Skocz do zawartości

Odwrócenie fazy przy pomocy czasówek? Cięcia, aktywka itd.


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

próbuję stroić Morel Tempo Ultra puszczone w aktywce, sterowane z JVC KD-SHX851. W kolejce czeka Phase Aliante, ale nie mogę od dwóch lat skończyć laminowania obudowy, więc na razie gra tylko przód...

 

Wymieniłem wzmacniacz - poprzednio grał Rodek 4100A, teraz wleciał Xetec Gravity 5G-900, no i wymiótł. To zmotywowało mnie do przyjrzenia się nastawom.

 

Na razie tnę tak:

Tweeter HPF 3.2 kHz 12db/okt

Woofer LPF 2.5kHz 12db/okt HPF 65Hz 12db/okt

 

Czytam że przy cięciu filtrem drugiego rzędu powinienem odwrócić fazę tweetera, ale w sumie powinno się to jakoś dać zrobić przy pomocy czasówek, prawda?

Na razie ustawiłem opóźnienia tak jak wyszło z pomiaru metrówką (w tym radiu ustawia się odległości od słuchacza dla każdego głośnika), ale nie podoba mi się to - dźwięk jest rozlany, brakuej uporzadkowania sceny, słyszę hałas. Zamiast przełączać kabelki we wzmacniaczu wolałbym to pobawić się nastawami z poziomu radia, ale nie bardzo wiem jak to ugryźć - wyczlicyć długość fali dla środka spektrum, przeliczyć na odległość i dodać do zmierzonej? Czy to zły pomysł?

 

A może jeszcze jakoś inaczej się za to zabrać? Na angielskiej wiki piszą że to odwracanie faz przy filtrach 12db/okt nie zawsze jest koniecznie...

 

Będę wdzięczny za każdą sugestię. Jeśli ktoś ma namiar na jakąś dobrą instrukcję jak porządnie wystroić cięcia i opóźnienia to chętnie poczytam, wszystko co do tej pory znalazłem to raczej pojedyncze wypowiedzi, bez szerszego podejścia do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie proponowałbym bardziej rozsunąć pasmo do testów :)

Nie miałem tego tw ale ciąć go na 3.2khz ? niech wypowiedzą się Ci co mieli/słuchali taki tw/zestaw. 

Co do przeciw fazy obracasz raz na wzmaku obydwa tw i tyle, więc nie wiem w czym problem.

Potem sobie nabijasz korekcję na poszczególne głośniki tak by Ci pasowało, nie ma raczej instrukcji jak to zrobić, bo każde auto jest inne, do tego trzeba mieć dobrze ukierunkowane wszystko  :wink2: Trzeba kręcić i słuchać taka moja metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Od siebie proponowałbym bardziej rozsunąć pasmo do testów

W sumie chyba masz rację ;) Thx.

 

 

 


Nie miałem tego tw ale ciąć go na 3.2khz ? niech wypowiedzą się Ci co mieli/słuchali taki tw/zestaw.

W sensie że za wysoko czy za nisko? Producent podaje RF 1.2kHz

 

 

 


Co do przeciw fazy obracasz raz na wzmaku obydwa tw i tyle, więc nie wiem w czym problem.

Chodziło mi o to czy na etapie eksperymentów nie da się tego rozwiązać za pomocą procesora i potem ewentualnie pozamieniać fizycznie. Bo rozumiem że odwrócenie fazy jest potrzebne tylko przy filtrze drugiego rzędu, a przy 1 i 3 (6 i 18 db/okt) fazy zostają, tak?

 

 

 


Trzeba kręcić i słuchać taka moja metoda.

Strasznie dużo zmiennych  - częstotliwości, stromość zboczy, cztery opóźnienia - trochę trudno to ogarnąć.

 

Lepiej stroić na muzyce czy na jakiejś sinusoidze/szumie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź obszerny temat o Morel Tempo i działaniu przy nim aktywnie, tam Mehow obszernie i rzeczowo napisał parę postów.

 

Edit: to zdaje się ten temat

 

http://www.strefacaraudio.pl/topic/47440-jakościowe-granie-co-zamiast-morel-tempo-6/?hl=morel+tempo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź obszerny temat o Morel Tempo i działaniu przy nim aktywnie, tam Mehow obszernie i rzeczowo napisał parę postów.

 

Edit: to zdaje się ten temat

 

http://www.strefacaraudio.pl/topic/47440-jakościowe-granie-co-zamiast-morel-tempo-6/?hl=morel+tempo

 

To są akurat Ultra - z tego co wiem to tweeter schodzi niżej niż w 'normalnych' - ale i tak dzięki, poczytam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ustawiania czasowek na poczatek zabawy mocno przydatne jest slynne nagranie "siedem werbli". Znajduje sie ono na plycie testowej (do sedziowania) IASCA z bodaj 2005r.

 

Jest to nagranie siedmu uderzen w werbel po kolei. Rozlozone sa rowno na calej scenie, od lewej do prawej (4 werbel to srodek). Kapitalna sprawa. Na poczatku, aby bylo latwiej warto zapodac same tweetery i pobawic sie, potem same woofery. Pozniej bawimy sie juz z calym systemem.

 

System oczywiscie stroimy przy (dobrze nam znanej) muzyce, ale nieraz tony testowe sie przydaja. Osobiscie np. sam sie przekonalem o "samochodowym dipie na 500Hz" dzieki plycie testowej wlasnie. Nie slyszalem jeszcze wtedy o takim zjawisku, ani nie mialem zadnego mikrofonu pomiarowego. Wylapac wibracje tapicerek tez jest latwiej zapodajac pojedyncza czestotliwosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...