Skocz do zawartości

Skrzynka band-pass pod Pioneera TS 1201C


pajda5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w zwiazku z nadmiarem wolnego czasu postanowilem wkoncu zklecic jakas porzadna skrzynke pod glosnik ktory zalegal u mnie w szafie jeszcze od czasow liceum. Przetwornik zakupiony bodajze w 2002 roku za niebagatelna wowczas kwote, przelezal nieuzywany w mym pokoju az do dnia wczorajszego :D Skrzynie policzylem w bassboxie oraz dodatkowo posilkowalem sie informacjami ktore jeszcze udalo mi sie znaleźć w necie, jej litraz wewnetrzny to: closed 17,7l i vented 23,3l z portem szczelinowym strojonym na 76hz. Musze przyznac ze nie przykladalem sie zabardzo do wykonania tejze skrzynki ze wzgledu na to iz nie wiedzialem jak to wszystko zagra. Teraz po odsluchu moge z cala pewnoscia przyznac ze warto wykonac ten projekt z wieksza dokladnoscia oraz uzyciem nieco lepszych materialow poniewaz za budulec posluzyla mi kuchenna szafka tesciowej :D

Zapraszam do obejzenia zdjec i dodania komentarzy oraz pytan.. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tobie się podoba dźwięk tej skrzynki to OK

Tylko strojenie to raczej nie jest takie jak ty podałeś bo podajesz:

closed 17,7l i vented 23,3l z portem szczelinowym strojonym na 76hz.

A ze zdjęć wynika że komora wentylowana jest sporo mniejsza od tej zamkniętej :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic specjalnego w sumie, nie sadze zeby to przy tym strojeniu grało jakos nieźle.

Szczelinówka na pewno zagra duzo mocniej od tej skrzyni a wyliczenie nie jest tak skomplikowane i tam jest deczko wieksza tolerancja błedu.

 

Nie przyłożyc sie do wykonania band passu to chyba najgorsza z możliwosci bo to konstrukcje wrażliwe na niedociągnięcia ( w każdym sensie: na poziomie projektowania jak i budowy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby zyskac troszke wiecej dobrego basiku. Nie chodzi mi tu o mega walenie ale dobre granie.

Głosnik w closed pracuje w małej objetosci traci troszke mozliwosci odpowiedniego wychyłu, blokujaca membrana bedzie sie troszke dusiła w efekcie czego sporo tracimy na glosnosci nizszych czestotliwosci..

Wiem, wiem niektórym to pewnie moze pasowac..Ale chyba obudowy powinno sie robic głownie pod odpowiednie mozliwosci glosnika prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strojenie 76hz?Wysoko..

Zadko spotykany głosnik, 2002?Mi sie wydawało ze 2004r. I pakowany był chyba tylko w closed.

 

Napisalem bodajze bo roku zakupu dokladnie nie pamietam ale 2004 to ciut przestrzeliles:) a co do closed to sie nie zgodze poniewaz producent sam podaje wymiary skrzyn pod b/r i b/p :)

 

 

Nie przyłożyc sie do wykonania band passu to chyba najgorsza z możliwosci bo to konstrukcje wrażliwe na niedociągnięcia ( w każdym sensie: na poziomie projektowania jak i budowy )

 

Wykonanie bylo ok, mialem tu bardziej na mysli oszczednosc przy doborze materialow.. Po co pakowac salate w porzadny mdf jak efekt moze byc niezadowalajacy.. a tak malym kosztem masz obraz tego projektu i mozna smialo zdecydowac czy warto zrobic to porzadniej oraz ewentualnie cos poprawic... Wg mnie przy dlsa6 gra ten wynalazek calkiem przyzwoicie, niemniej pewnie niedlugo wymienie go na pw1503ax bo tez zalega juz drugi rok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sadze zeby to przy tym strojeniu grało jakos nieźle.

A przy jakim by gralo ok ? I co w obecnym jest nie tak?

 

Czy szanowni koledzy widzieli kiedys jak sa strojone bp4?

 

Poczytaj sobie to co pisze Zomer a dowiesz sie kolego o co chodzi w projektowaniu skrzyn. Bandpass jest trudno dobrze zestroic a tutaj brakuje tego co napisał Zomer

Zazwyczaj szczelinówka jest łatwiejsza w zestrojeniu a daje podobne ( czesto lepsze efekty ) w postaci użytecznosci na szerokim zakresie pasma.

Nie raz widzialem rozne bp 4 rzędu i powiem, ze gre to to ma przeróżną. Tutaj sam nie wiem bo strojenie bardzo wysokie.

Szczelina jest bardziej użyteczna moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL...ja o BP a wy o BR.

Wiem jak sie projektuje skrzynie br,closed i bp wiem nawet jakie parametry trzeba brac pod uwage przed rozpoczaciem takiego 'projektowania'.Baaa nawet nie jedna zaprojektowalem i wykonalem.Wiem tez doskonale jakie sa problemy z prawidlowym obliczeniem i zestrojeniem skrzyni BP,wiem jakie sa zalety br itp i naprawde nie musicie mi tego pisac bo nie o to pytalem.

 

Moje pytanie bylo bardzo proste dla czego obecne strojenie jest za wysokie?Napisalem tez zeby sobie spojrzec w projekty bp dobrych producentow i zobaczyc jakies sa strojenia i na jakiej zasadzie sie stroi BP4 bo akurat patrzac czysto teoretycznie (tak jak wy teoretyzujecie na temat tego jak zagra to nie majac nawet tsp i nie sluchajac tego) to w strojeniu strony otwartej na 7x Hz nie ma nic dziwnego.Ot cala sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...