Skocz do zawartości

Procesor dzwięku pod słabej jakości radio


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jednego upartego co nie chce zmienić radia, kupił sobie jakiś super wypasiony 2 din dotykowy na androidzie full wypas i nie brzmi to jakbym chciał z resztą systemu. Jest sens pakować się w procek? Np na allegro wisi PXE H650. Nigdy nie próbowałem takiej opcji, a nie chciałbym narażać na zbędne wydatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja musiałem u siebie zostawić fabryczne radio i mam kwestię źródła rozwiązaną w taki sposób:

 

Procesor Helix DSP + zmieniarka Alpine CHA-624 po optyku i do tego sterowanie zmieniarką za pomocą Apline CRA 1656sp. Fabryczne radio Mazdy jest podłączone przez RCA do procesora. Można bez problemów słuchać radia z jednoski + płytki po cyfrze do procka. Przełączanie sygnału bezproblemowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy podobne pytanie jakie ja ostatnio sobie zadaję, a odpowiedzi jak nie było tak nie ma. Czy procesor spełnia swoją rolę tylko i wyłącznie wtedy gdy dysponujemy sygnałem cyfrowym? Co w przypadku gdy dysponujemy tylko sygnałem wyprowadzonym w postaci gniazd RCA?

 

Wydaje mi się, że procesor jest po to by "naprostować" dźwięk i następnie nadać mu swoja barwę niezależnie od tego czy dysponujemy sygnałem cyfrowym czy analogowym. Ba, chyba nawet to powinno być jedynym ratunkiem jeśli nasze radio nie generuje idealnej jakości dźwięku tylko np podbarwia bas czy wysokie tony. Czy procesor nie jest właśnie wtedy lekarstwem na to zło?

 

Rozumiem, że RCA czy dane radio może np. "okroić" dźwięk jak np w przypadku mp3 ale zakładając, że podamy analogiem pełną częstotliwość lecz... lekko zdeformowaną i podbarwioną przez słabej jakości odbiornik to czy właśnie wtedy procesor nie jest od tego by "uleczyć" owy sygnał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

Procesor to nie panaceum i lekarstwo i nic nie naprawia.

Prosta zasada:

shit in -shit out.

Jezeli podajesz z rca sygnal już analogowy to procek go jeszcze raz konwertuje na cyfre i tu obarcza kolejnymi powiedzmy blędami,po to aby dokonac w domenie cyfrowej obróbki wedłóg Twego widzi mi się czyli cięcia i czasówki. A kolejnie znowu przetworik cyfrowy to na analog zamienia i podajesz już na wzmaki.

 

Dlatego podanie sygnału w domenie cyfrowej na procka uwalnia nas od wielokrotnej konwersji mogącej jeszcze bardziej pogorszyć jakość sygnału.

Jednakrze jak każde urządzenie elektroakustyczne narzuci jakiś swój specyficzny sposób prezentacji dzwięku. W zależności np. od użytych przetworników cyfrowo analogowych.

Dlatego są zwolennicy brzmienia procków alpiny lub innych.

A i tak zagra cały system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Czy procesor nie jest właśnie wtedy lekarstwem na to zło?

Nie, nie jest. Procesor niczego nie uleczy. Jaki sygnał mu dostarczysz, taki odda. Ja bym powiedział nawet, że mój Helix psuje dźwięk w porównaniu do tego, jeśli sygnał analogowy z seryjnego radia podam bezpośrenio na wzmacniacz.

Różnica między tą samą płytą po cyfrze, a analogowo z seryjnego radia jest bardzo znacząca na korzyść cyfry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam DSP pro i rozwiązane w taki sposób że.

materiał szit-in typu radio słucham przez wejście hi input z radia.

materiał o akceptowalnej jakości słucham przez bluetootha z telefonu i WIMPa HIFI.

 

samo sie przełącza (autodetekcja) i nawet działa jako zestaw głośnomówiący do telefonu.

 

płyt nie słucham już. ale mam możliwosć podpięcia po optyku czegokolwiek tylko po co :))))) - płyta byłaby ważna gdybym na zawody jezdził a że ich nie ma to mam bez stresu i funkcjonalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się na chwilę pod ten temat.

Adam czy w tym rozwiązaniu można sterować głośnością radiem?

To może tel. np S3 podłączony jako aux do dsp bez pro z oprogramowaniem 3.11c miałby taką samą akceptowalną jakość?

Nie jest uciążliwe przełączanie utworów przez smartfona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon musi obsługiwać DAC'a poprzez USB OTG. Na przykład SGS3 mojej matki tego nie obsługuje. Pewnie da się jakoś zmodzić ten telefon aby obsługiwał DAC'a. Moja Xperia Z2 fabrycznie obsługuje DAC'a po USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Adam czy w tym rozwiązaniu można sterować głośnością radiem?

To może tel. np S3 podłączony jako aux do dsp bez pro z oprogramowaniem 3.11c miałby taką samą akceptowalną jakość?

Nie jest uciążliwe przełączanie utworów przez smartfona?

 

ja nie stosuję, mam gałkę w pilocie od procesora (do wszystkich DSP jest ten sam pilot) albo steruję telefonem. sam proc daje możliwość sterowania głośnością ale po spełenieniu jednego z warunków

1. na hi-inpucie pojawi sie ten sam materiał muzyczny

2. na hi inpucie pojawi się szum (np różowy)

 

1. jest kiepski bo są duże opóźnienia czasowe, drugiego nie stosowałem bo nie chciało mi się nagrywać płyty z szumem.

 

jesli chodzi o obsługę samego telefonu to ja tam za bardzo ścieżkami nie wachluję. włączam koncert lub playlistę jaką sobie utworzyłem i jadę przed siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...