Skocz do zawartości

BR a szykość głośnika...


Rafal__K
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie...

Mam takie pytanko...

Czy wymiary portu BR mają wpływ na szybkość głośnika??

Mam Lanzara MAX12 w skrzyni BR...

Podobno miał być szybki a w techno strzasznie muli...

Gdzieś wyczytałem że BR powinien być fi10cm i długości 27cm...

Prawda to czy nie??

Na forum jakoś nie moge nigdzie znaleść odpowiednich wymiarów pod ten głośnik...

Poradzicie coś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swoje dwa w skrzyni ok. 110 litrów :hyhy: z takim samym portem jak Ty: długość i szerokość, ale mnie chodziło o jak najniższe zejście, czyt. do muzyki typu Rap i HH. Tak jak pisze Rzeźnik skróć długość portu wtedy będzie lepiej. Tak na marginesie to ten głośnik nie jest szybki, nie wiem kto Ci takich bzdur naopowiadał :zdegustowany:. Max jest dobry po to, żeby zestroić go nisko i robić rozpie...... w aucie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie to wyczytałeś??

 

Ano wyczytałem to na elektrodzie...

Pisali że z powodzeniem ten głośnik nadaje sie do techno itp...

 

W jakiej pojemnosci go masz bo to co podales nic nie mowi.

 

Pojemność ciężko dokładnie określić, bo skrzynia jest częściowo zrobiona z żywicy...

Ale szacowany litraż to 50-55l I tak była robiona...

 

ja miałem swojego w skrzynce ok 50l i taki port byl dobry

 

[ Dodano: 2009-08-05, 18:30 ]

zawsze możesz go skrócić wtedy zwiekszy sie strojenie i mozliwe ze poczujesz poprawe, a dorobic troche portu z kibel rurki nie problem pozniej

 

Ja mam swoje dwa w skrzyni ok. 110 litrów :) z takim samym portem jak Ty: długość i szerokość, ale mnie chodziło o jak najniższe zejście, czyt. do muzyki typu Rap i HH. Tak jak pisze Rzeźnik skróć długość portu wtedy będzie lepiej. Tak na marginesie to ten głośnik nie jest szybki, nie wiem kto Ci takich bzdur naopowiadał :przestraszony:. Max jest dobry po to, żeby zestroić go nisko i robić rozpie...... w aucie :)

 

Bede dzisiaj coś kombinował z tym strojeniem...

Wyczytałem gdzieś na forum elektrody że BR powinien być fi10x40cm...

Dlatego myślałem żeby zrobić dłuższy, ale skoro mówicie żeby obciąć to tak zrobie..

Więc już sam niewiem...

Mam kawałki takich PCVek w domu więc bede dzisiaj testował troche...

Dla testu zaślepie też całkowicie BR, zobaczymy jak wtedy zagra...

 

Później napisze co z tego wyszło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie popatrzcie sobie na parametry Lanzara Max.. Widac na nim wyraznie ze niskich tonów to on poprostu nie wyrabia. Jego sie czuje dopiero od 40hz wzwyz.

45hz-50hz dopiero zaczyna byc mocniej słyszalny, wtedy tez mozna sobie dac podbicie na wzmaku ktore srednio maja w okolicach 50hz.. Dajac mu 40cm port obnizasz rezonanas na okolo 33hz a ten glosnik słabo pracuje w takiej czestotliwosci. Puknij go na 40hz z długoscia rury 20cm i bedzie grał inaczej.

A jak lubisz zabawe-wpakuj rure 40cm,i tnij po 1cm az ci sie spodoba w koncu muzyka. Jak widzisz ze juz przesadziles troszke-wpakuj rure i zostaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wyczytałem to na elektrodzie...

Pisali że z powodzeniem ten głośnik nadaje sie do techno itp...

Ano pewnie ktos czytał którys z numerów GT gdzie opisywano tego suba ze jest szybki... Typowe powielanie zasłyszanych bzdur... Nie zdziwiłby sie gdybys na elce wyczytal ze to dobra opcja dla szybkiego bitu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano pewnie ktos czytał którys z numerów GT gdzie opisywano tego suba ze jest szybki... Typowe powielanie zasłyszanych bzdur... Nie zdziwiłby sie gdybys na elce wyczytal ze to dobra opcja dla szybkiego bitu...

 

Już często widziałem na różnych forach, że tyle ile wypowiedzi tyle różnych wersji na ten sam temat...

Napisali tylko że spokojnie nadaje sie do techno...

 

Teraz tak myśle czy nie wymienić go na jakieś 2x10"

 

A wracając do tematu... Wczoraj zmieniłem BR na 20cm i różnica jest...

Jakby lepiej...

Teraz musze potestować ustawienia wzmacniacza i dobrać jakiś kompromis, żeby optymalnie grał przy różnej muzyce...

Ale jak odpaliłem wczoraj Metallice, to szok... Tak muli ten głośnik że aż mi sie niedobrze zrobiło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano pewnie ktos czytał którys z numerów GT gdzie opisywano tego suba ze jest szybki... Typowe powielanie zasłyszanych bzdur... Nie zdziwiłby sie gdybys na elce wyczytal ze to dobra opcja dla szybkiego bitu...

 

Już często widziałem na różnych forach' date=' że tyle ile wypowiedzi tyle różnych wersji na ten sam temat...

Napisali tylko że spokojnie nadaje sie do techno...

 

Teraz tak myśle czy nie wymienić go na jakieś 2x10"

 

A wracając do tematu... Wczoraj zmieniłem BR na 20cm i różnica jest...

Jakby lepiej...

Teraz musze potestować ustawienia wzmacniacza i dobrać jakiś kompromis, żeby optymalnie grał przy różnej muzyce...

Ale jak odpaliłem wczoraj Metallice, to szok... Tak muli ten głośnik że aż mi sie niedobrze zrobiło...[/quote']

 

Weź spróbuj go wrzucić w skrzynie ok. 50l netto, dać mu port 10cm szerokości i 20cm długości wtedy tak jak napisałeś zagra lepiej w techno, itp. Jak skrócić jeszcze port to i z Metallicą da sobie radę - chociaż ręki obciąć za to sobie nie dam, bo go tak nie testowałem :). Ja mam swoje dwa w skrzyni 110l netto, port: 10cm x 27cm i w wolnych bitach gra zajebiście ( powiedzmy, jak na ten sub ), ale i przy metalu czy techno nie narzekam na jakość bassu, może dlatego, że mam dwa 12" suby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale i przy metalu czy techno nie narzekam na jakość bassu, może dlatego, że mam dwa 12" suby
bo nie miałes okazji słyszec duzego suba ktory gra szybko i wydaje Ci sie ze daje rade... G...tam daje rade zamula a2x12 tym bardziej...

 

Osobiscie jestem w trakcie wozenia sie z helonem, naczytalem sie troszke o tych subach, pisali nawet ze potrafi "zagrac"- czasami... Ale tak jak zreszta tez Cursor wczoraj zauwazyl, "gra" na powyciszanych podbiciach itp. ale tylko dlatego ze przod tez gra u mnie calkiem niezlym basem i on włsanie paradoksalnie uzupełnia suba...

Tego typu pompy nie sa stworzone do szybkich bitów i wmawianie sobie na siłe ze jest inaczej jest nienormalne.

Wiedzialem co kupuje biorac suba spl'owego ale ładowanie go do jakiejs przymalej obudowy zeby posluchac czasem szybszego bitu mija sie z celem po prostu.

Kombinowanie z malymi obudowami to półsrodki niczemu nie słuzace. To tak jakbys kupił fure z turbo i jezdził do 1,5k rpm, nigdy nie dowiadujac sie po co producent tam to turbo umiescił...

Jesli masz pompe to zrób z tej pompy uzytek , a jesli nie podoba Ci sie jej brzmienie to po prostu zmien ja na cos co Ci bedzie odpowiadac...

Panowie trzeba testowac, zmieniac i bawic sie aby znalezc cos pod siebie(co ja gadam przeciez to nie mozliwe na dluzsza mete :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie jestem w trakcie wozenia sie z helonem, naczytalem sie troszke o tych subach, pisali nawet ze potrafi "zagrac"- czasami... Ale tak jak zreszta tez Cursor wczoraj zauwazyl, "gra" na powyciszanych podbiciach itp. ale tylko dlatego ze przod tez gra u mnie calkiem niezlym basem i on włsanie paradoksalnie uzupełnia suba...

Tego typu pompy nie sa stworzone do szybkich bitów i wmawianie sobie na siłe ze jest inaczej jest nienormalne.

Wiedzialem co kupuje biorac suba spl'owego ale ładowanie go do jakiejs przymalej obudowy zeby posluchac czasem szybszego bitu mija sie z celem po prostu.

Kombinowanie z malymi obudowami to półsrodki niczemu nie słuzace. To tak jakbys kupił fure z turbo i jezdził do 1,5k rpm, nigdy nie dowiadujac sie po co producent tam to turbo umiescił...

Jesli masz pompe to zrób z tej pompy uzytek , a jesli nie podoba Ci sie jej brzmienie to po prostu zmien ja na cos co Ci bedzie odpowiadac...

Panowie trzeba testowac, zmieniac i bawic sie aby znalezc cos pod siebie(co ja gadam przeciez to nie mozliwe na dluzsza mete ).

Spróbuj tunele zestroić tak jak producent zaleca, a nie tak jak masz teraz(30hz) to pewnie i zagra dosyć szybko, a i większego ciśnienia narobi. Aktualnie to masz sub do słuchania infradźwięków, tyle tylko, że w normalnej muzyce poniżej 30hz nic się nie dzieje, a nie przypominam sobie, żebyś słuchał koncertów organowych :)

 

Helon to nie jest sub pokroju mojego no-name, gdzie w skrzyni 35l strojonej na 35hz on praktycznie nie przeciąga, nadąża za każdym bitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia ma ok 50-55 litrów... Bede musiał coś wykminić z wygłuszeniem... Może to troche pomoże...

A ta przy okazji...

Jakim inny głośnikiem można by zastąpić tego Lanzara??

Tak w granicach 200-250zł (nowy), żeby nadawał sie do szybkiej muzyki (techno a czasem Metallica)

Może lepsze by było jakieś 10"??

Wzamak mam P. py-2h30r (okazyjnie kupiłem go dużo taniej, więc niechciał bym go zmieniać)

Tyle że ja mam sedana (Vectra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee nee strace na zejsciu, nie chce i tak jest za słabe, ale to nie moj temat, wrzuce do siebie foty i opisik to podywagujemy... :)

Po dzisiejszym twoim telefonie napiszę tylko jedno "a nie mówiłem" :zly:

Resztą pochwal się sam http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też macrom m3w124, ale na ten temat się nie wypowiadam, bo nie miałem z nim do czynienia.

Bardzo fajny głośniczek do kulturalnego grania :zly: Ponieważ ja jestem zwolennikiem skrzynek zamkniętych tak więc i w takiej był u mnie odsłuchany Jak na 12" jest to bardzo szybki subwoofer ale gdy trzeba to i nie źle potrafi zatrząść autem. w skrzynce zamkniętej bez problemu przyjmuje z zeusa 4404 300W z mostka :)

Myślę że jest to dość dobra alternatywa dla tak niedawno jeszcze polecanego XPRESS 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też macrom m3w124, ale na ten temat się nie wypowiadam, bo nie miałem z nim do czynienia.

Bardzo fajny głośniczek do kulturalnego grania :przestraszony: Ponieważ ja jestem zwolennikiem skrzynek zamkniętych tak więc i w takiej był u mnie odsłuchany :/ Jak na 12" jest to bardzo szybki subwoofer ale gdy trzeba to i nie źle potrafi zatrząść autem. w skrzynce zamkniętej bez problemu przyjmuje z zeusa 4404 300W z mostka :)

Myślę że jest to dość dobra alternatywa dla tak niedawno jeszcze polecanego XPRESS 12.

 

Faktycznie ten Macrom "daje radę" - odsłuchiwaliśmy go w skrzynce zamkniej z maxtz u mnie w autku pod Glowem (220W RMS), grał też pod Zeusem (300W RMS) i nieźle się spisywał http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, dokładnie... Helon we wstepnej fazie produkcji w 65l netto i 30hz schodził zdrowo ale o graniu nie było mowy... Niczego nie dało sie słuchac , nie grał, tylko i wyłacznie łoił, nawet boshmann ALX czy LTC costam to były demony szybkosci... Naprawde mocno sie na nim zawiodłem bo jednak sadziłem ze da rade cos "odtworzyc" a tu kupsko...

Wiedziałem ze tak zostać nie moze... Dzis skoro tylko pojawiła sie wolna chwila helona na wierzch i skracanie tuneli w miare mozliwosci.... Po odsłuchaniu tego na 38hz (buda zwiekszyła V o ok 2-3l) , gały na wierzch...

Szczerze mówiac pierwszy raz tak ewidentnie słysze róznice w strojeniu i poprawe szybkosci w budzie BR.

To ze wczesniej juz odkryłem ze RE re10 w br jest wiele szybszy nizeli z "wiekszym closed" pomijam bo tam były rózne budy, ale tu ewidentnie roznica szybkosci powala...

Przedtem nawet techno nie brzmiało jak brzmiec miało, bo jedyne co dało sie odczuc to "trzesienie ziemii".

Sądze ze dla wiekszosci szybkosci wystarczy jak na suba SPL'owego, skoro mi mulenie nawet w utworach Kazika Staszewskiego nie przeszkadza nadto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem "okazję" tak na szybko osłuchać tego macroma w norauto w zamkniętej skrzyni("na oko" wyglądało to na 35l closed, wolałem nie pytać, bo koleś niezbyt kumaty).

Grało to rzeczywiście całkiem przyzwoicie.

 

Maxtz bawiłeś się może z najmniejszymi zalecanymi obudowami do tego głośnika(24l closed i 26l br)? Zastanawiam się nad taką, bo kumpel chce jakiś tani sub zabudować w boczek bagaja w golfie III(skrzynka magnata zajmuje za dużo miejsca, a hałasu za wiele z tego nie ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem "okazję" tak na szybko osłuchać tego macroma w norauto w zamkniętej skrzyni("na oko" wyglądało to na 35l closed, wolałem nie pytać, bo koleś niezbyt kumaty).

Grało to rzeczywiście całkiem przyzwoicie.

 

Maxtz bawiłeś się może z najmniejszymi zalecanymi obudowami do tego głośnika(24l closed i 26l br)? Zastanawiam się nad taką, bo kumpel chce jakiś tani sub zabudować w boczek bagaja w golfie III(skrzynka magnata zajmuje za dużo miejsca, a hałasu za wiele z tego nie ma).

 

cursor - odsłuchiwaliśmy z maxtz bodajże 25cm-ego Macroma w skrzyni bass-reflex - wydaje mi się, że to ta sama seria co 30cm - tyle że inna obudowa.

 

Nie znam litrażu tej skrzynki ale pod Glowem u mnie w autku (Vectra B SEDAN) - bez rewelacji było Ale to jednak sedan - a jak wiadomo tu potrzeba troszkę RMS-ów co by trochę budą ruszyło (zarówno dla wzmaka jak i głośnika oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxtz bawiłeś się może z najmniejszymi zalecanymi obudowami do tego głośnika(24l closed i 26l br)?

Niestety nie eksperymentowałem z tym głośnikiem odsłuchiwany był tylko w oryginalnej skrzynce macroma, która ma około 30L netto (zapewne tą odsłuchiwałeś)

wydaje mi się, że to ta sama seria co 30cm

Dokładnie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...