Skocz do zawartości

Fabryka w C4 - czy się nada do CA?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Czy fabryczne radio (właściwie nawigacja) ze starego Citroena C4 (2005) może służyć za podstawę do dalszej rozbudowy car audio (odseparowane głośniki, jeden lub dwa wzmacniacze, sub)

Fabryczna nawigacja to RT3, mogę zakupić nowsze RT4 - tylko czy jest sens kupować nowsze jeśli nie nada się do rozbudowy..

 

Za przemawia spasowanie - fabryczne, współpraca z monitorem, itp

 

Od człowieka, od którego ewentualnie kupię ten sprzęt, na pytanie o rozbudowę dostałem odpowiedź (i nie wiem czy jest na tak czy na nie...):

 

"Każdy rt4 jest mobilnym komputerem PC, ma procesor jak komputer, ma kartę graficzną nvidii jak komputer, dysk twardy z systemem operacyjnym jak komputer, klawiszowe sterowanie i do tego dodatkowe media jak wbudowany telefon gsm i wbudowana nawigacja, jak widzisz to nie jest sprzęt HIFI (za mało miejsca) tylko coś zupełnie innego.
 

Programowo rt4 obsługuje zewnętrzny wzmacniacz hifi analogowy lub cyfrowy do wyboru, przy analogowym takie ustawienie zmienia sygnał z rt4 na LOV a ten jest obrabiany przez procesor dźwięku wzmacniacza i wysyłany na głośniki (zupełnie inna jakość) w wersji cyfrowej wyłączany jest wbudowany wzmacniacz rt4 i dźwięk realizowany jest przez wzmacniacz zewnętrzny. Ustawienie jaki wzmacniacz podłączyłeś robi się programowo w rt4 urządzeniem diagnostycznym"

 

??

 

Pozdrawiam,

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest to możliwe. Bazując na RT3 , RT4 , RT6 możesz rozbudować system audio o wielokanałowy wzmacniacz , zestaw głośników , subwoofer lub w przyszłości procesor dźwięku . Zachowujesz wszystkie dotychczasowe funkcje fabrycznego systemu. Masz C4 czy C4 Picasso ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam RT6 (czyli nowe wydanie) i niestety nie mogłem słuchać tego radia/cd... :(

Oczywiście jeśli będzie pasował Ci profil brzmienia tego radia - to rozbudowa jest jak najbardziej możliwa.

Tak jak napisałeś - można przeprogramować radio na tryb wyjścia głośnikowego na wyjście liniowe.

 

Natomiast w przyszłości ciężko będzie z tego radia wyjść cyfrą ponieważ nie da się go odpalić

"na stole" bez komputera pokładowego.

 

 

Podobno NG4 fajnie gra, ale to niestety 2din

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie na inny zaprzyjaźnionego forum wyciągali sygnał z RT4 z przed wzmacniacza - dźwięk zmienił się o 180C - ich opinia.

Przerabiałem RT4 pod Helixem DSP do analogu coś tam się poprawiło - przede wszystkim zniknąć szum który jest mocno obecny w tym radiu - ale szafu i tak nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to "kawa na ławę".

 

Mogę kupić zestaw RT4 + monitor za 1400 (na gotowo - z demontażem posiadanego RT3, montażem, wymianą kabli jeśli zajdzie taka potrzeba; dodatkowo montaż w ASO, co nie wiem czy jest plusem czy nie).

RT3 może uda mi się sprzedać..

 

Dostanę fabryczne funkcje, obsługę komputera, obsługą z kierownicy itd, niestety z dźwiękiem, który siedzenia nie urywa..

 

Alternatywnie całkiem znaczący budżet mogę przeznaczyć na dowolną jednostkę grającą o niebo lepiej, ale tracę obsługę z kierownicy, na ekranie będę mógł sobie przykleić co najwyżej zdjęcie żony (oczywiście analogowe). Być może sprawę sterowania da się jakoś ogarnąć, ale z LCD problem pewnie pozostanie..

 

Inną alternatywą jest zakup zestawu od myfriendów (circa 400 dol) z utrzymaniem funkcji (wg. Myfriendów), fajnie bo na androidzie, ale coś mi się wydaje,, e z dźwiękiem będzie jeszcze gorzej..

 

Co myślicie? Może inne rozwiązania?

 

Pozdrawiam

Tomasz

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyć do istniejącej instalki np h701 z ruxem i do tego odbiornik Bluetooth w przypadku tel z Androidem albo iPhone plus airport , lecisz ze spotify jak no chcesz tracic kasy albo jak chcesz porządna jakość opłacasz tidal i śmiga ;) jednak jest to już dość spora inwestycja , zostawiasz sobie tylko jakieś połączenie z fabrycznej jednostki żeby komunikaty byly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak Radek mówi - zainwestować w radio 1 din dobrze grające - względnie można je dołożyć jako drugie. 

 

Ja mam dwa radia - jedno do nawigacji fabrycznej itp (odłączone praktycznie od głośników) i drugie do CA, pod które mam wszystko podpięte - mam tak w drugim samochodzie już i jest to najprostsze rozwiązanie - zostawiasz sobie wszystko co dała fabryka na wyświetlaczu, a także masz dobre CA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega napisał, że chce użyć fabrycznej

jednostki, aby korzystać z jej funkcji,

także podmiana radia raczej odpada.

 

Pomysł z BT to chyba najlepsza opcja w tej sytuacji.

 

Także warto zostawić obecne radio,

a za zebraną kasę kupić procesor

z BT + telefon/tablet z Aptx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz miał spory budżet na sprzęt warto pokusić się o wyprowadzenie wyjścia cyfrowego z fabrycznej jednostki. Nie jest to kosztowne , będziesz jedynie musiał dostarczyć samochód bo tak jak Barth napisał nie da się tego zrobić inaczej. Jest jeszcze opcja konwertera HI-LOW - czy słuszna , nie wiem . Nie skreślaj tak szybko RT3 - miałem taki zestaw , wymieniłem na RT6 i pod kilkoma względami brzemienia z RT3 podobało mi się bardziej .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

budżetu jako takiego nie mam (na pewno nie chciałbym przekroczyć wartości samego samochodu:))

 

Plan mam taki, żeby SAMEMU (hic) zamontować trójdrożny system w słupkach i drzwiach (aktualnie budżetowy Audison APK 163), a dopiero później zlecić komuś kto "świeci" położenie kabli, spięcie i jakąś kalibrację. W planach również zabudowa pod sub (a raczej dwa) do bagażnika, razem ze wzmacniaczami..

 

Wiem, że chyba trochę od d*** strony, ale po prostu strasznie mnie kręci samemu coś zrobić, a że umiejętności nie do końca odpowiadają ambicjom to zaczynam od czegoś (wg mnie) prostszego. Na razie kupiłem dodatkowe boczki i osłony słupków (żeby nie niszczyć przy pierwszym podejściu swoich) - i zobaczymy co z tego wyjdzie. Może nie do końca perfekcyjne ustawienie słupków nie będzie tak bardzo istotne. A może i zastosowanie dla wzmacniaczy które leżą w garażu się znajdzie (jeden mono i jeden wielokanałowy pioneera, jeszcze ze starym znaczkiem).

 

Problem mam większy z samym podłączeniem pod radio (jakieś high/low, cyfrowe), szczególnie, że nie mogę znaleźć jakiejś specyfikacji RT3, choćby opisu tego co się z tyłu znajduje... "Kiedyś" było prościej - po prostu się kupowało radio, wzmacniacz i wszystko hulało,

Na razie myślę o opcji drugiego radia (nawet w schowku są sanki jakby na montaż), lub wyprowadzeniu właśnie sygnału cyfrowego (cokolwiek to znaczy:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...