Skocz do zawartości

Mocny 4 kanałowy piec na zasilenie przodu


Exacto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Nie dawno sprawiłem sobie na przód Audiosystem Helon 165. Głośniki na prawdę podobają mi się i wiem, że zostanę z nimi dłużej. Są dynamiczne, mają dobrego kicka oraz urzekły mnie swoją skutecznością, czyli wszystko to co chciałem. Problem polega na tym, że pędzę je teraz piecem Dragster DA 1402 (nie mylić z serią DAA). Jest to 2 kanałowy piecyk mono/stereo, który na 2 ohmy wypluwa 220 watt na kanał w rms. Producent na heleny podaje 150 watt rms. Jak widać, leci na nie sporo więcej. Według mnie i moich uszu, zgrywają się ładnie. Piec ten iż już jest dość stary, potencjometr od gaina jest uwalony i nie podaję na kanał "równo mocy". Chodzi tutaj oczywiście o to, że np. na lewy kanał daje 20V AC, na prawy zaś sporo więcej np. 50V. Im więcej dam gaina tym równiej podaje napięcie zmienne. Jak na razie nie chcę mi się bawić w naprawianie i grzebanie w środku, a że mam trochę pieniędzy odłożone, chciałbym kupić podobny piecyk do tego dragstera, ale tym razem 4 kanałowy z ratem 150 watt RMS x4 @ 2ohm. Na dzień dzisiejszy, przy głośniejszym słuchaniu, gdzie wiem, że helony chcą więcej, zwrotnica załącza po chwili PTC protect na tweetery, które się wyciszają do zera. Irytująca sprawa, oraz przydatna bo jak do tej pory nie uwaliłem tweeterów. Co chce od pieca, przede wszystkim takiej dynamiki jaką daje dragster oraz fajnej mocnej i szczegółowej góry. Piecyk na prawdę mi się podoba z brzmienia, lecz daje za dużo powera na Audiosystemy. Czemu 4 kanałowy? otóż mam w planach dołożyć następne helony x2 do drzwi w przyszłości i chce już na zapas mieć do dyspozycji następne kanały. Tak na prawdę nie wiele pieców słyszałem i tutaj w Szczecinie ciężko u kogokolwiek posłuchać, ponieważ praktycznie nikt nie "bawi" się w car audio. Słyszałem stare Velocity, ale to inna bajka... Co do ceny, na razie powiedzmy, że szukam coś do 1000 zł, interesuje mnie nówka. Macie jakieś pomysły? :) Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Reasumując, piec powinien mieć:

 

-Barwę, dynamikę oraz górę podobną do dragstera z tej serii,

-150 W RMS x4 na 2 ohmy,

- Nowy do jak na razie 1000 zł (jeżeli coś droższego będzie a lepszego, także rozważę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpusc nowy.Testowalem te helony na jakimś peyiyingu z serii alien i byłem załamany faktem,że takie głośniki grają tak kiepsko.

Później kupilem precisionpower dcx 1000.4 i zrobiłem wielkie wow. Kupisz ten wzmacniacz niedrogo a sprawdzi Ci się on świetnie pod tymi głośnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc, naprawić mogę sam i go naprawię, tylko przeraża mnie własnie moc, która na nie leci i ten PTC protect... Próbowałem juz na zwrotnicach na maxa zjechać górne częstotliwości i tak samo się załącza, a ja niestety lubię głośno słuchać :) precisionpower jeszcze więcej mocy daje, ale fajna opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nówka? Na forum jest Xetec 4g-600 jak koniecznie musi być 4 kanały (ciepłe i przyjemne granie). Można też JL Audio 300/2 (tutaj góra może czasami być zbyt jazgotliwa) znaleźć za ok. 600 zł. Przy 2 wooferach na stronę będzie po 2ohmy na kanał także pociągnie.

 

I po pierwsze nie wiem skąd to przekonanie o zbyt dużej mocy? U znajomego kiedyś napędzaliśmy Signat L16 powyższym JL Audio + tweetery Signat T3 i grało aż miło :) Jak dobrze wystrojone i nie męczone z maksymalną głośnością to nie ma prawa nic się stać.

 

Po drugie tak jak napisał mamusa. Dlaczego nie naprawisz? Jak się podoba to serwis, ustawić jak trzeba i się cieszyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie nie :D Nie mam na myśli, że jak dam mniej mocy to będą grały głosniej. Po prostu wydaje mi się ,że za dużo na tweetery leci i się protect załącza. Może inaczej to opiszę, helony mają bardzo dużą skuteczność, tam gdzie one dopiero zaczynają grać i nie ma zniekształceń, po 2 minutach tweetery wyłączają sie.

 

Czemu nówka? nie chodzi o brak zaufania, tylko lubię nowy sprzęt, gdzie wiem, że to ja od początku go użytkuję i znam jego historię. Takie zboczenie...

 

A potencjometr będzie wymieniony to na pewno, tylko teraz też czasu zbytnio na to nie mam, że łatwiej jest kupić coś nowego :)

 

jeżeli to co pisałem o PTC jest błędem z tą mocą to chetnię zostanę przy dragsterze, lecz też bym spróbował coś nowego na nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotki już na -6db... Raczej kwestia braku możliwości wysterowania odpowiednio pieca przez uwalony potencjometr... A druga sprawa... Exacto, u ciebie jest naprawdę głośno i nie zdziwiło by mnie gdyby to była kwestia przesadzania z kręceniem gałką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj moze tez wyzej uciac tweetery na zwrotkach, jesli zwrotki takie jak w AS HX165SQ to jest taka opcja, masz tam chyba 3 kondensatory zalaczane w obwod zworkami, zrob troche mniejsza wartosc (sume) kondensatorow.

Ja to zabezpieczenie ze zwrotek wogole wylutowalem, ale przy Twoim stylu sluchania lepiej je zostaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...