Skocz do zawartości

Rozbieżności między WinISD a BassBox 6 Pro - skrzynia szczelinowa


madrala22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Jestem właśnie na etapie liczenia długości BR w skrzyni szczelinowej. Niestety napotkałem wielki problem. Jako że to moja pierwsza skrzynia szczelinowa, bo do tej pory szedłem na łatwiznę i wstawiałem okrągły BR, to postanowiłem skorzystać również z drugiego programu i zobaczyć jaki wynik on pokaże. No i doznałem lekkiego szoku. Różnica między długością sugerowaną przez BassBox 6 Pro a WinISD wynosi aż 14cm :szok: . Parametry głośnika, litraż, strojenie i wymiary BR podaje takie same w obu programach, a jest taka różnica. Z ciekawości zmieniłem kształt otworu na okrągły i w tym wypadku już nie występują takie rozbieżności bo jedynie ~2cm przy dość długim porcie.

 

Któremu programowi mam zaufać? Z jakich wy korzystacie do liczenia skrzyń szczelinowych? Bo niestety tutaj poprawki po zmontowaniu skrzyni już nie bardzo wchodzą w grę, bo nie będzie to łatwe. Chyba że do testów zrobić skrzynie na samych wkrętach bez klejenia, ale obawiam się że i tu wyniki mogą nie być miarodajne przez ewentualne drobne nieszczelności.

 

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką grubość materiału wpisałeś, ale Bassbox odejmuje objętość portu od objętości skrzyni, przez co automatycznie zmienia się strojenie.

WinIsd tego nie robi, więc może tu są rozbieżności. Zrób port w Bassboxie, a następnie przepisz do Winisd pojemność skrzyni netto jaka podaje Bassbox i następnie taki sam port. U mnie różnica wychodziła minimalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką grubość materiału wpisałeś, ale Bassbox odejmuje objętość portu od objętości skrzyni, przez co automatycznie zmienia się strojenie.

WinIsd tego nie robi, więc może tu są rozbieżności. Zrób port w Bassboxie, a następnie przepisz do Winisd pojemność skrzyni netto jaka podaje Bassbox i następnie taki sam port. U mnie różnica wychodziła minimalna.

Wątpię by to miało znaczenie, bo mam zablokowane Vb, w związku z czym nie zmienia się objętość netto skrzyni. Strojenie też się nie zmienia bo jest odptaszkowane "Lock vent dimensions". U mnie również różnica wychodzi minimalna, ale tylko w przypadku otworu okrągłego. Ze szczeliną różnica już robi się spora.

 

Pokaż zakładkę Vents w Box Properties z Bassboxa.

Na tę chwilę zmieniłem nieco strojenie i różnica wynosi 12cm. Nadal sporo. Dla porównania również dodaje zrzut z WinISD:

http://i.imgur.com/GekUNeu.jpg

 

Tak sobie teraz pomyślałem, że chyba odstawię wszystkie te programy w kąt. Producent podaje jaka powinna być objętość portu i po prostu przeliczę to na szczelinę nieco zwiększając tę objętość, bo chce zyskać nieco niższe strojenie. Bez zbędnego kombinowania.

 

Swoją drogą nie za wąska ta szczelina? Nie mam doświadczenia z takimi skrzyniami, dopiero pierwszą będę robił. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

61,66l netto. Strojenie na zrzutach to 33.2 Hz zarówno w programie BassBox jak i WinISD. Mi się głównie rozchodzi dlaczego dwa programy, przy tych samych parametrach pokazują tak różne dane. I któremu programowi mam ufać.

 

Może ktoś zasymuluje u siebie dowolny głośnik, taki sam w obu programach i zobaczy czy też wyniki będą tak rozbieżne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madrala22,

Sprawdzilem 3 roznych glosniki w WinISD Pro i Bassbox Pro.

 

1. Dla netto 61,66 i strojenia 33,2 Hz otrzymalem dlugosc portu 377,6 mm od WinISD. Jak uzyskales 316, nie wiadomo.

2. Zoden z tych programow nie bierze pod uwage ani objetosc portu, ani objetosc glosnika i nie odejmuje je z podanej pojemnosci skrzyni. Grubosc materialu one rowniez nie uwzgledniaja.

3. Kalkulator mojego programu BassportMaster mowi,ze dlugosc portu w tych warunkach bedzie 367 mm, tzn prawie to samo ze daje WinISD Pro (patrz rys. 1, 2)

Ale jest odno "ale".

WinISD Pro i Bassbox Pro nie uwzgledniaja efekt "wydluzenia wirtualnego", ktory wystepuje, ezeli port szczelinowy przylega do jednej ze scian skrzyni. Ten efekt zwieksza impedancje akustyczna na wejsciu portu, co daje mozliwosc skrocenia portu. W tym przypadku port moze byc skrocony do okolo 320 mm (rys.3).

post-3867-0-43008400-1424416327_thumb.png

post-3867-0-33946300-1424416342_thumb.png

post-3867-0-41839300-1424416354_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak WinISD ale bassbox odlicza i objętość glosnika, portu i uwzględnia grubość ścianek tylko trzeba odpowiednio ustawić :)

 

Kolego, gdzie w Bassbox Pro jest to ustawienie? Mozesz podac zrzut ekranu?

Objetosc glosnika i portu BB uwzglednia w koncu, kiedy oblicza wymiare skrzyni. A dla obliczenia portu bierze netto i nic z tego nie odejmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yauhen, korzystałem ze zwykłej wersji WinISD a nie pro, pewnie stąd te 316mm. Nie korzystam z pro bo strasznie u mnie sypie błędami, jednak jakoś udało mi się teraz odpalić i w nim mi wyszło tak samo jak Tobie 377.6mm. Jak widać kolejny program i znowu dość spora rozbieżność między innymi w przypadku szczeliny.

To ciekawe z tym "wirtualnym wydłużeniem" nie słyszałem o tym, ale dopiero uczę się szczeliny. Muszę się pobawić tym BassportMaster jednak będzie dość ciężko, bo rosyjskiego to ja nie umiem. :looka:

 

luki, faktycznie zmiana damping na heavy sporo skróciła długość portu. Wtedy wychodzi długość 355,7mm.

No i wiadomo że na idealne wyniki nie liczę. Jednak ze szczeliną już nie jest tak łatwo ją sobie wydłużać i skracać po złożeniu skrzyni, także chciałbym aby efekt prac był chociaż zbliżony do moich oczekiwań. O mała różnice w uzyskanym strojeniu nie będę się złościł, ale 12cm różnicy w długości BR to już całkiem inne granie.

 

Dzięki Panowie za pomoc. :zdrowko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie w zakładce Damping na Heavy prawie pokrywa sie z WinISD :)

Zresztą żadne z tych programów nie da idealnych wyników, po pomiarach i tak wyjdzie co innego, ale jakiś tam pkt zaczepienia chociaż jest.

 

Tak, idealnych wynikow obliczenia portu byc nie moze. Na przyklad, program uwaza, ze predkosc dzwieku to 344 m/s. Ale ta wartosc zalezy od temperatury i wilgotnosci powietrza: http://www.sengpielaudio.com/calculator-airpressure.htm.

W ten sposob jedna skrzynia bedzie miala rozne strojenie w roznych warunkach eksploatacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...