Skocz do zawartości

Zepsuty głośnik ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Fachowcy, potrzebuję od Was dwóch bardzo ważnych porad..

Posiadam 2-way morel elate 602 który kupiłem używany rok temu. ( zwrotka morel mx22.2, SW6 i tweet TW23) gra to pod piecykiem Alpine pdx 4.150 na radyjku dedykowanym do VW kenwood dnx 525dab. Zestaw jest dość stary bo z 2010 roku... Do tego Sub w bagazniku JLAudio 38cm.
Drzwi profesjonalnie wygłuszyłem, położone dobre, drogie kable RCA, kable głośnikowe Z miedzi OFC 2.5m2 na Wooferach 1.5m2 na tweeterach. Zwrotnice mam w bagażniku...



Jeden z Wofferów Morela, chyba jest to SW6, zepsuł się.
Przerywa, charczy lub wcale nie gra.
Kiedy dotknę i lekko przytrzym membranę Jako tako działa..
Wszystko wygląda w nim normalnie, nie ma żadnych przypalonych końcówek czy tych drucików łączących styki z membraną.. Jak myślicie czy to już koniec dla tego Głośnika czy jest jeszcze szansa go naprawić?


A kolejne pytanie kieruję chyba bardziej do posiadaczy tego zestawu.. Czy u Was też tak to dziwnie, słabo gra ? :)
Chodzi mi o to źe jest w tych głośnikach całkowity brak jakości.. Bas na drzwiach przepotężny, Ogólnie to gra głośno że łeb pęka.. ale nie ma ten dzwięk jakości.. Mam wrażenie jakbym słuchał muzyki Z telefonu i dodał do tego basu..
Próbowałem sam dojść co jest nie tak i jak na moje ucho to chyba coś zwrotnice nie tak działają..

Kiedy odłącze woofery i wlaczam muzyke na samych tweeterach to jest masakra.. One nie cykają tylko się drą.. dosłownie grają jak głośnik w telefonie.. ustawiając ręcznie wzmacnianie pasma w radiu na equalizatorze, tweeter reaguje juz od 1k.. Czy to normalne ?

Puszczając same woofery grają pasmo od samego dołu do właściwie nie wiem ilu ;) na radiu mam regulacje wysokich pasm 6.2 i 16 mhz. Jak podbijam pasmo 6.2 slysze różnicę w dzwieku w wooferwch a jak podbijam 16mhz to róznica jest, ale taka malutka ze ledwo da się to uslyszec..


Jak wsiąde sobie posluchac muzy do Teścia Merca z 2004 roku gdzie ma sprzęt BOOSE to gra to o niebo lepiej.. u kuzyna w Audi A4 gdzie ma tylko system Audi Sound też gra lepiej..
Wywaliłem na car audio z 8 kafli a jest kiepsko.. gdzie szukać błędów ??

 

Mamusa :

 

Ostrzeżenie za wulgaryzmy, nie jesteśmy na blokowisku. Następnym razem temat wyląduje w koszu.

Edytowane przez mamusa
Wulgaryzmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada ze uwaliłeś głośnik. Jeśli nie ustawiłeś hpf dla wooferow to możliwe ze nie zauważyłeś ze jest przesterowany. Co do darcia się tweetera, zwrotka powinna mieć możliwość regulacji głośności +- 2 dB, dodatkowo zgodność fazy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym tak zrobił. Wydaje mi się, że jeśli faktycznie jeden wf jest uszkodzony to jedna bajka, zestrojenie tego zestawu to druga. Na jakiej podstawie kompletowałeś ten konkretny zestaw? Jeśli nie masz pomyslu/pojęcia jak to zestroić to chyba najrozsądniej byłoby właśnie oddać komuś kto ma pojęcie w temacie. Jeśli coś jest nie tak że sprzętem, dopasowaniem komponentów to taka osoba też powinna Ci to uświadomić. Na forum jest kilka osób, które zapewne pomógłby w temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie że da się go naprawić ?

Jest na forum jakiś mistrz od takich rzeczy ?

 

Z zestrojeniem sprzętu chętnie się do kogoś wybiorę. Ja jestem z Wałcza.

 

Ale co do samego zestrojenia to właściwie o co Wam chodzi ?

 

Bo nie sądzę że można coś tu wymyślić..

 

 

Gain ustawiony na ucho +0.5v

Na wzmacniaczu mam zrobione cięcie od 50mz na przód, suub gra do 60mz.

Na zwrotkach tweeter -4 db, zbocza ustawione na 6okt Twet i 12 woofer.

 

Ale co bym na tych zwrotkach nie ustawił i tak jest kupa..

 

No chyba że są jakieś tajemne opcje strojenia sprzętu, to mnie poprawcie ;)

 

Poczytałem z rana o tym Co napisał SZYMIN. Czyli fazach..

 

I rzeczywiście polaryzacji nigdy nie sprawdziłem. Zawsze myslalem ze + do +. - do - i po sprawie.. a tu się okazuje jak się dowiedziałem, że i wzmacniacz i zwrotka potrafią zmienić polaryzacje.. i może tutaj leży problem, twwtery grają na odwrót z wooferami i dlatego nie ma żadnej sceny...

 

Dzisiaj po pracy to sprawdzę..

 

Tylko teraz i tak jest lipa bo w prawych drzwiach po awari SW6 wsadziłem Morel Maximo Ultra.. a to głośnik ze 2 półki niższy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak strojenie jest skopane to w ogóle nie zagra system. Jak masz drugi woofer z maximo to daj drugi też tymczasowo. Żeby był jeden zestaw. Maximo Ultra na pewno słabszy, ale i tak powinien zagrać lepiej niż jakieś seryjne BOSE :) Weź pod uwagę że w radiu też masz dużo ustawień. Trzeba by wszystko zacząć od nowa. Wyzerować eq, loud itp. Na zwrotnicy dać tweetery na 0db na początek. Zbocza mogą być ale możesz też spróbować 12db wszędzie

 

Filtry na wzmaku wyłącz całkowicie. Ustaw gain miernikiem według poradnika z forum. Później ustawiasz filtry. Polecam jednak na radiu to zrobić bo wygodniej

Woofer HPF na 50Hz/18db

Sub LPF na 40Hz/12db

Sprawdź fazę suba jak gra lepiej

 

Na koniec ustaw czasówki. Możesz zmierzyć odległość do każdego głośnika i wbić to w radiu. Pod tym względem Kenwood ma fajne ustawienia. No i mówisz że basu jest za dużo to może mocno ścisz suba bo on wszystko pewnie zagłusza :)

 

Nie będzie idealnie ale jest to już jakiś punkt wyjścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie. Basu nie jest za dużo ;)

Pisząc o bardzo mocnym basie w drzwiach miałem na myśli że akurat jest tylko to, tak jak być powinno ;)

Bas jest głęboki, czysty, te morele schodzą naprawdę nisko jak subwoofer ;) Ogólnie to wooferki przekozackie pod względem niskich tonów..

 

Jak strojenie jest skopane to w ogóle nie zagra system. Jak masz drugi woofer z maximo to daj drugi też tymczasowo. Żeby był jeden zestaw. Maximo Ultra na pewno słabszy, ale i tak powinien zagrać lepiej niż jakieś seryjne BOSE :) Weź pod uwagę że w radiu też masz dużo ustawień. Trzeba by wszystko zacząć od nowa. Wyzerować eq, loud itp. Na zwrotnicy dać tweetery na 0db na początek. Zbocza mogą być ale możesz też spróbować 12db wszędzie

 

Filtry na wzmaku wyłącz całkowicie. Ustaw gain miernikiem według poradnika z forum. Później ustawiasz filtry. Polecam jednak na radiu to zrobić bo wygodniej

Woofer HPF na 50Hz/18db

Sub LPF na 40Hz/12db

Sprawdź fazę suba jak gra lepiej

 

Na koniec ustaw czasówki. Możesz zmierzyć odległość do każdego głośnika i wbić to w radiu. Pod tym względem Kenwood ma fajne ustawienia. No i mówisz że basu jest za dużo to może mocno ścisz suba bo on wszystko pewnie zagłusza :)

 

Nie będzie idealnie ale jest to już jakiś punkt wyjścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...