Skocz do zawartości

Hmm podwieszony temat a ma bledy? Przekroj kabla


boloo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na forum jest temat w ktorym mozemy znalesc taki zapis

 

"Mamy kabel w dłoni. Obdzieramy izolację i zostawiamy samą żyłę.

Mierzymy średnicę.

Średnica to nic innego jak dwa promienie ®

Wzór na pole okręgu to ΠR² gdzie Π=3.14

Oczywiście wszystkie wymiary należy badać/przeliczać na mm by później otrzymać przekrój kabla w mm²

Np. Mam kabel który bez izolacji ma średnicę 8mm

R=4mm więc podstawiając do wzorku otrzymujemy 3.14*4*4≈50mm²

Tak otrzymaliśmy przekrój naszego kabla :)

"

 

wiec moj brat jest inzynierem w zakladzie produkujacym kable i ze tak powiem wysmial ta metode:) z tych obliczen wynika ze moj kablem o srednicy 7,4mm ma ponad 42mm^ jednak kabel sam w sobie sklada sie z (akurat moj z 200 drucikow o srednicy 0,4mm) wiec faktyczna srednica kabla to dokladnie 25,1mm^(kabel to nie jest pret ). Wydaje mi ze ten cytacik jest blady.

 

No i teraz jestem w kropce:)

A mianowicie dane w tablekach ktore podaja tam zawieraja rzeczywista srednice kabla? Czy to srednice liczoną tym sposobem?

 

swoja droga jak sie nazywaja te koncowki do obrobienia kabli? moglby ktos poslac jakies linki bo nie umiem znalesc na razie:)

 

Pozdrawiam

 

[ Dodano: 2009-08-07, 01:10 ]

i co nikt nie wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem Ci, że z góy było wiadomo, ze bierzemy jedną zylke i mierzymy jej srednice a nastepnie mnozy sie przez ich ilosc wczesniej obliczony przekroj tejze jednej zylki. Nie trzeba miec brata inż. żeby to dostrzec, a wystarczy myśleć logicznie :) . Co do danych w tabelkach to nie chce mi sie tego weryfikować, ale sam to mozesz sprawdzic, wystarczy tylko chcieć, a nie czekać aż ktoś za Ciebie odwali robote :/ .

 

To brat inż. Ci nie powiedział, nie pytales go o te zakonczenia przewodów - koncowki ?

To sie nazywa potocznie: oczka na xx przewód, gdzie xx to jego przekroj poprzeczny wyrażony w mm2. Obowiązują jeszcze takie nazwy jak konektorek oczkowy. A wszystko znjadziesz w 5min na allegro.pl przy piwku z czystą samodzielną przyjemnością http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://strefacaraudio.pl/forum/topics5/jak...czyc-vt5935.htm

Pisałem o tym niedawno

Przewód składa się z drucików, nawet jak je ściśniesz to pozostaje między nimi trochę pustej przestrzeni.

Jeśli druciki nie są cieńkie jak włos to zmierz suwmiarką średnicę jednego drucika, oblicz pole przekroju, policz ile jest drucików...

 

No i teraz jestem w kropce:)

A mianowicie dane w tablekach ktore podaja tam zawieraja rzeczywista srednice kabla? Czy to srednice liczoną tym sposobem?

Te tabele to nie wiadomo czy są w jakikolwiek sposób znormalizowane, robione z niewiadomo jakimi założeniami.

W aucie mamy prąd stały, nie ma w.cz. więc można śmiało przyjąć równomierny przepływ prądu w przewodniku. W prosty sposób możesz sobie obliczyć spadek napięcia przy mocy zmanionowej czy też moc chwilową, moc traconą na przewodzie, dopuszczalnej mocy ciągłej raczej nie policzysz bo to zależy od chłodzenia przewodu i izolacji, ograniczenia stanowi też sam akumulator i alternator ale do amatorskich celów wystarczy policzyć sobie spadki napięć (im mniejsze tym lepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoja droga jak sie nazywaja te koncowki do obrobienia kabli? moglby ktos poslac jakies linki bo nie umiem znalesc na razie:)

z końcówką do "obrobienia" kabla jeszcze sie nie spotkałem, a brat powienien ci powiedziec ze to są końcówki do ZAROBIENIA kabla/przewodu

To sie nazywa potocznie: oczka na xx przewód, gdzie xx to jego przekroj poprzeczny wyrażony w mm2

dokładnie

 

a do OBRABIANIA kabla/ przewodu (usuwania izolacji) służą tzw stpery (przynajmniej u nas tak to sie nazywa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem Ci, że z góy było wiadomo, ze bierzemy jedną zylke i mierzymy jej srednice a nastepnie mnozy sie przez ich ilosc wczesniej obliczony przekroj tejze jednej zylki. Nie trzeba miec brata inż. żeby to dostrzec, a wystarczy myśleć logicznie :) . Co do danych w tabelkach to nie chce mi sie tego weryfikować, ale sam to mozesz sprawdzic, wystarczy tylko chcieć, a nie czekać aż ktoś za Ciebie odwali robote :) .

po prostu myslalem ze juz to ktos weryfikowal mam kupe roboty teraz i nie mam czasu:) a jako ze to nie forum elektrody oczeikwalem odpowiedzi:)

 

To brat inż. Ci nie powiedział, nie pytales go o te zakonczenia przewodów - koncowki ?

To sie nazywa potocznie: oczka na xx przewód, gdzie xx to jego przekroj poprzeczny wyrażony w mm2. Obowiązują jeszcze takie nazwy jak konektorek oczkowy. A wszystko znjadziesz w 5min na allegro.pl przy piwku z czystą samodzielną przyjemnością http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif .

Jak widac sie nie pytalem:) Takze myslalem ze ktos niejednokrotnie cos takiego kupowal i mi po prostu pokaze :wstyd: Bo sam nie moglem dojsc jak to sie moze nazywac. Dlatego tego na allegro nie umialem znalesc:) a jak znajdywalem cos podobnego to o bardzooo malej srednicy

Ale dzieki za odpowiedz i podanie nazwy . Swoja droga nie zmienia to faktu ze w podwieszonym temacie jest blad.

 

z końcówką do "obrobienia" kabla jeszcze sie nie spotkałem, a brat powienien ci powiedziec ze to są końcówki do ZAROBIENIA kabla/przewodu

jak juz pisalem brata sie o wszytsko nie pytalem tylko o ten przekroj http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif Nie wiem skad mi sie wzielo te "obrobienie" kabla ale tak szukalem tych koncowek i nie umialem znalesc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by bylo jakby wszystko wszyscy za wszystkich robili :) . Na elce są ludzie żli i dobrzy. Chyba jak wszedzie.

 

No to teraz już wiesz co i jak. Mozesz nawet pokusic sie o przeliczenie tabelki jeszcze raz celem poprawnienia błędu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...