Skocz do zawartości

Automatyczny włącznik 12 (REMOTE)


tony_tr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przekaźnik, np taki http://lispol.pl/product,4218,przekaznik_cewka_12v_styki_5a250vac.html lub na większy prąd, zależnie od mocy oświetlenia. Ma wysoką rezystancję cewki więc będzie pobierał mało prądu z kabelka remote. Do tego dioda np 1N4148 równolegle do cewki przekaźnika, paskiem w stronę plusa.

 

http://zapodaj.net/images/0d1ab8870906d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Przekaźnik, np taki http://lispol.pl/pro...i_5a250vac.html lub na większy prąd, zależnie od mocy oświetlenia. Ma wysoką rezystancję cewki więc będzie pobierał mało prądu z kabelka remote. Do tego dioda np 1N4148 równolegle do cewki przekaźnika, paskiem w stronę plusa.

 

Ten pomysł mi się podoba.

Jakie zadanie ma pełnić ta dioda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czytałem o tym na elektrodzie. Zaopatrzę się więc w taki przekaźnik oraz diodę.

Będę tym zasilał 2 wentylatory oraz kilka LEDów. Napięcie na całym układzie zmniejszę poprzez zastosowanie odpowiedniego rezystora. W prawdzie przy wyłączonym silniku napięcie będzie jeszcze niższe ale w niczym nie będzie mi to przeszkadzało (trochę mniejsza jasność oraz mniejsza wydajność wentylatorów). Zastanawiam się tylko czy zrobić 2 oddzielne układy czyli po 1 przekaźniku na obwód czy wszystko puścić z jednego. Z drugiej strony to przecież przekaźnik będzie moim źródłem więc za przekaźnikiem mogę zrobić 2 obwody z zastosowaniem różnej rezystancji w zależności jakie napięcie będę chciał osiągnąć na każdym z obwodów.

 

Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, z tym że to dodatkowa robota, a taki układ to wcale nie taka prosta sprawa. Można kupić jakieś układy, pytanie tylko po co. W sumie moja A6 ma gniazdo na dodatkowy wentylator i można z tym coś pokombinować (napięcie zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury) ale pamiętam, że sprawdzałem to miernikiem i ciągle było niskie... Moja zabudowa będzie się składać z 2 cichych wentylatorów komputerowych na zasadzie: 1 pcha powietrze do środka, a drugi wyciąga po przekątnej stronie zabudowy, tak by zapewnić jedynie lekką cyrkulację. Plan zakłada też filtr przeciwkurzowy, także będą mogły sobie ciągle pracować na napięciu ok 9-10 Volt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, pisząc o A6 miałem na myśli DLS A6, teraz widzę że brzmi to niejednoznacznie :( ale pisząc o dodatkowym "wyjściu" napięcia na wentylator oraz biorąc pod uwagę mój podpis...

 

Z bagażnikiem jest tak, że faktycznie wyłącza lampkę po pewnym czasie. Pytanie tylko czy to aż tak będzie przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak auto z grupy vag, to może da się przekodować. U mnie w aucie jest 5 gniazd zapalniczki w wnętrzu i 1 w kufrze, nad nimi czuwa sterownik !!! Podpiąłem pod przednie centralne gniazdo ładowarkę do lapa i powiedział off - za dużo, ale tylne centralne gniazdo - OK.... masakra te sterowane komputerowo samochody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pany kupiłem sobie za kilka złoty taki układ: 2 kanałowy sterownik przekaźnikowy, dedykowany dla adruino ale myślę że w ca też powinien się sprawdzić.

http://www.uctronics.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/u/4/u4210_2.jpg

Teraz pytanie: jak to podłączyć by to działało? Na wejściu + i - z instalacji a pod "in" podłączam remote? Teraz kwestia jak podłączyć to na wyjściu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No ale czy w samochodzie nie wystarczy prosty układ z przekaźnikiem i ewentualnie diodą? Ja właśnie tak zrobiłem jak wcześniej koledzy radzili.

może i wytarczy ale ten moduł kupiłem za 8zł więc jakoś strasznie nie przepłaciłem.

Pytanie gdzie się mam podłączyć by to zadziałało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że jest to moduł z optoizolacją, przystosowany do poziomów logicznych z mikrokontrolera (5V lub 3.3V, wybierany zworką).

Możliwe że podając 12V z remote przekroczony zostanie dopuszczalny prąd diody transoptora i ulegnie ona uszkodzeniu. Zależy jaki rezystor jest na diodzie transoptora, i jaki jest jej maksymalny prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...