Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić filtr górnoprzepustowy - subsoniczny?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam subwoofer STX W.25.400.2x2.MC (30L@35Hz) oraz wzmacniacz Rodek R2200N. Chcę wykorzystać wbudowany filtr górnoprzepustowy w roli filtra subsonicznego. Problem polega na tym, że filtr ten regulowany jest w zakresie 10-400 Hz czyli spory zakres na małym potencjometrze. Przeszukując forum znalazłem jedynie odpowiedzi w rodzaju "ustaw filtr na tyle i tyle Hz". Świetnie, ale skąd mam wiedzieć na ile w danym położeniu potencjometru jest ustawiony filtr? Jak to zmierzyć? Chodzi mi o to czy można to ustawić podobną metodą jak ustawia się gain przy pomocy multimetru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj program Audacity.

Ma wbudowany generator, gdzie możesz ustawić dowolną częstotliwość w zakresie słyszalnym przez nasze ucho.

Jest widoczny na głównej belce ustawień - Generowanie Tonu.

Ustaw porzadaną przez Ciebie częstotliwość i odpal ją zielonym trójkątem - możesz posłuchać.

Będziesz mógł ją nagrać do pliku - czerwony przycisk.

A następnie eksportować do pliku WAV, MP3 lub OGG.

Gotowy i zapisany plik możesz wrzucić do pendriva lub nagrać na płytę CD.

A jak masz lapka, to z lapka odpal sygnał z odpowiednią częstotliwością i daj go na AUX radia i pobaw się w ustawianie.

Ustaw sobie jakieś napięcie tak jakbyś chciał ustawiać gain, np. jakieś równe, dajmy na to 3V (poziom ustawiaj za pomocą volume radia, gain'a nie ruszaj) i regulując potencjometrem częstotliwości we wzmaku obserwuj moment kiedy napięcie zacznie spadać.

Teoretycznie powinieneś mieć spadek o 3 dB i wtedy będziesz miał częstotliwość cięcia.

Tylko sprawdź o ile spadnie napięcie przy 3dB... bo to nie to samo, co np. SPL czy moc :)

PS.

-3dB wynosi 0.7 wartości sygnału przepustowego.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...