Skocz do zawartości

Ciepłe tweetery zamiast CP DT-284S


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szukam tweeterów nie sypiących piachem- ciepłych, nie metalicznych, takich aby nie kłuły w uszy przy głośniejszym odsłuchu.

Ma to grać w 2-way z R6A, napędzane wzmacniaczem Carpower4/400.

Od miesiaca mam nowe Carpower DT-284S, ale nie odpowiada mi ich brzmienie, są męczące i za głośne względem wooferów.

Zastanawiam się nad Helixem HXS1 lub Signatem T5.

Który będzie delikatniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Od miesiaca mam nowe Carpower DT-284S, ale nie odpowiada mi ich brzmienie, są męczące i za głośne względem wooferów.

Jak masz realizowane cięcia głośników ?

 

Może najpierw trzeba zająć sie odpowiednim "wystrojeniem" systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnica 12dB/oct, były rózne konfiguracje cięcia, aktualnie ok. 3500, do tego jest wpięty l-pad (-4dB) , bo większe tłumienie gasiło głosniki, tzn. dzwięk był juz bardzo niewyraźny.

Wszystkie elementy w zwrotnicy firmy Jantzen.

Innym się podoba jak to gra u mnie, mi zupełnie nie odpowiada.

A co z Signatem T5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anics77, Carpower Monacor DT284 ma pik impedancji skaczący przy ok 1270 - 1370 hz z ok 4 do 12-16 ohm ( zależy od głośnika, u mnie 2 fabrycznie nowe tweetery mają różne piki w różnym miejscu ) - jeżeli tniesz dosyć nisko 2 rzędem pasywnie to ten pik daje o sobie znać - trzeba by im zrobić pułapkę  RLC żeby zniwelować ten pik.

2 Sprawa - te tweetery nie powinno się ciąć niżej jak 3 -3,5 khz, bo inaczej to krzyczą średnicą, masz efekt darcia mordy , a nic  ciekawego nie wnoszą do systemu przy niższym cięciu.

 

Najlepiej ciąć je powyżej tych 3 khz 3 rzędem - wtedy nie trzeba już robić  ( najczęściej ) pułapki RLC

Co do L-padów - nie bój się robić większych niż 4 db - u mnie w połączeniu z Micro Precision 5.16, a teraz z Proa Simplex 160 mam między 7 a 12 db L-pad - cały czas zmieniam i jeżdzę tydzień dwa i odsłuchuję - zauważ że one mają bardzo wysoką skuteczność + charka tego tweetera wznosi się między 1,5 a  3 khz grubo powyżej 90 db .

 

i odłącz tweeter, posłuchaj tylko woofera - może to on krzyczy wyższą średnicą i daje taki mylny efekt że to tweeter.

 

Możliwe też że fazy nie są zgrane tweeter i woofera - wtedy też będzie kupa.

 

Mam te tweetery, dużo nad nimi spędziłem czasu, grają u mnie cały czas, możesz poczytać o wrażeniach chłopaków w Lubelskim wątku : 

 

http://www.strefacaraudio.pl/topic/6447-spotkania-lubelskie/page-38

 

Dla większości mało góry, ciepło grający tweeter / system.

 

EDIT : Ustaw je na twarz, poza osią tracą dużo ze szczegółowości , nie grają wtedy z taką lekkością.

Czyli - ustaw na twarz, utnij troszkę wyżej / większym zboczem, zrób większego L-pada ( zacznij od -6/-9 db )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Możliwe też że fazy nie są zgrane tweeter i woofera - wtedy też będzie kupa.

No ale kolega to wszystko chyba napędza jedną czterokanałówką wiec o niezgraniu fazowym raczej mowy nie może być, jesli dobrze zrozumiałem...chodzi to pod jednym wzmacniaczem carpower 4/400? Tak? Na marginesie pobaw sie z gainem i ukierunkowaniem - to oprócz cięc tez wazne. Swojego wejva wczoraj chciałem podkrecić na gainie nieco z ciekawosci i co, ano kupa ...za mocno i jak chciałem wrócic do wcześniejszego położenia gały na wzmaku, cięzko było, a że był juz wieczór zostawiłem jak jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ma to grać w 2-way z R6A, napędzane wzmacniaczem Carpower4/400.
Od miesiaca mam nowe Carpower DT-284S, ale nie odpowiada mi ich brzmienie, są męczące i za głośne względem wooferów.
jezeli to gra na zwrotnicy od R6A to brzmi to fatalnie!

i wcale sie nie dziwie ze sie nie podoba...

 

moze GMS lub wavecor?

cena nie wysoka a glosniki ciekawe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze GMS

Zdecydowanie odradzam jesli ma to grac pod byle jaka zwrotką pasywną. Trudny głosnik do ogarnięcia. Wrzucałem go pod zwrote pasywna od jakiegoś customowego zestawu el comp oraz pod aktywką - sypał piachem. Chyba ze kolega sobie zrobi z pomiarami zwrote pod te głośniki to tak, ale czy warto?? Mnie sie nie chciało z nim bawic, wolałem kupic inny łatwiejszy do ogarnięcia tweeter. Ja nie zmieniałbym tego co masz. Swoja droga dziwne , nie słyszałem od użytkowników aby ten tweeter, który masz był ostry, dziwne też , że próbowałeś rózne cięcia i nie pomogło nic. Zatem pozostaje: gain, ukierunkowanie lub... może jednak radio albo piec tak ma ze uwypukla wysokie tony za bardzo.

Co do wejwów - graja fajnie czysto i z przestrzenią, fajna scena :wink:  nie sypia piachem choćby nie wiem co, mnie sie podobają,.. ale... jesli ktoś lubi mega detaliczne granie i dużo "cykania" - to raczej nie głośnik dla niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 Sprawa - te tweetery nie powinno się ciąć niżej jak 3 -3,5 khz, bo inaczej to krzyczą średnicą, masz efekt darcia mordy , a nic  ciekawego nie wnoszą do systemu przy niższym cięciu.

 

Co do L-padów - nie bój się robić większych niż 4 db - u mnie w połączeniu z Micro Precision 5.16, a teraz z Proa Simplex 160 mam między 7 a 12 db L-pad - cały czas zmieniam i jeżdzę tydzień dwa i odsłuchuję - zauważ że one mają bardzo wysoką skuteczność + charka tego tweetera wznosi się między 1,5 a  3 khz grubo powyżej 90 db .

 

i odłącz tweeter, posłuchaj tylko woofera - może to on krzyczy wyższą średnicą i daje taki mylny efekt że to tweeter.

 

EDIT : Ustaw je na twarz, poza osią tracą dużo ze szczegółowości , nie grają wtedy z taką lekkością.

Czyli - ustaw na twarz, utnij troszkę wyżej / większym zboczem, zrób większego L-pada ( zacznij od -6/-9 db

No ale kolega to wszystko chyba napędza jedną czterokanałówką wiec o niezgraniu fazowym raczej mowy nie może być, jesli dobrze zrozumiałem...chodzi to pod jednym wzmacniaczem carpower 4/400? Tak? Na marginesie pobaw sie z gainem i ukierunkowaniem - to oprócz cięc tez wazne. Swojego wejva wczoraj chciałem podkrecić na gainie nieco z ciekawosci i co, ano kupa ...za mocno i jak chciałem wrócic do wcześniejszego położenia gały na wzmaku, cięzko było, a że był juz wieczór zostawiłem jak jest. 

One nie krzyczą, po prostu dla mnie są za cykliwe, na większym niż -4dB  l-padzie głośnik jest bez życia, ustawiane na twarz i tak mi nie odpowiadają, woofer odłączany- nie jest winny.

 

Wszystko pod jednym zmakiem (łącznie z subwooferem), gainem juz się bawiłem- bez efektów.

jezeli to gra na zwrotnicy od R6A to brzmi to fatalnie!

i wcale sie nie dziwie ze sie nie podoba...

 

 

 

Jak juz wcześniej napisałem- zwrotki na wszystkie głosniki są robione- na elementch Jantzena- były rózne cięcia.

 

Swoja droga dziwne , nie słyszałem od użytkowników aby ten tweeter, który masz był ostry, dziwne też , że próbowałeś rózne cięcia i nie pomogło nic. Zatem pozostaje: gain, ukierunkowanie lub... może jednak radio albo piec tak ma ze uwypukla wysokie tony za bardzo.

 

Innym słuchaczom sie podoba, dla mnie jest za cykliwy.

i pewnie to sie nie podoba w DT-284 - cykaja ;)

graja czysto, ale cykaja

Dokładnie o to chodzi- dobre podsumowanie tematu.

Mam do nich zwrotki dwudrożne i jednodrożne- wszystkie robione na  Jantzen Audio, dzisiaj sprawdziłem dokładnie- jedne cięte ok.3700-3800, drugie 3300-3400, dużej różnicy nie słyszałem, dlatego co do czystości i szczegółów się nie czepiam, chodzi tylko o cykanie.

Zresztą już nieważne, kupiłem Signaty T5 z ori  zwrotnicą dwudrożną 12dB, ciecie na 3,7 z regulacją +-3dB, a Carpowery ze zwrotnicami idą na sprzedaż.

Jak dojda Signaty, napiszę czy jest poprawa, dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...