Skocz do zawartości

Mid a Tw jak doradzcie?


truck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 


To nie ma żartów. Jak raz była by do nich taśmówka  2,0mm2. Przykładowo wg cennika Polinka:
000-8130 Wax-Coil - taś.impreg. Cewka ind.   1,800mH +/-2%  0,26Ω +/-5% taśma12AWG=dr.2,0 izol.pap.60µm śr.96 h.55  brutto 279,62 zł/szt.

 

Otóż to, ani tanio ani skromnie jeśli chodzi o podział wf raczej nie ma co się przy pure passiv spodziewać, stąd pierwotny pomysł na układ mieszany, z wooferem poskromionym aktywnie, zaś smaczki i ten czar pasywki użyte na mid-tw.


Do pasywki trzeba dojrzeć, może i na mnie już czas. :) To tak jak Pasylwek prędzej czy póżniej skapituluje i wyląduje z czasami (na stronę)... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ale już cewka o tej samej wartości, tylko że z drutu 1,2 mm2:

000-1132 drut.powietrzna Cewka ind.   1,800mH +/-3%  0,570Ω dr.1,20mm śr.55 dł.30mm brutto 42,41zł/szt.

 

Tak, więc jak zwykle sztuka kompromisu i oczekiwań, bo jedna i druga cewka będzie filtrować prawidłowo.

 

Masz już dobrego proca, dwa wzmaki, to idź swoją ścieżką - MID/TW pasywnie, WF/MID aktywnie - "będzie Pan zadowolony"  :)

 

Ja tam czasówki na stronę muszę mieć, mogę mieć całą stronę na pasywce, ale jak mam wokal przyklejony do lewego słupka, to nie daję rady.  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie do posiadaczy, jak to w końcu jest z tą komorą i jej brakiem, te średniaki widziałem mają z tyłu wkładkę z jakiegoś materiału (widziałem gdzieś ktoś zmieniał na wkładkę filcową, twierdząc ,że lepiej brzmiało) morel coś wspomina o filtrze C.A.R. (cokolwiek mają na myśli), jak to jest? 

Montuje się jak TW w dystans, bez zwracania uwagi na utworzenie komory czy jednak tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wychodziło, ze r6a gra w przeciwfazie a mid i Tw w fazie :wink:

 

Co do rlc na rezonans mida

To czy rzeczywiscie jest on tam potrzebny jak u Artura nie było a system grał i powalał na kolana?

Wg mnie jest bo glosnik gra lżej

 

Jedna ważna uwaga jeśli ktos bedzie chciał skopiowac tej rlc u siebe to dotyczy to tylko ciecia pasywnego bo przy aktywnie nie ma takiej potrzeby

I druga uwaga to, ze glosnik musi miec założona fabryczna komore

Bo bez komory wykres impedancji wyglada inaczej i rlc nie bedzie dzialac jak należy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wychodzi tylko średniak w przeciwfazie, dla przypomnienia rzędy cięć są takie: WF/MID II/I,  MID/TW I/II

Ale już przy cięciach na górze MID/TW II/II lub MID/TW II/III MID/TW wychodziły nam fazie a tylko WF w przecifazie.

 

Co do komory, to tak jak lklukasz pisze, bez niej wykres impedancji jest całkiem inny, wykres się spłaszcza, Fs przesuwa się w dół.

IMHO, bez komory skuteczność głośnika maleje. 

Co ciekawe UR2,5 ma komorę, UP2,5 nie ma

Morele CDM-54 i CDM-88 mają komory

 

Jeśli chodzi o UP2,5 to należałoby by go mierzyć już po zabudowie w słupku/trójkącie, bo dla niego komorą będzie właśnie wnętrzne tego słupka.

Obecność komory w UR2,5 i CDM-ach moim zdaniem powoduje ich przewidywalność w pomiarach.

 

A co do pułapki RLC, której schemat zamieściłem to pasuje ona tylko do UR2,5 i być może akurat do moich egzemplarzy. Jak widać Fs wychodzi tam 550Hz, producent w karcie katalogowej podaje natomiast 430 Hz. 

 

CDM-y też mają inne Fs.

 

 

 


Jedna ważna uwaga jeśli ktos bedzie chciał skopiowac tej rlc u siebe to dotyczy to tylko ciecia pasywnego bo przy aktywnie nie ma takiej potrzeby
 

 

No nie wiem. Chyba, że przy pełnej aktywce od dołu i od góry.

Jeśli tylko użyjesz l-pada dla średniaka, to na rezystorze szeregowym odłoży się napięcie i Fs odbije się na wykresie. Zrób sobie symulację w lspCadzie.

tylko z górną gałęzią filtru i l-padem. 

 

 

 


Co do rlc na rezonans mida
To czy rzeczywiscie jest on tam potrzebny jak u Artura nie było a system grał i powalał na kolana?

 

Odsłuchałem sobie go z pułapką i bez, na zdalnie przełączalnym przekaźniku (zmiana on-line podczas odsłuchu). Różnica jest słyszalna, ale szczerze powiem, że spodziewałem się większej.

Mimo wszystko warto ją zrobić - faktycznie, głośnik gra trochę lżej.  :)

 

 

 

Patrzcie co się dzieje:
impedancja UP2,5 bez komory i po zabudowaniu w słupku

post-7417-0-07231500-1429359711_thumb.gif

post-7417-0-34745400-1429359740_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając, że przewód doprowadzający sygnał ze wzmacniacza do woofera ma przekrój 2,5mm2 to taka cewka nie będzie "wąskim gardłem", ponieważ będzie miała ten sam przekrój przewodu http://www.sklep.mundorf.com.pl/mundorf-l250-180-mh-018-ohm-drut-250-mm-p-299.html cenowo .. za parę cewek dla dwóch zwrotnic dałoby się kupić całkiem fajne wooferki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając, że przewód doprowadzający sygnał ze wzmacniacza do woofera ma przekrój 2,5mm2 to taka cewka nie będzie "wąskim gardłem", ponieważ będzie miała ten sam przekrój przewodu http://www.sklep.mundorf.com.pl/mundorf-l250-180-mh-018-ohm-drut-250-mm-p-299.html cenowo .. za parę cewek dla dwóch zwrotnic dałoby się kupić całkiem fajne wooferki :)

źle rozumujesz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwek do sklepu także wchodzisz i bierzesz to co Cię interesuje a nie całą półkę. ;-)

 

Tfu... Zapomniałem, że Ciebie wysłać po bułki to wrócisz z rudą, albo i wcale nie wrócisz za dnia. :D

Żarcik ;-)

Sporo info dostałem. Więc jest git.

Pomyśl o grubej cewce transformatorowej , u mnie siedzi , woofer mocny , piec też i nie ma problemów z dynamika . Tylko cena jeszcze trochę wyższa niż taśma

 

Płetwa, ja chcę mieć zwrotki na tw mid a nie trafostację zajmującą więcej miejsca niż piec jak u Ciebie :D

Spróbuję najpierw aktywno-pasywnie zobaczymy.

A na dynamikę u Ciebie fakt nie ma co narzekać, ale ten rubin w bagarku. :-p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma piernik?

Mowa się zaczęła od montażu tych średniakow względem tw, pociągnęła dalej i fajnie.

Ale ja nie bardzo widzę związek pomiędzy podziałem pasywnym mida i tw a dograniem do nich aktywnie wooferow, mając do dyspozycji osobne końcówki pieca,procek ze zwrotnicą aktywną,a w nim zmianę fazy i czasy.

Gdzie tu mezalians poza uniknięciem dużych i drogich elementów dla podziału woofera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popraw :)

 

wydaje mi się, że właśnie o przekrój drutu chodzi, większy przekrój - mniejsza rezystancja szeregowa cewki

Nie chcę Cie poprawiać tylko zastymulować :D Nie chodzi tylko o grubość drutu , zerknij na rezystancje cewek rdzeniowych i transformatorowych , przecież tam drut jest dużo cieńszy a rezystancja duuużo niższa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej widzę nadajemy na innej fali.

Rozumiem zastosowanie pełnego podziału pasywnego w przypadku Pawła gdzie cały system jest napędzany z jednego pieca dwukanałowego. Kropka.

 

Nie rozumiem dlaczego Twoim zdaniem aby dograć woofer do pasywnie pociętych mid i tw, należy także to zrobić pasywnie, skoro się ma do dyspozycji osobne końcówki pieca, oraz procesor z jego zwrotnicą aktywną, czasami, fazami i ew eq. jeśli wf coś tam pomrukuje.

To cały arsenał środków aby zgrać go fazowo i nastawić odpowiednią filtrację lp hp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale ja nie bardzo widzę związek pomiędzy podziałem pasywnym mida i tw a dograniem do nich aktywnie wooferow, mając do dyspozycji osobne końcówki pieca,procek ze zwrotnicą aktywną,a w nim zmianę fazy i czasy.

 

No pewnie, że tak. Bez problemu idzie to dograć aktywnie, mając procek.

Na pierwszy strzał dałbym takie same cięcia jak w pasywce na WF od góry i od doły na zestaw MID/TW i po ptokach.

Śmiem twierdzić, że nawet bez czasówek pomiędzy WF a MID/TW by się obeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej widzę nadajemy na innej fali.

Rozumiem zastosowanie pełnego podziału pasywnego w przypadku Pawła gdzie cały system jest napędzany z jednego pieca dwukanałowego. Kropka.

 

Nie rozumiem dlaczego Twoim zdaniem aby dograć woofer do pasywnie pociętych mid i tw, należy także to zrobić pasywnie, skoro się ma do dyspozycji osobne końcówki pieca, oraz procesor z jego zwrotnicą aktywną, czasami, fazami i ew eq. jeśli wf coś tam pomrukuje.

To cały arsenał środków aby zgrać go fazowo i nastawić odpowiednią filtrację lp hp

zawsze można zestroić lepiej lub gorzej z 4 kanałów  wiele czynników ma na to wpływ, każdy robi jak uważa, według mnie nigdy to nie jest to co z 2 kanałów full passiv...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja Paweł wziąłem sobie pod uwagę, że ten mid lubi się z pełną pasywką i o ile myślałem wstępnie o odcięciu go od dołu aktywnie a podział pasywny mid tw to po przeczytaniu tematu bardziej skłaniam się ku pełnemu podziałowi tej sekcji pasywnie z jednej końcówki wzmacniacza.

 

Zaś aktywny podział na basie czyli sub i wf. Jak na moje całkiem normalne jak na Bullego niet, dlatego poprosiłem o rozwinięcie.

zawsze można zestroić lepiej lub gorzej z 4 kanałów  wiele czynników ma na to wpływ, każdy robi jak uważa, według mnie nigdy to nie jest to co z 2 kanałów full passiv...

 

Każdy ma prawo do własnej drogi i opinii. Ja nie widzę walorów takiego rozwiązania, czyli stosowania drogich i jednak nie obojetnych prądowo elementów zwrotnicy w torze woofera mając do dyspozycji procesor.

Ty odmiennie, nie widzę problemu.

Jeden lubi brunetki inny blondynki.

 

Jednak warto mieć z tyłu głowy świetnie grające auta z systemami w pełni aktywnymi, którym nic nie brakuje. Przeczy to więc w jakimś stopniu opinii prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale ja Paweł wziąłem sobie pod uwagę, że ten mid lubi się z pełną pasywką i o ile myślałem wstępnie o odcięciu go od dołu aktywnie a podział pasywny mid tw to po przeczytaniu tematu bardziej skłaniam się ku pełnemu podziałowi tej sekcji pasywnie z jednej końcówki wzmacniacza.

 

Również nie widzę problemu z takim sposobem cięcia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...