zasilania w stosunku do konsumenta prądu jakim jest/są wzmaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym 16mm2x 5 to mam na myśli przelicznik ze 1mm2 puści 5a. 
ogolnie zalezy mi tylko na zabezpieczeniu kabla /bezpieczenstwie.
wzmacniacz i tak bedzie mial 4x40a. 
narazie na kablu planuje miec 60a , ale w przyszlosci bym chcial dac glosnik 15" wiec sprzydalo by mi sie wtedy 80amper. noi nad tym sie zastanawiam czy taki 80amper zabezpieczy moj kabel czy szukac jakiejs oprawki z bezpiecznikiem 70a.


tak przy okazji, niemoge nigdzie znależć info ile litrów zajmuje sam glosnik (kicx qs300)  , moglbys tak MNIEJ wiecej oszacowac? czy to bedzie np 3litry albo 5?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki, trzymam sie 5ciu litrow.
wracajac jeszcze do poprzedniego pytania, to zapytam prosciej. zaufam Twojej wiedzy bo widze ze masz duzo doswiadczenia.
ile maksymalnie pradu moge puscic kablem 16mm2 ? (do 800rms/1000rms ?) ( noi jaki ten bezpiecznik moge dac najwiekszy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16mm2 powinna wystarczyć do mocy RMS wzmaka klasy A/B gdzieś do 600W, klasy D do ok. 800W.

Ale to "wacisze" raczej optymistyczne.

Zależnie od klasy wzmacniacza.

Bezpiecznik na kablu 80A w obu przypadkach.

Te wartości przy 14.2V. Przy powiedzmy 13.8V będzie mniej mocy przy dopuszczalnych 80A.

 

Odnośnie tego QS300 - wrzuć go w B-R, bo ma niezbyt duży SPL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec duzo sie nie pomylilem tak obstawialem ale lepiej sie upewnic u doswiadczonego.

 

co do tego glosnika to mam go aktualnie po odliczeniu glosnika i portu (10cmx35cm) w 47litrach. i wlasnie ciagle mnie nurtuje czy to dla niego nie malo :/ niestety w necie zero informacji jaki litraz. jedynie co widze z filmikow i wymiarow to niby skrzynia 60litrow powinna byc ok. co o tym powiess bo mi to spokoju nie daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj koniec.
Słabo szukasz :)
Nie potrzebuję dużych pojemności. Przynajmniej producent tak twierdzi.
Wklejka z danych technicznych:
Oбъём корпуса ( Зкрытый / Closed box )-
28,32
Oбъём корпуса ( Фазоинверторный / Vented box )-
33,98
Jutro zweryfikujemy.

V netto = 45 litrów / Vbrutto (szczelina) 59.5 litra

Fs = 33Hz

Port szcz. o powierzchni szczeliny S = 120cm2

Długość portu 602mm / kształt L i wylot na froncie

 

F0 = 33,8Hz

F3 = 29,6Hz

 

Opóźnienie / delay 15,5ms przy 35Hz o kształcie delikatnej fali

 

Mógłby też pracować w tych 34 litrach, ale niskie strojenie sprawi kłopot z e zmieszczeniem portu wewnątrz skrzyni. Skrzynia 34L/35Hz - nie niżej jak 35Hz.

Nie schodził by tak nisko jak w 45/33, ale tragedii by nie było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem Ci że sam dlugo szukalem a nie moglem tego znalezc mimo ze bylem na tej stronie z tym info :)
dzięki że rozwiałeś moje wątpliwosci.

widze że nie ma przed Tobą tajemnic.

dziś przyszedł mi mój nowy kabel spawalniczy 16m2. moj stary to dedykowany do CA, 10mm2.

noi ocen sytuacje mistrzu oco tu chodzi, czy moja praca poszla na marne wymieniajac kabel? mierze srednice zyly i w obu przypadkach wychodzi 5mm, oco chodzi ?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f9362aba15efc21c

EDIT:
przecialem przewody i bez izolacji widac jednak ze 16mm2 jest troszke szerszy..alemozesz sie wypowiedziex

wiec powiedz wzmacniacz mam 1100wat. glosnik 600.
i jak daje subowi wiecej ognia i juz niema znacznej roznicy to znaczy ze glosnik ma 100%mozliwosci i wiecej nie wycisnie?
bo wczesniej mialem wzmacniacz 500rms i miedzy nim a tym 1100 to na tym samym glosniku niema roznicy dlatego pytam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że ta moc jest przy 14.2V.

Ponadto czy na pewno masz ustawiony prawidłowo gain wzmaka?

Kolejna rzecz - czy instalacja jest prawidłowa pod kątem spadku napięcia przy prądzie rzędu 100A.

Musisz upewnić się co do gaina i czy wzmak dostaje przynajmniej 13.8V przy pracy z mocą, która nie upali suba.

Czyli okolice 700W mocy ciągłej.

Wtedy określisz jakie faktycznie wzmak dostaje napięcie na zaciski +/-.

Czy to jest 13.8V czy może spada do 12V.

Moc przy 12V nie osiągnie 1100W/2 ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co masz na mysli z tym gainem? ustawiam tradycyjnym sposobem, czy radio prawie na ful, i grece gainem dopki nie ma jakichs przesterow/ dostosowywuje odpowiednia glosnosc. przewaznie jest to 1/3 gaina.
tylko ze niewiem ile radio podaje bo mam fabryczne i uzywam konwentera aby sie podlaczyc do suba, konwenter ustawiony na 1/2 bo nigdzie nie znalazlem info na ile ma byc ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...