Skocz do zawartości

Excecursion SXE-10d2 + szczelina


Ziutek50
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Głośnik:  Excursion SXE-10D2 głośnik przedpremierowy
2. Parametry głośnika:

Głośnik niskotonowy 2-cewkowy Średnica: 25 cm (10 cali)

-Moc RMS: 800 W 

-Impedancja: 2x2 Ohm

-Fs: 28 Hz

-Qts: 0,45

-Vas: 30 L

-Xmax: 18 mm

-SPLo: 85,1 dB

 

35,4L / strojenie portu: 34Hz

 

Essa więcej parametrów nie posiada do niego :(

3. Rodzaj słuchanej muzyki: Dubstep, Polski Rock i inne
4. Grubość materiału z jakiego będzie wykonana skrzynia: MDF18mm+ front podwójny 18mm+12mm
5. Wymiary bagażnika: Łatwiej jest mi podać wymiary skrzyni jak bagażnik ;)

Wysokość skrzyni - 382mm

Podstawa skrzyni - 380mm i może być mniej

Góra skrzyni - 260mm i może być mniej

 

do dyspozycji mamy szerokość budki.

6. Bass reflex: szczelinowy, góra lub bok, w zależności czy uda się ogarnąć szczelinę przy skośnej ściance.
6. Model auta: Opel Omega Caravan

 

Więc wyliczyć budkę w BR z rury to potrafię, ale mam wielki problem przy szczelinie ze skośną ścianką, i tutaj potrzebuję pomocy :wstyd:

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/19/20120924131120.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/40/20120924131134.jpg

 

 

Dotychczasowa skrzynia ma wymiary Wys x Sz x Góra/Dół 382x610x230/332 za nią leży sztywny hol który ma być na stałym wyposażeniu, dlatego skrzynia nie dolega do oparć. Przy nowej skrzynce znajdę dla niego nowe miejsce. Najdalszy punkt do którego skrzynia ma sięgać to ten co widać na fotkach oraz wymiary podane w pkt 5.

 

Liczę kolejny raz na waszą pomoc :zdrowko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przecież te twoje zapytania to czysta prosta matematyka.

 

Jeśli masz zwykły br a chcesz szczelinę to wystarczy tylko przeliczyć objętość walca (port okrągły br) na prostopadłoscian (szczelina)

 

Wzory na to to nie mówiąc już o Google to w podstawówce już uczyli więc raczej zaliczam to do podstaw matematyki.

 

P.S. Od dawien dawna liczba PI też się nie zmieniła :wink: (potrzebna ci będzie do obliczenia objętości walca :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Paweł S. ale tak łatwo się nie poddaje :rotfl:

 

 

Dzięki pewnej podpowiedzi o objętości :hyhy: , wszystko stało się jaśniejsze. Bass box robił mnie w konia z pewną funkcją której nie mogłem i dalej nie mogę rozgryźć :mur1: chodzi grubość ścianek dla portu, dlatego wychodziły takie kosmiczne wartości. Przypomniałem sobie szóstą klasę podstawówki (to było 17 lat temu )
 

Ale mniejsza z tym. skleciłem coś takiego

post-8874-0-10690000-1397717208_thumb.jpg

 

 

Może ktoś sprawdzić czy się nie walnąłem za mocno w obliczeniach ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie w tym pic polega, że ścianka BR jest tak samo pochylona jak tylna ścianka skrzyni, całkowita przestrzeń pomiędzy ściankami to 30mm na całej jej przestrzeni. Różnica na długości to około 20mm więc nie tak dużo, często robi się większe błędy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale policzyć objętość dla prostopadłościanu to ja już umie  :rotfl:  i wzięta jest już poprawka na to. Objętość pierwszej ścianki (trapezowatej) to 4,71dm3 i drugiej to 5,85dm3. Tylko teraz próbuje sobie przypomnieć czy wziąłem poprawkę na grubość płyty ze ścianki frontowej i załamanie portu :znudzony:

 

jeśli się machnąłem z tym to port powinienem skrócić o około 48mm by zachować pojemność portu dla strojenia 34Hz. Korekta samej pojemności skrzynki to już jest bajka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mniej-wiecej tak, jesli zachowa sie przekroj portu.

pole powierzchni dla okrągłego to 79 cm2,  a dla szczeliny to 104cm2

 

Czyli są różne... by zachować to samo pole powierzchni to szerokość szczeliny powinna wynosić 23mm. a to wydaje mnie się mało :kwasny: już pomijając fakt że port się skróci o blisko 20cm dla strojenia 34Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


ale policzyć objętość dla prostopadłościanu to ja już umie    i wzięta jest już poprawka na to. Objętość pierwszej ścianki (trapezowatej) to 4,71dm3 i drugiej to 5,85dm3. Tylko teraz próbuje sobie przypomnieć czy wziąłem poprawkę na grubość płyty ze ścianki frontowej i załamanie portu
to co napisal przemcio tyczy sie przeliczenia prostej rurki na prosta szczeline. ale zapomnial dodac to co napisal Yauhen - trzeba zachowac ten sam przekroj powierzchni tunelu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok. przy rurze długość portu to 52cm fi100, a przy szczelinie to 69cm 34.6x3cm więc proporcja sugerowana przez Yauhen została zachowana.

 

Teraz jestem pewien że nie policzyłem przedniej ścianki jako element portu i narożnika. więc wg. rysunku jaki zrobiłem to port ma długość 74,1cm

 

Więc wg. obliczeń obecne strojenie jest na poziomie 32Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bassboxa, to spróbuj ustawić grubość ścianek portu na połowę grubości płyty z której go wykonujesz (czyli 9mm dla 18mm płyty). Wtedy powinien liczyć dobrze. A przynajmniej dla sześcianu ;)

tak też myślałem, ale skubaniec jeszcze liczy górną i dolną ściankę dla portu.

 

 

dzisiaj spędziłem trochę czasu na liczeniu, w sumie to 4/5 czasu na zabawie w Paintcie :rotfl:

post-8874-0-70523100-1397852173_thumb.jpg

 

Po świętach klepiemy nową budkę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...