Skocz do zawartości

Rozmieszczenie głośników na słupku - ??


bartekmaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji zmiany samochodu dumam nad nową instalacją CA :).

 

Może coś wniesiecie do moich rozmyślań.

 

Będę wykorzystywał obecne głośniki TLR, brax 3.1, brax 6.1 Pp.

 

Po przymiarkach na słupku wychodzi najkorzystniej - wizualnie i montażowo - ustawienie:

Na dole TW

Wyżej średni

 

Zazwyczaj jest odwrotnie (tak tez miałem jeden ze swoich systemów)

 

Jako że 3.1 wymaga komory nie mogę wykonać testów ( który odbył by się za jakiś czas ).

 

Pytanie do Was - wtajemniczonych :) - czy takie ustawienie ( średni nad TW ) ma rację bytu.

System będzie cięte aktywnie.

 

Z góry dzięki za podpowiedzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę zapytać, co to za auto że wizualnie i montażowo lepiej wychodzi mid nad tw?
oraz na upartego z 3.1 można potestować trochę położenie i ukierunkoiwanie... mi się udało, aczkolwiek zależy ile masz chęci i jak wygląda u Ciebie słupek...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ma to rację bytu. Choćby dla tego, że w kolumnach domowych spotyka się różne ustawienie głośników w kolumnie. W niektórych, jak mnie pamięć nie myli tweet jest pod wooferem, albo między wooferami. Jak uważasz że tak będzie najlepiej to tak zrób. Najwyżej będziesz jedne słupki w plecy.

 

P.S Jaka to generacja RX'a z ciekawości oglądałem wnętrze.

Edytowane przez Jankus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kombinowałem z TLR jak koń pod górkę - finalnie średniak poleciał na trójkąt. Ale były przymiarki średniaka nad TLR. 

I myślę że spokojnie przy aktywce ma to rację bytu. U mnie docelowo miał być totalny pasiv i przez to się bałem cyrku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ma to rację bytu. Choćby dla tego, że w kolumnach domowych spotyka się różne ustawienie głośników w kolumnie. W niektórych, jak mnie pamięć nie myli tweet jest pod wooferem, albo między wooferami. Jak uważasz że tak będzie najlepiej to tak zrób. Najwyżej będziesz jedne słupki w plecy.

 

P.S Jaka to generacja RX'a z ciekawości oglądałem wnętrze.

 

O ile dobrze pamiętam to pół roku temu twierdziłeś, że (twoja) "pasywka" w postaci zestawu plug&play za 500zł podpięty pod gołego Kenwooda i zainstalowany w miejscach fabrycznych bardziej Ci odpowiada niż dopracowany system aktywny oparty na wysokiej klasy procesorze.

 

 

Śmieszą mnie takie wpisy.

 

Piszesz coś o rozmieszczeniu głośników w kolumnie- co ma się nijak do rozmyśleń/problemu autora tego tematu.

 

Poprzerzucaj kilkanaście systemów, naucz uszy i głowę i za 5 lat możesz zacząć wypowiadać się w tematach jak ten.

 

 

Bartek- tradycyjnie nie ominą Cie próby różnych kombinacji.

Zrób sobie obudowy z bombek plastikowych pod braxy; http://allegro.pl/kule-plastikowe-10cm-kula-platikowa-bombki-bombka-i4650409016.html

 

Godzina roboty i 20zł kosztów. I kręć nimi.

Matrixy nie lubią grać w twarz jeśli są za blisko głowy. I czysto intuicyjnie (nie znam ergonomii twoego auta) myślę że będzie lepiej jeśli dasz matrixa pod tlrem.

 

http://audiomanufaktura.pl/_pictures/0001000/0000820.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Tweeter najdalej od szkła i innych powierzchni odbić

Często się ta zasada powtarza, ale nigdzie nie mogłem doczytać czemu akurat parcie jest na tw, a o midwooferze nikt nie wspomina. Tweeter jest szczególnie traktowany w tej kwestii?
Po drugie, czemu chodzi tylko o jego położenie względem tych powierzchni a nie np jego ukierunkowanie / promieniowanie na te powierzchnie... Bo na mój chłopski..., bliskie położenie tw względem szyby dałoby się skorygować np ukierunkowaniem... Czy o coś innego chodzi?
Można coś więcej w tym temacie...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Tweeter jest szczególnie traktowany w tej kwestii?

Przy częstotliwościach granych przez tweeter dominującym mechanizmem lokalizacji pozornych źródeł dźwięku jest jego natężenie. Odbicia wpływają więc na klarowność tych dźwięków oraz ich lokalizację. Można też tweeter przysunąć bardzo blisko szyby, "zlewając" jakby odbicia i sygnał pierwotny w jeden. Musi to być jednak bardzo mała odległość.

Idąc w drugą stronę, trzeba eliminować odbicia do pewnego obszaru wokół tweetera. Późniejsze odbicia wpływają pozytywnie na charakter sceny.

 

Więcej na ten temat znajdziesz na DIYMA, temat How to improve soundstage for 2$ (jakoś tak).

+

Temat o mechanizmach lokalizacji dźwięku (było kilka + opracowania naukowe + patenty takie jak WOW)

+

Mechanizm filtru grzebieniowego

 

 

 


Po drugie, czemu chodzi tylko o jego położenie względem tych powierzchni a nie np jego ukierunkowanie / promieniowanie na te powierzchnie...

Jak dla mnie ukierunkowanie jest jedno dla wszystkich głośników, wszak nie czytamy książki kierując światło latarki na sufit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...