Skocz do zawartości

"stukanie" w subie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.zawieszenie moze tak glosno chodzic przy duzych wychyleniach np w pg audio ktorego mialem tak bylo tzn zawieszenie + swist powietrza w ukladzie magnetycznym

2.klepie cewka o podbiegunik od przesteru naprzyklad bo akurat na tym kawalku w tym momecie w ktorym sie to dzieje bardzo mocno jest obciazony piec i przy spadku napiecia moze tracic kontrole nad glosnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest cewka waląca o dół magnesu czyli podbiegunnik. W "bass I love you" jest ton poniżej 10Hz właśnie o takiej mocnej amplitudzie i każdy wzmacniacz jeśli nie będzie miał włączonego filtra subsonic będzie trzepał głośnikiem. Dlatego przy mocnych skrzyniach B-R trzeba dać subsonic na częst. strojenia skrzyni by temu zapobiec. I ige nie chodzi tu, że traci kontrolę nad głośnikiem, tylko wręcz przeciwnie ma bardzo dużą kontrolę i odtwarza te 10Hz z taką amplitudą jak w utworze.

Nie jest to wina głośnika, może napiszę inaczej - jest to zaleta, że mimo, że uderza cewką, to gra dalej... :)

BTW u siebie też kiedyś do czegoś takiego doprowadziłem - od razu podkręciłem subsonica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ige nie chodzi tu, że traci kontrolę nad głośnikiem, tylko wręcz przeciwnie ma bardzo dużą kontrolę i odtwarza te 10Hz z taką amplitudą jak w utworze.

Po czym wnioskujesz?

 

każdy wzmacniacz jeśli nie będzie miał włączonego filtra subsonic będzie trzepał głośnikiem. Dlatego przy mocnych skrzyniach B-R trzeba dać subsonic na częst. strojenia skrzyni by temu zapobiec

Wcale nie kazdy musi miec subsonika,wcale nie kazdy bedzie klepal i wcale nie trzeba ciac subsonikiem na czestotliwosci strojenia skrzyni(psuje to dynamike i przy cieciu np 40hz konkretnie ograniczna pasmo).

 

Nie jest to wina głośnika, może napiszę inaczej - jest to zaleta, że mimo, że uderza cewką, to gra dalej...

No ze gra dalej to moze tak ale to ze wali o podbiegunik to wcale dobrze o nim nie swiadczy.

 

Co do reszty zgadzam sie,przy tak niskich czestotliwosciach wytrzymalosc mechaniczna dyrastycznie spada.

 

ps.bardziej chodzilo mi o nie trzymanie w ryzach ukladu drgajacego przez cliping(przez duza amplitude,wysokie obciazenie pradowe mozna to zaobserwowac mierzac napiecie podczas sluchania tego kawalka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Hcca i sądze ze to co napisał Ige w punkcie 1 ''zawieszenie + swist powietrza w ukladzie magnetycznym'' to jest to raczej nie stukanie o nabiegunnik, też testowałem go i subsonic tez wyłaczałem i ani raz nie bylo przypadku stuknięcia o nabiegunnik a nawet we FreeAir podpinałem go

i tak właśnie chodził głosno mechanicznie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ige, jeśli w utworze mamy dźwięk o częstotliwości 10Hz o bardzo dużej amplitudzie (vide 'bass I love you') to jak mocny wzmacniacz powinien wysterować głośnik? Właśnie tak jak na filmie - nie chodzi mi o stukanie, chodzi mi o to trzepanie.

 

Sprawa ograniczania pasma przez subsonica jest jasna, dlatego jeśli chodzi o jakość lepsze są skrzynie zamknięte, w których taka sytuacja by nie miała miejsca - membrana była by trzymana na poduszce powietrznej, natomiast w BR otwór jest po prostu zwykłą dziurą dla głośnika poniżej częst. rezonansowej.

 

A DF ma za zadanie "wyhamowanie" głośnika, gdy jakiś ton już zniknie.

Clippingu też tu nie ma - pojawiają się wtedy zwykłe zniekształcenia, a tu ewidentnie słychać stukanie mechaniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ograniczania pasma przez subsonica jest jasna, dlatego jeśli chodzi o jakość lepsze są skrzynie zamknięte, w których taka sytuacja by nie miała miejsca - membrana była by trzymana na poduszce powietrznej, natomiast w BR otwór jest po prostu zwykłą dziurą dla głośnika poniżej częst. rezonansowej

no dobra ale wez pod uwage ze poduszka takowa wytwarza sie równiez w skrzyni BR ale w zamknietym aucie, zwróc uwage jak po zamknieciu klapy stukanie jakby ucichło....co nie znaczy ze go juz nie ma....

nie zmienia to faktu ze jest to mechaniczne stukanie i nie jest to uzkodzony głosnik- HCCA po prostu tak mają ciekawe czy byłoby to stukanie np w skrzyni ,30-32hz - wiadomo powierzchnia portu br mniejsza to i wieksza "poduszka powietrzna" pod głosnikiem....

choc nawet BTL potrafił "stuknac"....

zobaczcie np na nagraniu "bassiloveyou" gdzie sa dosc niskie czestotliwosci co dzieje sie z BTL-em w skrzyni 50Hz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie jakis ciekawy i wartosciowy temat powstal a nie poraz 100-tny "jaki system za 300stowki?" :)

 

Właśnie tak jak na filmie - nie chodzi mi o stukanie, chodzi mi o to trzepanie.
No to sie nie zrozumielismy poprostu,trzepanie/latanie membramy to oczywiscie rzecz normalna w tym wypadku bo to przeciez 10Hz i jak najbardziej sie z toba zgadzam.W okolicach czestotliwości rezonansowej odciaza głosnik redukując znieksztalcenia w tym zakresie zwiększajac wytrzymalosc pozwala dostarczać znacznie wieksza moc. To co widzimy na filmiku to znane zjawisko, ze ponizej czestotliwosci rezonansowej obudowy wytrzymałosc gwaltownie spada, na skutek braku oparcia na poduszce powietrznej obudowy (głosnik przepycha powietrze przez otwór) co dobrze zauwazyl grimskullcrushe.

 

Sprawa ograniczania pasma przez subsonica jest jasna, dlatego jeśli chodzi o jakość lepsze są skrzynie zamknięte, w których taka sytuacja by nie miała miejsca - membrana była by trzymana na poduszce powietrznej, natomiast w BR otwór jest po prostu zwykłą dziurą dla głośnika poniżej częst. rezonansowej.

Tak ale niema sie co tym przejmowac i lamentowac poniewaz w normalnej muzyce tak niskie czestotliwosci z tak duza amplituda prawie nie wystepuja a watpie ze ktos slucha w aucie generatora 25hz w dol.Dlatego subsonic ciety na 20-25Hz w zupelnosci wystraczy dla dobrego glosnika lub zupelnie wylaczony subsonik.To jest tylko glupi bass test w ktorym jest to robione celowo.A jak ktos chce sluchac generatora to rozwiazanie jest bardzo nisko strojony br przypominajacy charakterystyka dzialanie zamknietej.Sa glosniki co nawet w closed potrafia walic (np sonic) :)

 

A DF ma za zadanie "wyhamowanie" głośnika, gdy jakiś ton już zniknie.

Zle sie zrozumielismy chodzilo mi o cliping.

Co do clipingu przy duzej mocy powoduje nie kontrolowane ruchy membramy a uslyszec wyrazne znieksztalcenia przy mocy 2kw+ na basie jest dosyc ciezko.

 

zobaczcie np na nagraniu "bassiloveyou" gdzie sa dosc niskie czestotliwosci co dzieje sie z BTL-em w skrzyni 50Hz....

No dlatego skrzynie z wysokim strojeniem sie nie nadaj do takich zabaw zabardzo,u mnie w bodaj 160L@33-35Hz z btl18 problem nie wystepowal.

Wlasciwie kazdy glosnik nie zabezpieczony mechanicznie mozna doprowadzic do walenia o dno,na estradzie np jest to zabezpieczone maksymalnym skokiem zawieszenia.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu test naszego kumpla z forum :)

 

 

na 18Hz w skrzyni 50Hz - wydaje mi sie z strojenie skrzyni w stosunku do puszczanych czestotliwosci ma jednak kluczowe znacznie,

stad zawsze pytanie "czego słuchasz" - jak projektuje sie skrzynke :)

wiedomo ze techno zagra lepiej na 45Hz a hip-hop na 32Hz itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na filmiku bartka (3sekunda) wyraznie slychac przesterowanie(cliping) wzmacniacza

 

tu mt'ek kalasza pod 2500d widac jak glosno pracuje zawieszenie i wymuszone chlodzenie w tych glosnikach w btl jest tak samo to rozwiazane

 

hcca free air 18hz

 

i moj ulubiony :)

http://www.youtube.com/watch?v=xGDofmxwLPY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

gocgrz000

Ewidentnie ukazane jest na twoim filmie jak karakas wali o podbiegunnik.

Jest to spowodowane przez przesterowany wzmacniacz, który robi z głośnika szmate, no jest to też wada głośnika(w sonic-ach po dłuższym użytkowaniu flaczeją zawieszenia)Rób tak dalej i czekaj aż Ci lice zerwie :wstyd:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: 2009-05-06, 15:41 ]

Hej ja tylko chciałem pokazac że miałem kiedyś podobne problamy jak używałem Sonic 15 w połączeniu z ATX990.

Teraz problem znikł jak wymieniłem przewody na 25mm2 i napędzam Sla 1500 w 1 ohm.Napięcie nie spada poniżej 13,4V i subsonic duo pomaga ale za główną przyczynę uważam za słabe zasilanie wzmacniacza.Teraz jest miód jak dla mnie Pozdro:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...