Skocz do zawartości

Zwrotnica do tweetera DT-284?


Gobel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) zakupiłem niedawno ( za ostatnie pieniądze :D ) wymarzone tweeterki Carpower DT-284.

Zastanawiam się teraz czy jest jakaś tańsza alternatywa dla drogich zwrotnic CDN-2X, przy zachowaniu cięcia na poziomie 2000Hz.

Z gotowców znalazłem tylko jakieś smiesznie tanie zwrotnice LTC-2100 o takich parametrach:

  • 2-Way crossover 1 kanał
  • Odchylenie 12 dB
  • Impedancja 4 Ohm
  • Crossover 0.8/2Khz
  • Mox max 120W
  • Wymiary 72x126x34mm

Ale mam pewne obawy co do jakości tego wynalazku ;) i czy nie lepiej by było zrobić filtr pierwszego rzędu, ale z drugiej strony obawiam się czy głośnik sobie z tym poradzi.

Pozdrawiam.

Gobel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio to Pioneer DEH-X3600UI.

Wooferów jeszcze nie mam, wzmak to jakiś starszy Crunch 4x75W i Subik to będzie jakaś niedroga 8"

Przyznaję że nie chciał bym inwestować miliona złotych, ani podporządkowywać całego auta pod audio.

Auto to peugeot 306 3d.

 

A tak w ogóle to jeśli tweeter chciał bym ciąć przy 2000HZ to chyba jaki woofer bym nie dał, zwrotnica się nie zmieni (ew. poza tłumieniem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cialem poczatkowo ze wzmacniacz Sony XM-7557, tam 4 kHz bylo ciete, pozniej z Hifonicsa Hawk probowalem okolice 2,5 do 2,8 kHz, jednak moim zdaniem dopiero powyzej 3 kHz dawalo sie sluchac... Nachylenia 12 dB. Jak ktos lubi sluhac glosno, to bym nie przesadzal z niskim cieciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio to Pioneer DEH-X3600UI.

Wooferów jeszcze nie mam, wzmak to jakiś starszy Crunch 4x75W i Subik to będzie jakaś niedroga 8"

Przyznaję że nie chciał bym inwestować miliona złotych, ani podporządkowywać całego auta pod audio.

Auto to peugeot 306 3d.

 

A tak w ogóle to jeśli tweeter chciał bym ciąć przy 2000HZ to chyba jaki woofer bym nie dał, zwrotnica się nie zmieni (ew. poza tłumieniem)?

polecam się zapoznać z podstawami projektowania zwrotnic. Można użyć jakiejś tam zwrotnicy ale z poprawnym graniem będzie to miało mało wspólnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a może ktoś podpowie jakich sensownych i niedrogich ( powiedzmy do 250zl/para ) wooferów szukać żeby zagrały sensownie z tym tweeterem.

Cały zestaw będę chciał uzupełnić o jakiś subik 20cm - jakieś tanie re-audio, albo u-dimension.

 

Nie wykluczam że do pocięcia przodu posłużę się zwrotnicą aktywną ze wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi po pomiarach w Golfie 3 ( arta limp - (impedancja) + arta ( spl ) i symulacji w lspCad ) dogrywało się fazowo z wooferem Micro Precision 5.16 przy cięciu ok 3,5 khz/ 3rząd, woofer ok 2 khz 2 rząd, faza zgodna, lub tweeter 2 rząd około 4 khz + pułapka RLC   ( uwaga na wysoki pik w punkcie fs : 1370 khz ) , woofer 1 rzędem ok 1.6 khz, fazy - nie pamietam.

 

Cięcie 2 rzędem na 2 khz bez pułapki RLC to pomyłka.

 

aaa i z tego co pamiętam te tweetery mają wysoki SPL - zalecał bym duże ściszenie tego tweetera ( L-pad lub szeregowy rezystor) nawet w zakresie -6db  do -9 db.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zerknąłem, w opisie tego głośnika jest napisane sugerowany podział zwrotnicy 2000hz, a nie cięcie na poziomie 2000hz...

Ja bym dal 4kHz przy cieciu drugim rzedem, swoja droga, to nie wiem co to by musial byc za glosnik, zeby sie go dalo ciac przy 2kHz 12dB/okt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...