Skocz do zawartości

Wzmacniacz 2 w 1. Skrzynia plus 2 mniejsze suby


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem świeży więc liczę na wyrozumiałość. Zarejestrowałem się bo zaczynam/kontynuuję swoją przygodę z car audio. 

No więc obecnie działam z BMW E60. Oryginalnie mój egzemplarz audio ma strasznie biedne. Nie ma w ogóle wzmacniacza a głośniki bezpośrednio zasila jednostka CCC. Subów pod fotelami praktycznie nie było słychać a całość przypominała dźwiękiem muzykę z walkmana. Kto miał do czynienia z E60tką wie co mam na myśli.

No więc tak. Poczyniłem pewne dość radykalne kroki-przeciąłem kable od subów pod fotelami i wyprowadziłem z nich sygnał do bagażnika, jednocześnie ciągnąc nowe grubsze przewody na zasilenie nowych subków ze wzmacniacza dołożonego w bagażnik. Kupiłem głośniki niskotonowe z portalu aukcyjnego za 35pln sztuka i wmontowałem je zamiast głośników ori-ale nie koszem w górę, jak jest to oryginalnie montowane tylko normalnie wpuściłem magnesem w dół. Zakup takich a nie innych głośników nie był podyktowany oszczędnością a jedynie wymiarami-dobre niskotonowe głośniki są za wysokie a te wchodzą "na styk". W bagażnik wsadziłem wzmacniacz 500W- nie pamiętam firmy, coś z dużym X na środku, ale nie jest to Xplod. Podłączyłem pod dwa kanały wzmacniacza głośniki pod fotelami i z mostu każdego z nich zasiliłem skrzynkę basową z potężnym głośnikiem niewiadomego pochodzenia. 

Skrzynka ma ze 15 lat i kupiłem ją wraz z samochodem więc nie znam jej parametrów bo w międzyczasie wzmacniacz był wymieniany kilka razy a na samym głośniku nie ma jakichkolwiek oznaczeń.

Całość gra powiedziałbym zadowalająco ale jest jedno "ale.. heh 

Po jakichś 20-30 minutach grania-z normalną głośnością i basem na pół gwizdka-nie na full wzmacniacz staje dęba na kilka minut. 

Jaki wzmak polecą mi tu spece pod tak nietypową zabudowę? Nie słyszałem jeszcze o zasileniu głośników i skrzyni z jednego wzmacniacza. Jest to realne? Czy lepiej wstawić 2 mniejsze wzmacniacze?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwyczajna 4 kanałówka, czyli 2 kanały pracujące w stereo + 2 następne zmostkowane zasilające subwoofer. Trzeba by wiedzieć, co to za głośnik jest w bagażniku i jaką ma impedancję. Budżet na wzmacniacz to ? Skąd wziąłeś sygnał do wzmacniacza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo :rotfl: Zamiast głośnika podłączone wtyki i to ma być sygnał na wzmacniacz ?  :mur1: Wiesz jakie napięcie idzie zazwyczaj w przewodach sygnałowych, a jakie w głośnikowych ? Po co ktoś wymyślił konwerter, lub wzmacniacze z gotowym wyjściem Hi Input ? Zanim to zrobiłeś, trzeba było poczytać, teraz to zrób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie to: jaki masz dokładnie model wzmaka i jakie impedancje obsługuje, bo przy twoim podłączeniu ( o ile dobrze zrozumiałem ) to obciążasz go równolegle dwoma głośnikami "Podłączyłem pod dwa kanały wzmacniacza głośniki pod fotelami i z mostu każdego z nich zasiliłem skrzynkę basową z potężnym głośnikiem niewiadomego pochodzenia.". Jest to dozwolone, ale tylko przy wzmakach stabilnych przy 2 lub 1 Ohm; moim zdaniem wzmak się zwyczajnie przegrzewa. I pomijam tu całkowicie tą mega rzeźbę z dolutowanymi RCA, która może uszkodzić nie tylko wzmacniacz, ale także radio. Myślę, że działa to tylko dlatego, że akurat trafiłeś na wzmak z izolowaną masą na wejściach ( możliwe nawet, że z opcją wejścia Hi-input )... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie to: jaki masz dokładnie model wzmaka i jakie impedancje obsługuje, bo przy twoim podłączeniu ( o ile dobrze zrozumiałem ) to obciążasz go równolegle dwoma głośnikami "Podłączyłem pod dwa kanały wzmacniacza głośniki pod fotelami i z mostu każdego z nich zasiliłem skrzynkę basową z potężnym głośnikiem niewiadomego pochodzenia.". Jest to dozwolone, ale tylko przy wzmakach stabilnych przy 2 lub 1 Ohm; moim zdaniem wzmak się zwyczajnie przegrzewa. I pomijam tu całkowicie tą mega rzeźbę z dolutowanymi RCA, która może uszkodzić nie tylko wzmacniacz, ale także radio. Myślę, że działa to tylko dlatego, że akurat trafiłeś na wzmak z izolowaną masą na wejściach ( możliwe nawet, że z opcją wejścia Hi-input )... 

Masz rację. Poprzedni wzmacniacz-Xplod-od razu palił kontrolkę przegrzania i nawet nie startował. Uznałem że jest w nim coś uszkodzone więc podpiąłem drugi i ten działa..ale grzeje się. Zauważyłem jeszcze że jak mocno podkręcę wzmacniacz to strasznie zniekształca dźwięk, pomimo tego że jest słabszy niż głośnik. To pewnie wina braku konwertera. Podłączę go, zwłaszcza że i tak mam go już kupione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuning Power - wg netu ten wzmak ma bezpiecznik 1x20A czyli nie liczyłbym na więcej niż 2 x 50-60W mocy wyjściowej. W mostku może chodzić na 4 ohm. Jeśli twój sub jest 4 ohm to dodatkowe głośniki pod siedzeniem przeciążają wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...