Skocz do zawartości

[3-way] Helix H236 + P203 - jest sens?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pytanie do bardziej doświadczonych Kolegów. Czy ktoś próbował łączyć wymienione w temacie komponenty?

 

Zastanawia mnie klika opcji.

 

1. Najbardziej oczywista, czyli "czysty" 3-way. 

Temat pewnie "najprostszy" do ogarnięcia ale i angażujący najwięcej środków finansowych. Wymusza w moim przypadku zakup 1 (4-kanałowego) lub 2 (2-kanałowych) wzmacniaczy oraz jednostki, która pociągnie 3-way + sub ... 

 

2. Średnie i góra pasywnie, reszta aktywnie.

Już trochę lepiej dla kieszeni, bo i radyjek większy wybór i wzmaka wystarczy jednego dokupić. Pytanie natomiast czy można użyć seryjnych zwrotnic z zestawu H236 do połączenia tweeter/średniak? Oczywiście nie pytam czy da się to zrobić fizycznie, tylko czy da to wymierny efekt w połączeniu z odpowiednio ustawionym HP na radiu?

 

3. Tweeter i średniak cięte ze wzmacniacza 4-ch z rozbudowaną zwrotnicą, woofery i sub aktywnie.

W tym wypadku kosztowo byłoby podobnie do punktu 2 (kwestia znalezienia odpowiedniego klocka - "typy" mile widziane), pytanie czy da się to sensownie ogarnąć czy to walka z wiatrakami i nie ma co sobie głowy zawracać.

 

Pytam bo pewnie powolutku będę się przymierzał do aktywki [co by mnie czaszunia nie wyśmiewał ;)] i chciałbym sobie przed wiosną pozbierać/usystematyzować trochę teorii i rozważań.

 

Za wszelkie rady i uwagi (nie koniecznie tylko odnośnie tego zestawienia głośników ale również podejścia do zagadnienia "podziału") będę bardzo wdzięczny.

 

 

Pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1

Do wyboru masz 2 grajki potrafiące pociąc 4 drogi, clarek hx-d2 i Pioneer DEX-P99RS potem już osobne procki

Opcja 2

Radia alpine i pioneera z aktywką mają ograniczenia HPF dla kanału tweeterów pod który chciałbyś podłączyć mid+tw do 1 khz także nie wykożystasz potencjału średniaków które mógłbyś ciąć troche niżej, Clarion nie ma takiej blokady, w Eclipse też można obejść tą blokade, wrzucając cięcia na karte pamięci.

zwrotnica z zestawu na nic Ci się nie przyda, jeżeli ma to grać tak jak powinno. Ciecie dla mida w zwrotnicy na 99% rozjedzie  w stosunku do cięcia woofera pod którego była projektowana zwrotnica.

Jak dla mnie najsensowniejszym rozwiązaniem jest opcja 2 z nowym projektem zwrotnicy tw+mid, no chyba, że $$$ nie gra roli to opcja 1  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alpinki nie mają żadnej blokady.

 

można ciąć mida od dołu do woli na kanale high.

 

 

 

pasywne zwrotnice z zestawu możesz użyć na odpalenie i będzie chulać jako tako.

 

@slim555- zwrotki o które autor pyta nie tną mida od dołu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. 

Mam jeszcze pytanko. Czy w Pionku 80PRS da się obejść ograniczenie 1.25kHz dla HPF/HIGH (ja w Alpinach) czy to "żelazna reguła"?

Czy może w STD Mode da się zejść niżej? Nie doszukałem się tego w instrukcji (dla 3way-mode jest to ładnie opisane na stronie 25).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 80prs w 3-way nie da rady objeść tego 1,25kHz

 

No chyba, że w STD Mode dasz np. tak:

front -> średniak i tweeter

rear -> woofer

 

ale wtedy to cały przód wyłącznie pasywnie musisz pociąć, ale będziesz miał osobne czasówki na

- woofer

- średniak i tweeter

- sub

 

no ale tak to na każdym radiu bez tzw. "pełnej aktywki" zrobisz

może jednak warto pasywkę postawić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Czyli w STD Mode nie ma możliwości cięcia za pomocą zwrotnicy wbudowanej w radio? Są tylko "czasy"?

Pasywka fajna rzecz tylko, że brak mi wiedzy i warsztatu do wykonania "indywidualnych" pomiarów.

 

Trzeba będzie poszukać 9835 i jeszcze jednego piecyka, a co ważniejsze uskładać odpowiednią ilość gotóweczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W STD Mode 80prs zwrotka się upraszcza do:

HPF na przód i tył

LPF na suba

+ czasy

 

Co do pasywki, to w Lublinie masz Dobry Ton i z tego co wiem, to jest tam pewien pan, co na pasywce zęby zjadł... :)

 

Masz świadomość, że 80prs i 9835 to dwa różne światy pod względem brzmienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slim555- zwrotki o które autor pyta nie tną mida od dołu

 

Może troche niejasno to napisałem, chodziło mi o to, że gdy w zwrotnicy do zestawu H 236 wepniesz średniaka zamiast woofera , pasmo górnego ciecia będzie inne dla woofera, a inne dla mida.

 

alpinki nie mają żadnej blokady.

 

można ciąć mida od dołu do woli na kanale high.

 

 

szukając radia dla siebie do 3 way z przodu z midem i tw połączonych pasywnie, przerzuciłem wszysykie manuale i dla alpine 9833/35/53/55/13/15 podają 

post-10641-0-57295300-1391881583_thumb.jpg

można jakoś odblokować cięcie tw na 1 khz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można, na własną odpowiedzialność.

 

A odnośnie radyjek - z clarka 958 da sie pociąć w miarę system z kopułkowym średniakiem.

Ano, da rade przez 2 tyg tak właśnie grało u mnie, ale clarek odmówił posłuszeństwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pasywki, to w Lublinie masz Dobry Ton i z tego co wiem, to jest tam pewien pan, co na pasywce zęby zjadł... :)

 

Zgadza się. Ponadto bardzo sympatyczny osobnik :)

 

 

Masz świadomość, że 80prs i 9835 to dwa różne światy pod względem brzmienia?

Z radyjkami nie jestem jakoś specjalnie obyty. Dawno temu miałem Kenia KDC 30.. cośtam, potem 7906R  (w sumie to chwili obecnej), w międzyczasie przewinął się Clarion 9375 (bardzo fajne radio), od paru dni testuję Kenwood'a x911. Jednak za każdym razem jak po przerwie podłączam 7906R dochodzę do wniosku, że to jest to.

Chętnie popróbowałbym 9835 i Pionka 80, jak nie przypasują to zawsze można puścić dalej.

 

Co do 958 to bardzo dobre radio. Technicznie pasowałoby mi jak najbardziej. Jedno czego nie mogę przeboleć to jego wygląd, kompletnie nie pasuje do deski rozdzielczej. Jakby było chociaż czarne to łykałbym jak pelikan.

 

Może troche niejasno to napisałem, chodziło mi o to, że gdy w zwrotnicy do zestawu H 236 wepniesz średniaka zamiast woofera , pasmo górnego ciecia będzie inne dla woofera, a inne dla mida.

Zwrotka dzieli pasmo między woofer, a tweeter na poziomie 4,5kHz/5kHz (nie pamiętam dokładnie). P203 raczej nie powinien być skrzywdzony takim cięciem, chyba że się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zwrotka dzieli pasmo między woofer, a tweeter na poziomie 4,5kHz/5kHz (nie pamiętam dokładnie). P203 raczej nie powinien być skrzywdzony takim cięciem, chyba że się mylę.

No tak, ale pod warunkiem że P203 ma taki sam przebieg impedancji przy częstotliwości cięcia i taką samą skuteczność, jak woofer z zestawu H 236 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam robię  coś podobnego jak Ty i troche wiedzy teoretycznej próbuje przysoić o zwrotnicach pasywnych. Polecam do poczytania troche o zwrotnicach :

http://diyaudio.pl/content.php/41-Zwrotnice-czestotliwosciowe-w-ujeciu-praktycznym

http://diyaudio.pl/content.php/40

Mimo tego że na głośniku jest napisane że mid i woofer mają 4 ohm  to w pkt cięcia ta impedancja może wynieść np dla mida 5ohm dla woofera 3 ohm i używając tej samej zwrotnicy pasywnej , cięcie dla mida bedzie wynosiło 2khz a dla woofera 5khz. to tylko dla przykładu, dane z kapelusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam Panowie i odgrzewam kotleta.

 

Obecny plan boju wygląda następująco:

- SUB - LPF z poziomu radia

- WOOFERY - HPF z poziomu radia, LPF z poziomu wzmacniacza,

- ŚREDNIAKI - HPF z poziomu wzmacniacza + seryjna zwrotnica z zestawu Helix H236

- TWEETER - seryjna zwrotnica z zestawu Helix H236 c.d. :)

 

W związku z powyższym mam kilka pytań:

- Czy można w jakiś sposób wyliczyć, choćby w dużym przybliżeniu, jak wypadnie cięcie między

tweeterem z zestawu H236, czyli P1, a średniakiem P203 jeśli podepniemy je pod seryjną zwrotkę?

Jeśli istnieją jakieś kalkulatory lub wzory to prosiłbym link do stosownej lektury :)

 

- Na wzmacniaczu mam skrótowo opisaną skalę pokręteł od zwrotnic. Czy da się ustawić dokładną częstotliwość w oparciu o pomiary z wykorzystaniem popularnego multimetra, czy to raczej wyższa szkoła jazdy?

 

Z góry dzięki za pomoc i ewentualne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wypadnie cięcie między

tweeterem z zestawu H236, czyli P1, a średniakiem P203 jeśli podepniemy je pod seryjną zwrotkę?

Najlepszy będzie pomiar mikrofonem i wtedy będzie wiadomo jak się linia układa.

 

Wykorzystanie ori zwrotnicy to taki półśrodek - najlepiej zrobić pasywkę od nowa. Stosowanie przypadkowych gotowych zwrotnic jest do kitu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z powyższym mam kilka pytań:

- Czy można w jakiś sposób wyliczyć, choćby w dużym przybliżeniu, jak wypadnie cięcie między

tweeterem z zestawu H236, czyli P1, a średniakiem P203 jeśli podepniemy je pod seryjną zwrotkę?

Jeśli istnieją jakieś kalkulatory lub wzory to prosiłbym link do stosownej lektury

 

Przemek , można, tylko trzeba odpalić mojego Arta boxa( i musisz zmobilizować mnie do tego, mam dla Ciebie pewną propozycję )  ;)

Jak starczy elementów to od razu polutujemy docelową zwrotkę na Mid/High

 

Jeden Warunek - musisz mieć to już docelowo zamontowane.

 

Najlepiej zadzwoń do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystanie ori zwrotnicy to taki półśrodek - najlepiej zrobić pasywkę od nowa. Stosowanie przypadkowych gotowych zwrotnic jest do kitu

 

Poczytałem linki podesłane przez Kolegę slim555 i zdaję sobie sprawę, że to przypadkowy strzał z niskim prawdopodobieństwem powodzenia ale jak napisał Mehow:

 

pasywne zwrotnice z zestawu możesz użyć na odpalenie i będzie chulać jako tako.

... więc jest to rozwiązanie "tymczasowe", żeby od czegoś zacząć. Potem to już tylko przymilanie się do yasica ;)

 

Przemek , można, tylko trzeba odpalić mojego Arta boxa...

Interesuje mnie właśnie jak będzie wyglądała charakterystyka w "serii". Może da się coś pomodzić z ori zwrotkami? Ale bez pomiarów to tylko gdybanie.

 

Jak wszystko będzie git to klocki powinienem mieć w przyszłym tygodniu. Resztę dogadamy przez tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...