Skocz do zawartości

Słaby bas?? Lepiej przekręcić GAIN czy BASS BOOST?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tu Piotr z tej strony. Mam sprawę. Kupiłem sobie skrzynię aktywną Pioneer ts wx300a. Wiem, że szczytem marzeń ona nie jest ale w tym budżecie co mam to nie jest i tak zła. Wszystko ustawione na radiu na 0, HPF i LPF na 63 Hz. Loudnessy, Bass Boosty na 0. EQUALIZER na flat. I teraz rozkmina. Wzialem się za ustawianie Gaina z tym sposobem co piszecie z plikiem 50 Hz na słuch. Przy podkręcenou do 3/4 głośnosci radia zniekształcenia zaczynały się na pokrętle Gaina w połowie. I teraz hmm. Lubię głęboki bass. A taki jest dopiero w momencie kiedy:

1. Przekręce GAIN do wartosci 3/4 (przy ustawianiu na sluch do pliku 50Hz wyszlo ze ma byc polowa) więc sporo przekrecam

2. Podkręcę Bass Boostem gdzieś do połowy (a mówicie zeby tego nie robić).

 

Pytanie:

Którą opcje wybrac jesli juz muszę? Która jest mniej szkodliwa dla glosnika? Czy przekrecenie tego Gaina powyzej wartosci która mi wyszla na strojeniu 50Hz? Czy krecenie Bass boostem?

 

Nadmienię,że zadna z tych przekreconych wartosci nie powoduje zadnych znieksztalcen ani trzaskow, dudnien itp. podczas normalnego słuchania muzyki. Jest wtedy naprawde super gleboki basik. Taki o jaki mo chodzi :) Ale boje sie o ten glosnik. Nie chcę go uszkodzić w jakiś sposób.

 

Co mam wybrac? Dzieki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to zrobić? Biorę Wasze rady na serio i chcę wszystkiego spróbować. Dlatego pytam. Bo nie wiem jak to zrobić. Póki co jeżdzę i slucham muzyki na Gainie na 3/4 czyli dużo wiecej niz wyszlo na sorawdzaniu. Bass boost na 0. I jest naprawde fajnie. Ale jak mówie - nie wiem czy to dobre na glosnika

"Przedzwoń" całość niskim zakresem - od 20Hz do 100Hz - wtedy zorientujesz się od ilu Hz tak naprawdę przenosi radio/sub.

Moc podczas tego "badania" nie jest ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to zrobić?

 

W ten sam sposób jak ustawiałeś Gain, tylko zamiast 50 Hz podajesz zakres częstotliwości od 20 do 80/100Hz. Najlepiej jakbyś zmieniał częstotliwość ręcznie - dlatego może zainstaluj sobie apkę generatora małej częstotliwości mający zakres regulacji min. od 10Hz do 20 000Hz.

Tylko jak będziesz chciał pobawić się wyższymi zakresami, np. 2000Hz czy 5000Hz, to musisz uważać na poziom podawany z generatora.

Bo wzmacniacz z reguły dostarcza przy stałym poziomie wejściowym (dajesz przykładowo 1.5V) takiej samej mocy niezależnie od częstotliwości - czy to będzie 50Hz, 1000Hz czy 8000Hz.

Dlatego możesz uszkodzić/spalić głośnik wysoko tonowy.

Wtedy musisz zainspirować się wykresem Szumu Różowego, gdzie masz pokazany spadek nasyceniem mocy - jako poziom napięcia - w funkcji częstotliwości.

Poziom napięcia, bo musisz zmienić poziom, aby zachować odpowiedni poziom nasycenia mocą przy danej częstotliwości

Wynosi ten spadek ok. -3dB/oktawę.

21404377d9dda07f.jpg

Prawa strona tabeli nas interesuje i pion oznaczony  - UI

Poczytaj co to jest Oktawa, Szum Różowy i.t.d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...