Skocz do zawartości

Dobór suba do wzmacniacza


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od ostatnich kilku dni przeszukuje internet w celu dopasowania subwoofera do swojej Insigni (przedlift 2012r, android 10,4"). W kwestii wzmacniacza postawię raczej na Rodek R2100A lub Rodek R4100A (wszystko kwestia dopasowania teraz subwoofera/-ów).

 

Mianowicie mam dylemat. Jeżeli chodzi o głośnik to póki co stawiam na markę Excursion. Póki co mam 2 pomysły:

 

a) 2x SHX-8S4/SHX-8D4 (głośnik 8") i umieszczenie ich w skrzyni 2x30L.

 

b) 1x SHX-10S4/SJX-10D4 (głośnik 10") i umieszczenie go w skrzyni 1x30L.

 

Teraz moje pytania:

1. Co według Was może bardziej "kopać"? Głównie słucham Trapu albo Hardstyle. Na inne propozycje głośników jestem otwarty :)

2. Nie do końca rozumiem pojęcia jedno/dwu cewkowy głośnik. Może mi ktoś to jakoś rozsądnie opisać, ewentualnie wskazać artykuł gdzie jest to wyjaśnione? Ewentualnie jak to się przekłada na podłączenie do Rodek R2100A/R4100A w zależności od wyboru subwoofera/-ów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyt. 1

wersja SHX nie schodzi tak nisko jak stara wersja SH.

Stawiam na 1 x 10 cali.

 

Dwucewkowe pozwalają na bardziej elastyczny wybór impedancji, którą dobieramy do możliwości danego wzmaka.

Monobloki (większość) pracują z obciążeniem impedancją 1, 2 i 4 Ohm

Dwu kanałówki (większość) z 4 Ohm w mostku.

Teraz sobie przypomnij jaka będzie wynikowa impedancja głośnika dwucewkowego przy połączeniu cewek szeregowo lub równolegle o impedancji 2x2 lub 2x4 Ohm.

Takich możliwości kombinacji połączeń nie ma wersja jednocewkowa np. 4 Ohm.

Z zasady kupujemy taką wersję suba, aby max. wykorzystać możliwości jego samego jak i wzmaka.

Pomijam opcje, które zadość uczynią innym zamysłom konkretnego systemu nastawionego nie na opcje wszystko na max. ... a jakość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagra.

Jednak będziesz musiał tego konkretnego suba zasilić z mono w granicach 600W/1 ohm. Wtedy suba spinasz równolegle.

A dla Rodka ma być spięty szeregowo w 4 ohm.

Manual Rodka:

https://www.manualslib.com/manual/1109065/Rodek-R2100a.html?page=29#manual

lub wersja "A2":

Na tej stronce możesz zobaczyć jak spinać suba dwu cewkowego:
lub:
i wiele, wiele innych stronek :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...