Skocz do zawartości

Gain -kilka pytań .


LukeX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna zastanawia mnie kilka spraw dotyczących gain'a .U siebie na Helixie skala gain to 6v-0.2v ,Line-Out Level w JVC to 5 V .I tu zaczynają się pytania. Do tej pory uważałem że jak kręcimy gainem od skali mniejszego napięcia do większego to wtedy działa to jak max(np6V)-min(0.2) . i że wyrównując napięcie z radio ze wzmakiem ( w moim przypadku 5v) uzyskamy pracę max dla wzmaka. Ale gdy tak ustawiałem to Helix przy ustawieniu na 5v przy skali 45 na50 sądzę że pracował tak na 50% swoich możliwości. Gdy tylko skręcę gain na mniejsze napięcie (bliżej skali 0.2 na wzmacniaczu) to dopiero Helix zaczyna grać jak należy. I tego nie rozumiem .może wyjaśnienie jest banalne ale jak dla mnie to na razie mało zrozumiała sprawa. I jak dokładnie działa gain ? Może chaotycznie to napisałem ale po sobocie nie jestem w stanie tego opisać bardziej przejrzyście :padam: . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maxtz, ale ja wiem jak ustawić gain z tym problemu nie mam tylko chodziło mi o wytłumaczenie dlaczego tak jest , jak to działa bo to tej pory myślałem że ustawiając gain na większe napięcie to adekwatnie do tego "rośnie" moc wzmacniacza a jest odwrotnie że jak ustawie na 0.2V to to jest max gaina i tego nie rozumiem :padam:

hehepack, może i tak ale w to nie wnikam nawet jakby miał 3v to nie ot o chodzi ,tylko o dlaczego nawet jak wyrównamy napięcia z wyjść to przekręcając gainem na mniejsze napięcie uzyskujemy "większą moc" wzmaka :zly: kurde nie wiem jak bardziej to wytłumaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak

maxtz, ale ja wiem jak ustawić gain

to dlaczego piszesz że

Do tej pory uważałem że jak kręcimy gainem od skali mniejszego napięcia do większego to wtedy działa to jak max(np6V)-min(0.2) . i że wyrównując napięcie z radio ze wzmakiem ( w moim przypadku 5v) uzyskamy pracę max dla wzmaka.

Gain ustawiamy na słuch a nie po przeczytaniu parametrów na wzmacniaczu i radiu :padam:

 

Gain nie jest regulacją wzmocnienia wzmacniacza tylko dopasowaniem sygnału wyjściowego z radia do stopnia wejściowego wzmacniacza aby aby ten nie "łapał zniekształceń"

I tak jeżeli masz ustawione na np. 0,2V to taki możesz teoretycznie podać najmocniejszy sygnał z radia i będzie on powiedzmy przy volume na radiu 10 ponieważ te 5V na wyjści twoje radio ma przy jakiejś tam wartości volume powiedzmy 50 ale zależne też od rdzaju/jakości utworu jak i wszelkich regulacji w radiu.

Tak więc aby ustawić gain na "cyferki" musiał byś najpierw zmierzyć jaką wartość masz na wyjściu radyjka przy odpowiednich ustawieniach.

Trochę zagmatwane ale starałem się jak mogłem naj proścjei

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie, poza tym jesli ustawisz 0,2V na wzmaku a radio np. z RCA 5V przekroczy jakas skale (w tym momencie bedzie to juz zaraz na poczatku) to pozornie bedzie Ci sie wydawalo ze jest ok i wzmak jak i glosniki daja czadu jednak jest to juz kosztem zniekształcen, gdzie niektorzy z "gumowym uchem" tego nie zauwaza a pozornie bedzie im sie wydawalo ze gra glosniej i jest cool.

Wiec dlatego przy "strojeniu na ucho" daje sie radio na jakies 75-80% i kreci gain'em zeby sprobowac wychwycic przesteryi wtedy troche z gainem cofnac sie, poza tym trzeba jeszcze zgrac przod z tylem (czyt. subem) i czasami gain odpowiedzialny za przod jeszcze sie zmniejsza zeby sub tez uzupelnial swoim pasmem gre ale na tyle zeby nie byl lokalizowany w bagaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy tylko skręcę gain na mniejsze napięcie (bliżej skali 0.2 na wzmacniaczu) to dopiero Helix zaczyna grać jak należy.

Bo masz wtedy wieksza czulosc wejscia, mniejsze napiecie potrzebne jest zeby uzyskac pelna moc.

 

5V to wartosc maksymalna jaka moze wygenerowac przedwzmacniacz czyli w tym wypadku radio.To jakie napiecie jest w danym momecie zalezy od polozenia potencjometru, od tego czego w danym momecie sluchasz, od tego jak glosno dany kawalek zostal nagarany itp.Poprostu sygnal na wyjsciu zmienia sie tak samo jak napiecie na wyjsciu wzmcniacza.

 

poza tym jesli ustawisz 0,2V na wzmaku a radio np. z RCA 5V przekroczy jakas skale (w tym momencie bedzie to juz zaraz na poczatku) to pozornie bedzie Ci sie wydawalo ze jest ok i wzmak jak i glosniki daja czadu jednak jest to juz kosztem zniekształcen, gdzie niektorzy z "gumowym uchem" tego nie zauwaza a pozornie bedzie im sie wydawalo ze gra glosniej i jest cool.

Nie prawda,wszystko bedzie ok do puki sie nie przesteruje wzmacniacza co moze sie rowniez zdazyc w przypadku kiedy ustawiny mala czulosc ale kawalek bedzie glosno nagarany + dodamy rozne podbicia itp.Roznica taka ze skala bedzie sie 'konczyc' wczesniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda, prawda, tylko to dokladniej rozwinales, o to mi chodzilo, rozne rzeczy maja wplyw na przester, plyta nagrana glosniej, podbicia, itp....., post jest dlatego zeby kazdy mogl od siebie dodac cos a inny uzupełnic. Ja sie nie zgodze z tym ze to co napisałem a ty skomentowałes, ze jest to nieprawda. Prawda tylko potrzeba bylo to jeszcze uzupełnic o np. info podane przez Ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak

LukeX napisał/a:

maxtz, ale ja wiem jak ustawić gain

 

to dlaczego piszesz że

LukeX napisał/a:

Do tej pory uważałem że jak kręcimy gainem od skali mniejszego napięcia do większego to wtedy działa to jak max(np6V)-min(0.2) . i że wyrównując napięcie z radio ze wzmakiem ( w moim przypadku 5v) uzyskamy pracę max dla wzmaka.

 

Gain ustawiamy na słuch a nie po przeczytaniu parametrów na wzmacniaczu i radiu :zdziwko:

 

Wiem jak ustawić gain tak aby głośnik nie łapał przesterów chodziło mi bardziej o techniczną stronę ustawienia dotyczącą napięcia

 

Ale już mniej więcej wiem co chciałem wiedzieć.

 

Ok dzięki za rozwianie moich wątpliwości :wstyd:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...